Jak vybrat odsávačku

Odsávačka mateřského mléka může nabídnout řadu výhod pro všechny maminky. Může vám pomoci zahájit laktaci nebo zvýšit samotnou tvorbu mléka z prsů. Jak to doopravdy funguje? Z důvodů zdravotního nebo z důvodu předčasného porodu se může stát, že matka nemůže začít kojit ihned po porodu. V důsledku toho nastává problém s přirozeným generováním mléka. 

Elektrická odsávačka mateřského mléka Philips Avent zajišťuje optimální průtok mléka a dokáže se snadno přizpůsobit tvaru a velikosti vašich prsou. Pohodlná, rychlá a praktická pomoc pro každou novopečenou maminku.

Nutrio BP Electric je skvělým pomocníkem, který zajistí komfort vám i vašemu miminku. Elektrická odsávačka vám pomůže vyřešit aktuální nedostatek nebo přebytek mléka. Zachrání vás, když zrovna nemůžete kojit přirozenou cestou.

Nová odsávačka mateřského mléka Swing Maxi™ je kompaktní a snadno použitelná elektrická odsávačka na dvě prsa, která nejen díky technologii Medela Flex™ rychle zapadne do vašeho života a její použití je ještě flexibilnější.

V případě, že k tomu dojde, umělé odsávání nabídne pomoc při zahájení laktace a stabilně zvýší produkci mléka. A až bude vaše tělo připravené ke kojení miminka, tak mu budete schopna dát tu nejzdravější a nejlepší výživu – vlastní mléko. Další nespornou výhodou je možnost si nechat zmrazit nebo ochladit mléko a poté jej ohřát podle potřeby.

Obsah článku

Jak rozdělujeme odsávačky na mléko?

Při příležitosti, že uvažujete o odsávačce mléka, bychom vám rádi objasnili, jaké jsou základní druhy a jak se odsávačky rozdělují. Mezi základní druhy patří ruční a elektrické odsávačky. Manuální odsávačky jsou pak ještě rozděleny na pákové, balónkové a pístové. Elektrické jsou následně rozděleny na jednofázové a dvoufázové v souladu se strategií odsávání. Nakonec, což je velmi důležité, si vyberete odsávačku mateřského mléka pro odsávání pouze z jednoho prsu nebo z obou současně.

Manuální pumpa na mléko

Manuální pumpy jsou v zásadě vhodné pro maminky, které chtějí odsávat mléko pouze jednou za čas. Manuální odsávačka mateřského mléka by měla být dostatečná pro matky, které se snaží zmenšit přeplněná prsa nebo chtějí podpořit tvorbu mléka. Nejzajímavějšími přínosy těchto odsávaček je jejich nízká cena a tichý provoz. Nevýhodou je, že odsávání je středně fyzicky náročné a méně šetrné k vašim prsům. V případě, že plánujete odsávat mléko kvůli poškozeným dvorcům od kojení, nebude pro vás manuální odsávačka rozumnou volbou!

  • Balónkové odsávací zařízení – Tento druh odsávačky mateřského mléka je vhodný zejména pro ženy, které nemají problém s tvorbou odtoku prsu. Ruční odsávací zařízení jsou obecně účinná a zároveň jsou pořizovací náklady velmi nízké.
  • Pístové odsávací zařízení – Pístové odsávačky patří k nejlevnějším, ale musíte se smířit s velmi nízkou efektivitou. Tento druh je primárně určen pro maminky, které potřebují používat odsávačku mateřského mléka jen jednou za čas.
  • Pákové odsávací zařízení Páková odsávačka mateřského mléka je nejlepší volbou mezi manuální a elektrickou odsávačkou. Při vhodném užívání a péči jsou velmi odolné a účinné, což je kompenzováno poněkud vyššími pořizovacími náklady.

Elektrická pumpa na mléko

Jak jsme již nastínili výše, může nastat případ, kdy maminka nemůže malého kojit hned po porodu. Nejčastěji k tomu dochází v důsledku rozdělení z důvodů zdravotních potíží nebo v případě, že se dítě narodí předčasně. V případě, že se tak stane, je v tu chvíli elektrická odsávačka mateřského mléka nejlepším řešením pro podporu laktace a vytvoření přirozeného mléka. Tuto pumpu využijí i maminky, které vytvářejí mnoho mléka a vyžadují rychlé uvolnění prsů. Ve srovnání s manuální alternativou, je elektrická pumpa mnohem méně náročná na používání a poskytuje výraznější útěchu. 

