Jak správně přebalit miminko a co je k tomu potřeba?

Narození dítěte může být velkou událostí. Žena se stává matkou, muž otcem. A přijde ten čas, kdy se změní dosavadní způsob života, zejména pokud jde o každodenní program. Péče o dítě s sebou přináší řadu úplně nových okolností, zejména pro maminky, které mají první dítě a nemají však žádné zkušenosti. Samozřejmě, že existují předporodní kurzy, ale v praxi je to zcela něco jiného!

Dětské pleny poskytují dítěti jemnou ochranu díky vrstvě DermaComfort. Ta má propustné póry, které odvádějí vlhkost z pokožky dítěte a uzavírají ji uvnitř pleny. Pokožka vašeho dítěte tak zůstává suchá a zabezpečená.

Podložka vám zachrání opravdu mnohé. Zajišťují komfort a pomohou vám zvládnout i hygienu. Dokonce tyto podložky mají samolepící pásky, takže se ani nepohne.

Tento krém je antiseptický a je nejvhodnějším pomocníkem při boji proti opruzeninám. Díky jeho antibakteriálním vlastnostem předchází ekzémům, akné a dalšímu.

Hledáte, kam budete vyhazovat pleny a vlhčené ubrousky? Pak je pro Vás tento koš na pleny nezbytný. Koš pojme až 38 plen a disponuje pachovou záklopkou!

Jednou z mnoha věcí, které je třeba se v rámci péče o kojence naučit, je přebalování. Přebalování se bojí jak muži, tak ženy. Nemusíte se ale stresovat, není to nic složitého. Je pravdou, že budete muset nastavit pravidelné přebalování dítěte. Ale na druhou stranu, díky tomu to můžete zvládnout mimořádně rychle a rychle skončíte jako přebalovací profík. Myslete na to, že když to zvládli jiní, zvládnete to i vy.

Obsah článku

Kdy jít přebalovat?

Nelze přesně a jednoznačně říci, kdy by měl otec nebo matka dítě přebalovat. Samozřejmě je nutné měnit pleny po každém vylučování, a to z důvodu čistoty a zdravotních důvodů, ale je to také prevence proti opruzeninám. Ve většině případů poznáte, že se miminko vyprázdnilo, protože ucítíte nezaměnitelný pach. A také proto, že dítě bude plakat. Ale není to vždy dítě, které by oznamovalo opatrovníkům, že má vlhkou plenku. 

Některé děti tolik nepláčou nebo ani neřeší, co mají v pleně. U přebalování a kojení se zkušenosti rodičů značně odlišují. Několik z nich navrhuje přebalit dítě už před kojením, protože se prý lépe přisaje. Kromě toho se doporučuje i druhá možnost, kdy je lepší přebalit dítě až po kojení, protože po nakrmení se dítě lépe vyprázdní. Každopádně je nejlepší, aby žena přišla na své praktiky. Je však třeba říci, že v případě novorozenců a malých dětí je přebalování bodem číslo jedna, protože tyto děti špiní pleny jak na běžícím páse.

Jaká je četnost přebalování

Vzhledem k tomu, že malé děti kakají více než my, je třeba je také pravidelně měnit. Vše ale také záleží na tom, jak vaše dítě reaguje na vlhkou plenu, zda vydrží určitou dobu s vlhkou plenou, nebo zda okamžitě začne plakat a naříkat. Častější přebalování však také může sloužit jako prevence a nedojde ke dráždění pokožky. V případě, že je vaše dítě mimořádně náchylné k rychlému podráždění pokožky nebo má sklon k projevování zánětů kůže, musíte ho přebalovat mnohem častěji.

Používat jednorázové nebo látkové pleny?

Každý den vidíme reklamy a posloucháme v rádiu, jaké pleny máte používat. Nenechejte se zlákat výrobci, kteří chtějí jen vaše peníze. Jednorázové pleny jsou pohodlné, rychle je sundáte, navlíknete nebo vyhodíte. Ale právě ony způsobují dítěti opruzeniny. Uvědomte si, že se vždy používaly látkové pleny. Dnes každopádně doba pokročila, a tak máte na výběr z mnoha modelů. Nezapomínejte na to, že na látkové pleny patří i svrchní kalhotky. 

