Satalickou bažantnicí do Vinořského parku

Popis cesty – Satalickou bažantnicí do Vinořského parku

Místo: Satalice – Vinoř
Dostupnost: autobusem (378, 302 ,185, 378), autem (parkoviště v centru)
Kvalita cesty: asfalt, lesní
Cesta je vhodná, jak pro pěší turistiku s kočárkem, tak pro jízdu na kole.
Délka trasy: 4,8 km
Občerstvení: restaurace, cukrárna, točená zmrzlina, langošárna

Pokud zavítáte na severovýchod hlavního města Prahy, nezapomeňte se zastavit ve Vinoři. Odtud vede krásná stezka Vinořskou a Satalickou přírodní rezervací. 

Do Vinoře vás doveze autobus na zastávku Vinořský zámek. Kousek od zastávky vede přespolní asfaltová cesta. Po levé straně můžete z dálky obdivovat barokní stavbu Vinořského zámku, po pravé vás budou doprovázet nově vysázené stromy, které si občané Satalic sami pojmenovali.

Na konci této cesty u autobusové zastávky Netřebická, uvidíte na začátku lesa značku přírodní památky. Sem když zamíříte, dostanete se do Satalické bažantnice. Po chvíli vás přivítá lesní prostor s třemi vzrostlými duby, které se považují za přírodní památku. 

Když půjdete po žluté značce, tak ta vás dovede lesem k Satalické aleji. Na jejím rozcestí stojí přírodní stavení ze dřeva, které zde postavila lesní školka a také houpačka zavěšená na zdejším stromě. Za alejí, kterou doplňují vyhlídky na pole, vás čeká oblíbené broukoviště, které si můžete provézt nebo zde posvačit. 

Pokračováním po této cestě docílíte, že uvidíte kolem sebe olšovo-jasanový luh s mokřinami, které se považují za velmi cenný přírodní exponát. Ve Vinořském parku se daří obojživelníkům a plazům, také ohroženým druhům, jako je například ropucha, užovka nebo čolek.

Cesty jsou zde obklopeny pískovcovými skalami nebo potoky, které vedou k rybníku U Kamenného stolu. Uprostřed rybníku je osamocený ostrůvek a v něm popadané stromy. Kamenný stůl jsou skály upravené člověkem. Říká se, že na tomto místě i na ostrůvku probíhaly různé slavnosti tehdejších pánů.

Pokud nejste přímo z našeho hlavního města, vyberte si ubytování s dětmi v Praze a užijte si kromě procházek a výletů i zdejší památky a nádhernou atmosféru centra města.


Podívejte se na další tipy na výlety s kočárkem:

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.