Pašerácká a Medvědí stezka u Bílé v Beskydech

Dostupnost

Vlakem: Frýdlant nad Ostravicí – Ostravice – dále přestup na autobus
Autobusem: Ostravice – Staré Hamry – Bílá – Bumbálka 

Cyklobusem: Přerov – Valašské Meziříčí – Bílá (jezdí pouze v soboty)

Na kole: cyklostezka č. 6180 nebo 6178

Pěšky: po modré turistické značce: Javořina – Bílá – Bobek nebo po zelené turistické značce: rozcestí Černá – Salajka – Smutniky

Autem: Ostravice – Staré Hamry – Bílá nebo Rožnov pod Radhoštěm – Horní Bečva – Bílá 
Auto lze zaparkovat na parkovišti disponující kapacitou pro 650 aut, které se nachází v těsné blízkosti u dolní stanice lanovky.

Pokud máte děti a máte rádi svěží horský vzduch, rozhodně si nesmíte nechat ujít areál Bílá, který nabízí různorodou zábavu pro děti i dospělé na celý den. Na své si přijdou dokonce i nadšenci adrenalinu. Bílá se nachází v okrese Frýdek-Místek v údolí lesů v Moravskoslezských Beskydech, jen 14 km od Ostravice. Pojďme se podívat na Medvědí a Pašeráckou stezku, které vedou ze Zbojnické hory do Bílé.

Lanovkou na vrchol Zbojnické hory 

Na vrchol Zbojnické hory se dostanete z Bílé pohodlnou čtyřsedačkovou lanovkou Zbojník. Obsluha lanovky vám ochotně vyveze lanovkou váš kočárek, kolo nebo koloběžku. Pokud  kolo nebo koloběžku zrovna nemáte, můžete si je půjčit u dolní stanice lanovky. Z vrcholku hory totiž dolů vedou různé single trails pro začátečníky i ostřílené jezdce.

Lanová dráha je otevřena od května do října. V zimě si mohou zajezdit lyžaři a snowboardisté na lehkých a středně těžkých tratích. Lanová dráha je v zimní sezóně otevřena podle aktuálních sněhových podmínek.

Medvědí stezka 

Vzhledem ke své nenáročnosti je Medvědí stezka určena pro rodiny s dětmi. Pohodová cesta dolů z kopce je většinou z asfaltu, proto je tato tříkilometrová trasa vhodná i pro kočárky. Místy je však kamenitá nebo vede lesem, proto zde dbejte zvýšené opatrnosti a zvolte si ten správný kočárek do přírody.

Po cestě čekají děti různá stanoviště s jednoduchými otázkami nebo úkoly. Nezapomeňte si proto u pokladny v dolní stanici lanovky v Bílé vzít arch pro zápis odpovědí. Když ho po vyplnění děti u pokladny znovu předloží, dostanou za odměnu malý dárek

Cesta také vede kolem kouzelné obůrky se zvířátky. Děti tak na vlastní oči mají možnost z bezprostřední blízkosti spatřit daňky, jeleny, jezevce divoká prasata a jiná lesní zvířata. U obory je navíc dřevěný altánek, který je jako stvořený pro relax nebo svačinku.

Po cestě zpět k dolní stanici lanovky můžete navštívit malý dřevěný kostel svatého Bedřicha, který pochází z roku 1874.

Tento úžasný zážitek zakončíte na hřišti u dolní stanice lanovky v Bílé, kde se mohou děti vydovádět na několika dřevěných průlezkách. Vedle hřiště je kamenitá pláž k říčce Bílá Ostravice, která protéká Bílou. Děti se zabaví házením kamínků do vody nebo se v ní můžou po túře osvěžit.

Pašerácká stezka

Pro rodiny s většími dětmi je určena Pašerácká stezka o délce 1,6 km. Cesta vede trávou a lesem, není proto vhodná pro kočárky. U pokladny na dolní stanici lanové dráhy si můžete zapůjčit pašerácký balíček, který vás bude stezkou provázet. V průběhu cesty na vás čeká 13 stanovišť v podobě různých skrýší, visutých mostů a spousta dalších zajímavostí. Z Pašerácké stezky můžete také odbočit směrem k oboře s lesními zvířaty a pokračovat dále k hřišti u dolní stanice lanovky v Bílé nebo jít ke stanici přímo. 

Občerstvení

U dolní stanice lanovky i na vrcholu Zbojnické hory jsou otevřené bufety, ve kterých si můžete koupit něco malého k jídlu a pití. Nakoupit si můžete i v menších obchodech v Bílé.

Najíst se můžete i v jedné ze dvou restaurací ve Wellness Hotelu Bauer, který se nachází naproti parkoviště. Hotel má i dětský koutek; ten je však otevřený jen pro ubytované hosty. 

Stezky ze Zbojnické hory v Bílé představují zábavu i poučení pro děti i dospělé. To vše v romantické přírodě v Beskydech. Kromě těchto stezek můžete v areálu Bílá také navštívit oblíbený dětský letní park. Ale o něm zase příště.


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.