Hradec nad Moravicí – ze zámku na Bezručovu vyhlídku

Místo: zámek v Hradci nad Moravicí – Bezručova vyhlídka
Dostupnost: autem (parkování na placeném parkovišti před zámkem), autobusem
Kvalita cesty: udusaná hlína, lesní
Vhodnost pro: kočárky, pěší turistiku, jízdu na kole
Délka trasy: cca 3 km (tam a zpátky)
Náročnost trasy: nízká
Převýšení: 93 m
Časová náročnost: 1 – 2 hod
GPS: 49.8639653N, 17.8742094E (zámek), 49.8560364N, 17.8680789E (Bezručova vyhlídka)
Občerstvení: bistro U Záviše, zámecká restaurace U královny Kunhuty

Popis trasy

Malebné městečko Hradec nad Moravicí jen pár kilometrů od Opavy je vyhledávanou destinací. Městečko je známé pro svůj pohádkový Červený a Bílý zámek z období raného středověku, který byl postupně přestavován do dnešní empírové podoby. Dodnes patří k nejkrásnějším zámkům v České republice. Navíc je obklopen rozsáhlým parkem se spoustou zajímavostí k vidění.

Výlet na Bezručovu vyhlídku je ideální zahájit u Červeného zámku a vydat se po modré turistické značce. Trasa vede skrz zámecký park plný vzrostlých stromů, ve kterém si můžete odpočinout na jedné z laviček, poslechnout si u toho vážnou hudbu vycházející z reproduktoru, pokochat se původními sochami nebo sochami tamního známého rodáka Kurta Gebauera. To vše doprovázené nádhernými výhledy po širém okolí.

Pokud máte čas, rozhodně se vydejte na zajímavou prohlídku zámku, který nabízí jeden ze tří prohlídkových okruhů. Jestliže se chcete raději projít, navštivte alespoň nádvoříčko u Červeného zámku nebo vystoupejte na vrcholek jedné ze dvou věží zámků.

Zajímavé je, že na zámku pobývali mimo jiných významných osobností i Ludwig van Beethoven a Ferenc Liszt. Proto můžete cestou na Bezručovu prohlídku po levé straně na tzv. Beethovenově návrší potkat pomník Beethovena. Můžete se také pokochat výhledem na řeku Moravici z Lisztovy vyhlídky.

Nenáročná cesta k vyhlídce vede mírně do kopce, nejedná se o žádné prudké stoupání. Terén má převážně udusanou hlínu, takže je pro kočárky sjízdný bez větších problémů. Za deštivého počasí je však lehce rozbahněný.

Bezručova vyhlídka o výšce 4 metrů se nachází po pravé straně jižním směrem od zámku a je až do poslední chvíle skrytá mezi stromy. Dříve se tomuto místu říkalo Výšina císaře Viléma. Dřevěná vyhlídka stojící na 4 kamenných pilířích je sama o sobě prostorná a vejde se na ni vícečlenná rodina nebo výprava. Je příjemným místem k odpočinku nebo svačině. Z vyhlídky uvidíte zámecký park, městečko Hradec nad Moravicí,kopec Hanuši, řeku Moravici, část Podolí, Branku u Opavy nebo rovinu vinoucí se směrem k Opavě.

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.