Co by se mělo dítě naučit v prvním roce

V prvním roce prochází miminko nejrychlejším vývojem. Z malého uzlíčku se během pár měsíců stane chodící batole, které na vás bude nadšeně vykřikovat. Správný vývoj dítěte kontroluje pediatr na pravidelných prohlídkách, ale i rodič by měl alespoň rámcově vědět, co by se jeho miminko mělo naučit. 

Respektujte jedinečnost

Každé dítě je jedinečné a platí to i pro jeho vývoj. Nesrovnávejte svoje dítě s jinými dětmi. Zbytečně se budete stresovat. Možná si toužebně přejete, aby vaše miminko konečně sedělo nebo chodilo, ale nesnažte se psychomotorický vývoj uspěchat. Dítě si potřebuje zpevnit potřebné svaly a až bude připravené, tak se posune dál. Násilným urychlováním můžete napáchat spoustu škod. 

Novorozenecké období

Novorozenecké období trvá 28 dní. Během nich dítě většinu času prospí. Během bdělých chvílí se krmí, přebaluje a mazlí s rodiči. Na první pohled se zdá, že je dítě nedokonalé a nic neumí. To je však mylná představa. Dítě má celou řadu vrozených reflexů (sací, polykací, dýchací,…), které mu pomohou v začátcích života. 

Reagovat na okolí křikem je projevem zdravé interakce s okolím. Dítě není schopné komunikovat jiným způsobem a rozhodně vás svým křikem nemanipuluje. Jeho myšlenková úroveň není na takové úrovni, aby chápalo manipulaci někým. 

V prvním měsíci dítě poznává zejména pomocí hmatu. Dopřejte mu laskavé dotyky a nepřehánějte to s podněty. Dítě si brzy spojí vaše signály a pozná, kdy bude krmeno nebo přebalováno. 

2. měsíc a první úsměv

V druhém měsíci už dítě zvládá částečně ovládat pohyby rukou a nohou. Svaly na krku už na chvíli udrží hlavu, ale stále ji při chování podpírejte. Mizí novorozenecké reflexy a dlaně, které byly dříve sevřené, začínají povolovat a připravovat se na první úchop.

Dítě přesněji zaměřuje pohled a je schopné rozpoznat nejbližší členy rodiny. Je nadšené z pozornosti a umí se usmát i úsměv opětovat. Pokud je spokojené, tak si brouká. Aktivně také vyhledává zdroje zvuku a je rádo ve společnosti. 

3. měsíc a pasení koníků

Ve třetím měsíci už dítě zvládne udržet hlavičku. V poloze na bříšku vydrží déle. Když dítě položíte na záda, tak objevuje svoje nohy a hračky visící na hrazdičce. Hračky zavěšujte miminku nad bříško, nutíte ho tím zvedat nožky a ruce a tím si posiluje břišní svalstvo. Pokud umístíte hrazdičku nad hlavu, tak se dítě nepřirozeně kroutí. 

Dítě si zdokonaluje sociální kontakt. Dívá se upřeně do očí, brouká si a usmívá se. Stále je jeho hlavní komunikační prostředek pláč. 

4. měsíc a otáčení na boky

Ve čtvrtém měsíci se většina dětí zvládá otočit na bok. V poloze na zádech se začíná zajímat o svoje nohy i ruce. Pokud dosáhne na hračku, tak se pro ni natáhne a prohlíží si ji. Při přitažení do sedu dává hlavičku dopředu, tento úkon by měl provádět lékař. Vy jej doma nedělejte. Pasivní posazování se nedoporučuje. 

5. měsíc a zájem o hračky

Dítě už poměrně snadno uchopí hračku do jedné ruky a přendá si ji do druhé. V poloze na bříšku se zvládne podpírat jednou rukou a tou druhou se natahovat po dalších předmětech. Začíná se přetáčet ze zad na bříško. Z bříška na záda se aktivně dítě otáčí až později, v tomto období jde o ztrátu stability. 

Bezpečně už rozpozná členy rodiny a dokáže vnímat intonaci hlasu. Při hlasitém hovoru nebo hádce může reagovat pláčem. Sice vám nerozumí, ale cítí emoce. 