TIP: Papírové VS látkové pleny

Jak správně přebalit miminko

Každá matka by si měla koupit věci, které bude potřebovat pro přebalování – ale o tom až později. Nyní si projdeme přebalování kojence krok za krokem.

 • Rodič, který jde dítě přebalit, si musí umýt ruce
 • Vydezinfikujte si přebalovací pultík a položte na něj kojence
 • Svlékněte dítě, abyste mu mohli jednoduše vyměnit plenu
 • Rozbalte plenku na dítěti. Držte dítě za dolní končetiny a zvedněte ho za kotníky, abyste se dostali na všechna místa na kůži, která je třeba očistit. Nepochybujte o tom, že děti začnou kakat a čůrat, jakmile jim plenku rozbalíte, takže buďte na pozoru!
 • U pokakaného dítěte začněte otíráním zadečku. Pak dejte plenku pod nožičku dítěte
 • Jemně, ale opatrně setřete nečistoty vlhčenými ubrousky. V případě, že přebalujete slečnu, stírejte směrem ke konečníku, nikdy ne naopak! Chlapečkovy gonády by měly být nadzvednuty a kůže by měla být vyčištěna úplně, skutečně ve všech záhybech.
 • Použijte jemný bavlněný ručník nebo látkovou plenu k osušení oblastí, které jste vyčistili vlhkým ubrouskem
 • Vezměte čistou plenu, rozbalte ji a vložte pod nohu dítěte. Ošetřete pokožku dítěte v oblasti plenky jemným krémem. Nasaďte plenu.

Poznámka: Při přebalování dítěte se snažte s dítětem udržet kontakt. Mluvte s ním a říkejte mu co děláte. Nemluvte rychle, naopak. Mluvte pomalu, jemně a usmívejte se! Pro dítě tak vytvoříte uvolněnou atmosféru.

Co vše si pořídit k přebalování dítěte?

Dítě toho moc nepotřebuje, ale máme pro vás několik tipů, jak přebalování učinit méně náročným. Zde je přehled toho, co budete potřebovat:

 • Čistou plenku správné velikosti. Kojenci mají nejčastěji rozměr 1 (běžné velikosti 0-4) a plenka se hodí pro ty, kteří váží mezi 2,5 a 5 kg
 • Přebalovací podložka zajišťuje přebalovací stůl před znečištěním a dítěti poskytuje větší pohodlí
 • Vlhčené ubrousky 
 • Krém proti vyrážkám nebo kojenecký pudr
 • Látková plena nebo ručník

TIP: Jak vybrat přebalovací tašku

TOP 6 produktů k přebalování

Dětské pleny poskytují dítěti jemnou ochranu díky vrstvě DermaComfort. Ta má propustné póry, které odvádějí vlhkost z pokožky dítěte a uzavírají ji uvnitř pleny. Pokožka vašeho dítěte tak zůstává suchá a zabezpečená.

Látkovou plenu Swaddler Ciumbelle od značky LODGER můžete využít i jinak než jen k přebalování. Použít se dá také jako osuška, prostěradlo nebo dečka! Je měkká a příjemná na dotek, extra savá a prodyšná.

Ubrousky pomohou udržet vaše dítě čisté, a ještě k tomu jsou biologicky odbouratelné! Jsou navíc měkké, jemné, bez parfému, alkoholu a bez plastů, rozpustné ve vodě. Zkrátka ideální ubrousky pro miminko a planetu!

Podložka vám zachrání opravdu mnohé. Zajišťují komfort a pomohou vám zvládnout i hygienu. Dokonce tyto podložky mají samolepící pásky, takže se ani nepohne.

Tento krém je antiseptický a je nejvhodnějším pomocníkem při boji proti opruzeninám. Díky jeho antibakteriálním vlastnostem předchází ekzémům, akné a dalšímu.

Hledáte, kam budete vyhazovat pleny a vlhčené ubrousky? Pak je pro Vás tento koš na pleny nezbytný. Koš pojme až 38 plen a disponuje pachovou záklopkou!


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.