Papírové VS látkové pleny — které jsou lepší?

Látkové pleny se po dlouhé době opět stávají součástí výbavy, kterou si pořizují nastávající maminky pro své děti. Zatímco 90. léta byla zcela ve znamení papírových plen, v současnosti se stále více žen vrací ke klasice. Který druh plenek je lepší a jaké výhody či nevýhody mají látkové pleny? Ať je to jakkoli, v boji mezi papírovými a látkovými plenami není jasný vítěz.

Jsou skvělým ekologickým a ekonomickým řešením. Nevyjdou vás na mnoho peněz a dlouho vydrží. Jejích tkanina je z flanelu, a proto představují skvělé řešení pro péči o miminko.

Tentokrát se jedná o látkové kalhotky na pleny, které zajišťují, aby se obsah z plen nedostal nikam dál. Výrobek je z příjemné tkaniny a perfektně sedí každému miminku.

Jedná se o plenkové kalhotky, které nesmí chybět v žádné výbavě pro miminko. Díky patentům na plenkách můžete velikost regulovat dle velikosti dítěte.

Někteří lidé se přiklánějí k pohodlí a komfortu, zatímco jiní věnují pozornost environmentálním problémům spojené s likvidací materiálu. Pediatři nechávají volbu na samotných maminkách. Vyvařování, praní, sušení a žehlení plen bylo kdysi součástí každodenní péče o kojence. Zlom nastal počátkem devadesátých let, kdy se v české reklamě objevily papírové pleny. Většina opatrovníků je bez rozmýšlení vyměnila rovnou. Společnost vyžadovala podniknout něco moderního a my jsme akceptovali, že vše, co přišlo ze Západu, je skvělé.

Pozitiva látkových plenek

  1. Dětské látkové pleny šetří životní prostředí. Jak je to možné? Jedno dítě na jednorázových (papírových) plenkách vyprodukuje během dvou let svého života tunu těžko rozložitelného odpadu. Čtete opravdu správně — TUNU!
  2. Látkové pleny šetří dětskou pokožku. Jak to? Jsou prodyšnější než papírové pleny, takže se děti tolik nepotí. 
  3. Látkové pleny pro miminka šetří váš rodinný rozpočet. Jak? Za papírové plenky utratíte přibližně dvakrát tolik než za látkové, peníze pouze rozložíte na dva krátké roky.
  4. Kvalitní bavlněné látkové pleny šetří vaše nervy. Jak? Víte, častým poznáním novopečených opatrovníků je, že s látkovými plenami je čeká až příliš mnoho práce s …..plenkami a jejich nadílkou. Neradi vám to říkáme, ale ani u jednorázových plenek si od toho skutečně nemůžete udržet odstup. Popravdě řečeno, takzvaný kojenecký průstřel může být fenomén, který si nevybírá. Ale na rozdíl od jednorázových plenek, látkové pleny mají pokročilý komfort — gumičky! Díky tomu mnohem lépe těsní, takže kojenecký průstřel vás tak často nepřekvapí.
  5. Bavlněné látkové pleny jsou příjemnější. Jak to? Podívejte se na ně a vezměte si je do rukou.

TIP: Výbavička pro letní miminko

Nevýhody látkových plenek? Prakticky neexistují žádné!

Látkové pleny se musí prát (to rozhodně musíte). Ale ve výsledku potřebujete přibližně minutku, abyste pleny vložili do pračky a zapnuli ji. Pak je přesunete do sušičky (opravdu dvě minuty i se zapnutím sušičky), nebo je pověsíte (Dobře, to může trvat 5 minut). Takže jsme na téměř 10 minutách čisticího času. Jak dlouho vám trvá jít do obchodu vybrat balík plen a vynést pleny do popelnice, co?

Nyní se ještě na chvilinku vrátíme k tématu manipulace s látkovými plenami. V případě, že se tomu potřebujete vyhnout, využijte separační pleny, díky kterým se nemusíte výplně v plence vůbec dotýkat. Separační pleny se v podstatě vyhodí i s látkou uvnitř do koše.

Látkové pleny by se mohly zdát složitější v ohledu přebalování, alespoň ze začátku. V několika případech tomu tak skutečně může být. Stejně tak si navzdory tomu budete moci vybrat druh plenky, do které je zabalení dítěte v podstatě stejné jako do papírové — AIO plenky jsou nejsnadnější, ale ani systém AI2 DUO není nijak zvlášť složitý.

Vyšší počáteční investice u látkových plen — to je fakt, ale jak jsme uvedli výše, v konečném důsledku ušetříte peníze! Cestování s látkovými plenami musíte provést tam, kde je k dispozici pračka. Ale naštěstí pro cestování do cíle bez pračky máme jednoduché řešení, a to jsou papírové vkládací pleny. Takové inteligentní řešení pro cestování — ale jen pro určitou dobu. A konečně se dostáváme k tabulce, kde si můžete rychle porovnat pleny!

TIP: Nejlepší kočárek do letadla? TOP 5 nejlepších kočárů

Tabulka: Látkové pleny versus jednorázové (papírové) pleny

 Látkové plenyJednorázové pleny
Životní prostředíJsou ekologické, výroba nijak nezatěžuje životní prostředí a využije je více generacíPrakticky jde o opak látkových plen. Jejich výroba znamená velké problémy pro odpadní hospodářství
Rodinný rozpočetEkonomické i pro rodinný rozpočet. Ze začátku sice stojí více, ale pak se vám investice vrátíZa jedno dítě utratíte v přepočtu zhruba 25 000 Kč, s každým dítětem se tato částka zdvojnásobí
ZdravíZdravé! Jsou vyrobeny z prodyšných materiálů. Neobsahují vonné látky, lepidla ani barviva.Umělé, méně prodyšné materiály mohou odírat pokožku, stejně jako parfémy, blednoucí látky a lepidla.
SpolehlivostVelmi oceňujeme gumičky na zádech a kolem nohou, budete se na ně moci spolehnout!Náhradní oblečení mějte vždy po ruce, stejně tak i čistící ubrousky
VzhledKrásně obrysuje zadečekVypadá jako by byla neustále plná
ÚdržbaPrát a sušitNeustále kupování a následná likvidace
PřebalováníChce to praxi, ale jinak velmi rychléVelmi rychlé a snadné
Manipulace s použitou plenkouMusíte z pleny vyprázdnit tuhou stolici, s pomocí separační pleny to není „špinavá práce“Musíte stolici dostat do plenky a poté ji vyhodit. Nemáte izolovanou plenu, takže to může být špinavá práce
FinanceNejprve do ní investujete, ale potom ušetříteTzv. černá díra na peníze
CestováníSložitější je to v případě, že jedete někam, kde není pračka.Bezproblémové

TIP: Jak naučit dítě chodit na nočník

Podívejte se na nejlepší látkové pleny

Jsou skvělým ekologickým a ekonomickým řešením. Nevyjdou vás na mnoho peněz a dlouho vydrží. Jejích tkanina je z flanelu, a proto představují skvělé řešení pro péči o miminko.

Tentokrát se jedná o látkové kalhotky na pleny, které zajišťují, aby se obsah z plen nedostal nikam dál. Výrobek je z příjemné tkaniny a perfektně sedí každému miminku.

Jedná se o plenkové kalhotky, které nesmí chybět v žádné výbavě pro miminko. Díky patentům na plenkách můžete velikost regulovat dle velikosti dítěte.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.