Jak odnaučit dítě od dudlíku

Dudání uklidňuje malé děti, snadněji s dudlíkem usínají a postupem času se pro ně dudlík stává běžnou součástí dne. Jednou však přijde den, kdy bude muset dát dudlíku pápá. Kdy je nejlepší čas a jak odbourat dudlík bez zbytečného pláče vám poradíme v dnešním článku. 

Dudlík a zdravý vývoj chrupu

Pro zdravý vývoj chrupu není dobré, aby dítě mělo dudlík prakticky celý den jen s přestávkami na jídlo nebo na pití. Podle zubařů může mít za následek vyšší kazivost zubů a deformaci čelistí. Nejčastější ortodontickou vadou spojenou s dudlíkem je otevřený skus, kdy při skousnutí k sobě zuby nepřiléhají. 

Takzvané medové zoubky se v dnešní době příliš nevyskytují, protože namáčení dudlíku do medu byl nešvar našich maminek a babiček. Následkem častého používání medu jsou rozpadlé zuby, které se velmi složitě ošetřují. 

Dudlík a vývoj řeči 

Pokud je dítě zvyklé na dudlík v ústech, tak se může naučit vyslovovat některá písmena špatně. Tyto stereotypy se následně velmi těžko odstraňují. Stálá přítomnost dudlíku také není vhodná pro zdravý vývoj mluvidel. 

Tip na článek: Jak naučit dítě pravidlům

Dudlík bývá často využíván jako jakási náhrada za rodiče. Není nic špatného na tom, chtít se v klidu najíst nebo uvařit bez dítěte, ale při přiměřené pozornosti dítě možná nebude po dudlíku tolik toužit. Dítě neumí vyjádřit svoje potřeby slovy a dudání dudlíku je pro něj nástroj na zklidnění.

Kdy dítěti vzít dudlík

Některé děti dudlík nikdy nepřijmou. Pokud to není nezbytně nutné, tak jim ho nenuťte. Dudání je skvělý nástroj k usínání, ale postupem času se z něj stává návyk, který je složité odbourat. 

Podle zubařů by se dítě mělo zbavit dudlíku nejpozději do tří let, logopedi jsou ještě přísnější a ideální doba je prý kolem jednoho roku, kdy se dítě začíná učit mluvit. 

Dudlík také ulevuje od bolesti zoubků. Ve dvou letech je už většina zoubků vyklubaná, zbývají jen druhé stoličky a na odstranění závislosti je ten pravý čas. 

5 nejlepších triků, jak odnaučit dítě dudat 

TIP na článek: Jak se zbavit dudlíku?

Dudlíková víla

Pokud je dítě starší, tak mu můžete vyprávět pohádku o dudlíkové víle, která je sbírá a předává jej malým miminkům. Nechte dudlík na okně nebo za dveřmi a vyměňte za drobný dárek nebo vzkaz od dudlíkové víly. 

Dudlíkovník 

Dudlíku se můžete zbavit rituálem. Zavěste jej na strom v blízkosti vašeho domu a můžete se na něj pravidelně chodit dívat. Přechodové rituály jsou běžné i v jiných kulturách. Řekněte dítěti, že už je velké a pro dudlík už není místo. 

Znechuťte jej

Namočte dudlík do hořčice nebo pepře. Pro spoustu dětí to bude natolik nepříjemný zážitek, že už na dudlík ani nesáhnou.

Dejte ho čertům

Před Vánocemi může dítě odevzdat dudlík čertovi, který jej vezme do pekla pro čertovská miminka. Za odměnu mu Mikuláš dá nějakou sladkost. 

Vyměňte za dárek

Pokud vaše dítko touží po nové panence nebo autíčku, tak se domluvte, že mu hračku koupíte výměnou za dudlík. Pro dítě to bude velké rozhodnutí a zároveň se naučí chápat důsledky svých činů.

Poškoďte ho 

Zkuste špičku dudlíku postupně zkracovat. Vysvětlete dítěti, že dudlík se zkracuje zatímco ono roste. 

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.