6. měsíc a první příkrmy

V šestém měsíci se dítě přetočí ze zad na břicho i zpět aktivně samo. Pokud dítě posadíte, tak vydrží sedět. Ale nedělejte to, pasivním sedem můžete poškodit zádové svalstvo a zbrzdit psychomotorický vývoj. Nejpozději v šestém měsíci by mělo dítě přestat šilhat. 

S ukončeným šestým měsícem přicházejí na řadu první příkrmy. Děti na umělém mléce mohou začít o něco dříve. Jak začít, vás poučí pediatr. Je jen na vás zda se vydáte cestou klasických příkrmů nebo najedete na alternativní BLW, kdy se dítě krmí samo. Přečíst si můžete náš článek Jak začít s prvními příkrmy.

7. měsíc a separační úzkost

Separační úzkost se projevuje pláčem v přítomnosti neznámých lidí. Malé dítě zná dobře pouze členy domácnosti. Reagovat pláčem může i na prarodiče. Pokud dítě u nějaké osoby pláče, tak jej vezměte zpět k sobě. Nenuťte jej být u někoho za cenu pláče. 

V sedmém měsíci se už některé děti začínají plazit po bříšku, první plazení může být i směrem dozadu. Koncem měsíce si už může klekat na všechny čtyři a začít pérovat na kolínkách. 

8. měsíc a dynamický pohyb

V tomto věku už děti na zádech netráví mnoho času. Lezením nebo plazením objevují prostor kolem sebe. Nezapomeňte udělat bezpečnostní opatření a zajistit schodiště, ubrusy a ostré rohy. Miminko vydává spoustu zvuků, kterými se však nesnaží domluvit. Jen zkouší, co umí jeho hlasivky.

9. měsíc a precizní úchop

Jemná motorika se začíná zlepšovat. Nůžkový úchop (palec a ukazováček) mu umožňuje citlivější manipulaci s předměty. Můžete začít s hrami na schovávanou. Dítě už chápe, že se mu za dekou schováváte vy a nadšeně projevuje radost ze hry. 

Pokud je dítě stabilní na všech čtyřech, tak se pomalu začíná stavět o nábytek. V tomto období opravdu zakryjte všechny ostré rohy, dítě často padá a snadno přijde k úrazu. Lezení je stabilní a některé děti si již umí sami sednout. 

10. měsíc a první hry

Je-li dítě dobře naladěné, tak jej můžete začít učit první dětské říkanky. Paci paci nebo jak jsi veliký už umí ukázat. Většina dětí také ráda přenáší věci sem a tam nebo přelévá vodu z nádoby do nádoby. Necháte-li dítě jíst samo, tak už se zvládne trefit do pusy, přesto bude všude nepořádek. 

11. měsíc a samostatný stoj 

Před prvními narozeninami už děti zvládají stát samostatně bez opory. Děti začínají chodit kolem nábytku a pomalu se pouští do prostoru. Méně odvážné děti odradí pád, ale ty statečné se vydávají vstříc chůzi po hlavě. Alespoň zpočátku nechte dítě chodit samo. Při vedení za ruku je těžiště posunuté. 

V tomto měsíci také zvládne jednoduché pokyny (Podej míček, odnes to mámě). Důležité je také ukazování prstem. Dítě chce pojmenovávat jednotlivé předměty a upozorňuje vás na něco zajímavého v okolí. 

Původní slabiky beze smyslu se začínají spojovat a možná zaslechnete mami nebo tati. Podporujte dítě v mluvení říkankami a rytmickými písničkami. Dítě se také snadno učí opakovat zvířecí zvuky. 

12. měsíc a první rok je úspěšně za vámi 

Většina dětí prvnímu roku uteče. Jestli vaše dítě ještě nechodí, nezoufejte. Podle fyzioterapeutů má čas až do 18 měsíců. Nepoužívejte k naučení chůze chodítka nebo visítka. Každé zdravé dítě začne dříve nebo později chodit samo. Není nutné předbíhat psychomotorický vývoj. No a pak už následuje jen oslava narozenin, se kterou vám pomůže náš partnerský web Heliumking.cz v tomto článku.

Publikováno
V rubrikách Jak naučit

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.