Zároveň je dáno, že můžete s elektrickou odsávačkou daleko větší množství mléka než s těmi manuálními. Ale je třeba brát ohled na to, že elektrické odsávačky jsou mnohem dražší a hlučnější než ruční. Navíc váží více a hůře se s nimi manipuluje, pokud je chcete někam převézt.

Jak odsávají elektrické pumpy?

Maminkám, které nemají problémy s přirozenou tvorbou mléka, se mohou vyplatit především jednofázové pumpy na mléko. Zároveň se doporučuje, abyste tyto pumpy používaly jen zřídkakdy, protože nejsou zrovna dvakrát šetrné k prsům.

Dvoufázové odsávačky mateřského mléka jsou rozumné pro maminky, které mají naopak problémy s přirozenou tvorbou mléka díky své šetrnosti. Tyto odsávačky mateřského mléka jsou navrženy tak, aby napodobovaly způsob sání dítěte. Vše se odehrává ve dvou fázích, kdy první prso stimuluje a druhý klasicky odsává. Takže v případě, že patříte mezi maminky, které musí několikrát denně expresně vypouštět, vřele doporučuji zvolit tento druh odsávačky.

Je lepší si pořídit pumpičku na jedno či dvě prsa?

Na tuto otázku je velmi jednoduché odpovědět. V případě, že víte, že budete odsávat jen málokdy nebo jednou za čas, bohatě si vystačíte s odsávačkou na jedno prso. V momentě, kdy byste chtěla zahájit laktaci, nebo máte i velkou produkci mléka, bude pro vás rozumnější odsávačka na obě prsa. V každém případě se připravte na to, že za takovou pumpu si prostě budete muset výrazně připlatit.

Jak udržovat odsávačku mateřského mléka v čistotě?

Zařizujete uložení mléka do chladničky nebo mrazáku pro pozdější použití? Je tedy životně důležité a nutné především sledovat dodržování hygienických standardů. Umyjte si ruce a prsa před tím, než začnete s pumpováním. Jakmile napumpujete mléko, umyjte odsávačku pod teplou vodou. Věnujte zvýšenou pozornost všem částem, které přišly do kontaktu s mlékem. Nebojte se využít i kartáček, který dokáže vyčistit i záhyby. Sterilizujte odsávačku mateřského mléka jednou denně povařením v horké vodě.

TIP na článek: Nejlepší kojící podprsenka

Příslušenství prsních pump

Odsávačky mateřského mléka jsou častěji vybaveny i potřebným příslušenstvím, které lze navíc získat k většině přístrojů. Nikdy nezapomínejte si předem ověřit kompatibilitu s odsávačkou mateřského mléka.

Prsní nástavec

Aby pumpa fungovala co nejlépe, je nezbytné zvolit správnou velikost prsního nástavce. Spojení, které je také malé nebo je nástavec příliš velký, může poškodit prsní dvorec, takže se při výběru zaměřte na odsávačky mateřského mléka, které nabízejí různé velikosti připojení prsou.

Bradavky mohou mít různé velikosti, takže je mnohem lepší změřit obojí. Během kojení a odsávání se může velikost dvorce měnit, takže budete muset postupem času měnit i prsní nástavec. Několik odsávaček mateřského mléka nabízí více nástavců v základním balíčku, ale u mnoha druhů odsávaček si musíte nástavce zakoupit odděleně.

Náhradní lahvičky na mléko

Lahve na mléko by měly být neustále po ruce. Oceníte je zejména v případě, že budete potřebovat mléko umístit do chladničky na dlouhou dobu. Pozor, láhve musí lícovat s odsávačkou mateřského mléka. Několik výrobců navíc nabízí sterilní lahvičky o objemech – 80 až 260 ml.

Dudlíky na lahve

V případě, že se vrhnete k nákupu náhradních lahví, hned u tohoto sortimentu objevíte dudlíky na náhradní lahve. Ty vybírejte tak, aby byly v souladu s lahví!

Tipy na nejlepší odsávačky

Elektrická odsávačka mateřského mléka Philips Avent zajišťuje optimální průtok mléka a dokáže se snadno přizpůsobit tvaru a velikosti vašich prsou. Pohodlná, rychlá a praktická pomoc pro každou novopečenou maminku.

Nutrio BP Electric je skvělým pomocníkem, který zajistí komfort vám i vašemu miminku. Elektrická odsávačka vám pomůže vyřešit aktuální nedostatek nebo přebytek mléka. Zachrání vás, když zrovna nemůžete kojit přirozenou cestou.

Nová odsávačka mateřského mléka Swing Maxi™ je kompaktní a snadno použitelná elektrická odsávačka na dvě prsa, která nejen díky technologii Medela Flex™ rychle zapadne do vašeho života a její použití je ještě flexibilnější.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.