Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Naučná a zábavná procházka krásnou přírodou kolem Boleveckých rybníků

Místo: Plzeň
Dostupnost: autem (parkování u vlakové zastávky), tramvají 1, autobusy 34, 58, N1 nebo vlakem Plzeň – Bolevec
Kvalita cesty: asfalt, lesní cesty
Povrch je vhodný pro pěší turistiku s kočárkem nebo s většími dětmi i pro jízdu na kole.
Délka trasy: 5,3 km
Občerstvení: v místě Kamenný rybník

Krásnou přírodou v Plzni vede poměrně nově vybudovaný (listopad 2021) zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka. Trasa dlouhá necelých 5,5 km je určena pro celou rodinu a zabaví malé i starší děti. Dospěláci se také určitě nudit nebudou.

Okruh byl vybudován a otevřen na počest loutkáře Josefa Skupy. Od svých pěti let žil totiž Josef Skupa v Plzni. Původně profesor matematiky a kreslení se stal loutkohercem a režisérem, později i ředitelem loutkového divadla. Jeho “dřevěné děti” se zrodily v roce 1919. Skupa tvořil velmi úspěšná představení, ve kterých hráli v hlavních rolích zmatený otec Spejbl a jeho mazaný syn Hurvínek. Právě podle těchto nestárnoucích a velice oblíbených hrdinů se zážitkový okruh jmenuje.

Na stezce dlouhé 5,5 km narazíte včetně startu celkem na 10 stanovišť. Na každé zastávce je umístěna jedna z deseti tématicky zpracovaných dřevěných soch Spejbla nebo Hurvínka. Každé místo je vybaveno texty s informacemi o konkrétním stanovišti. Můžete zjistit, kde se právě nacházíte, dozvědět se přírodní zajímavosti i něco málo z historie místa. 

Na každém stanovišti mohou děti postupně plnit různé druhy úkolů. Například budou obíhat kolem stromu, dělat dřepy nebo se trefovat šiškou do kmene stromu. Kromě toho je zde možnost získat užitečné rady, jak správně vykonávat různé sportovní aktivity včetně běhu.

Trasa začíná i končí u Šídlovského rybníka, kam se dostanete autem, MHD i na kole. Start se nachází u Třemošenského rybníka poblíž vlakové stanice Plzeň – Bolevec, kde můžete zaparkovat i autem nebo přijet MHD (tramvaj 1, autobusy 34, 58, N1) či vlakem. Pěšky se pak na začátek trasy okruhu dostanete, když se z hlavní Plaské ulice vydáte kolem Třemošenského rybníka, minete menší rybník s názvem Nováček a po 680 metrech od startu odbočíte vpravo. Po 100 metrech se ocitnete na začátku zážitkového okruhu Spejbla a Hurvínka.

Mapa od stanice Plzeň – Bolevec na začátek zážitkového okruhu Spejbla a Hurvínka

Na hrázi rybníka Šídlovák výprava začíná. První stanoviště objevíte v chatové oblasti  již po 120 metrech. Trasa dále pokračuje přírodní rezervací Kamenný rybník, přes Kolomaznou pec, ke smírčímu kříži v údolí Merán, potom k pískovcové skále Pupek, kolem rybníčku Vydymáček v Arboretu Sofronka, kde najdete dvě stanoviště. Z arboreta pokračuje cesta přes nově vybudovanou lávku nad železniční tratí a čtyřproudou silnicí na Most k Třemošenskému rybníku. Potom už se trasa ztáčí zpět k rybníku Nováček u sídliště Košutka. Zde putování se Spejblem a Hurvínkem končí.


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.