5 TIPŮ JAK DÁT SBOHEM POPORODNÍM KILŮM

V těhotenství se často doporučení výživových poradců nesetkávají s pochopením, protože hormony mají svoji hlavu. Po porodu by však řada maminek ráda získala co nejdříve zpět svoji postavu. Jak na to?

Čemu se vyvarovat

Těhotenství je krásné období života každé ženy. Všichni se těší na nového člena rodiny, je potřeba všechno připravit, na nic nezapomenout. Na co byste však v těhotenství, ale také při kojení zapomenou měla, jsou jakékoliv diety. Razantní omezení energie v tomto období je naprosto nevhodné. Pojďme se tedy podívat na to, co z hlediska výživy a životního stylu udělat můžete. 

1. Jezte pestře a vyváženě 

To by mělo být při kojení prioritou, ať již chceme svoji hmotnost redukovat, nebo ne. V době kojení by měl být navýšen příjem bílkovin o přibližně 10 – 20 % oproti standardu (dle EFSA. Bílkoviny jsou důležité také z hlediska redukce hmotnosti. Mají vyšší sytící schopnost oproti ostatním makroživinám a vyšší specificko-dynamický efekt. To znamená, že při trávení bílkovin spálíme víc než při trávení jiných makroživin. Pestrá strava a kvalita stravy v době kojení ovlivňuje výživový stav ženy. 

Pokud si nevíte se standardním jídelníčkem rady, řešením může být program The 1:1 Diet, konkrétně Krok 6. Jedná se o jídelníčky sestavené na míru z běžných potravin a bez použití speciálních produktů. Vyškolený poradce vám pomůže s celým procesem, vše vysvětlí a v rámci pravidelných kontrol můžete sledovat svoje změny.

2. Najděte si čas samy na sebe

Život po porodu je otočený vzhůru nohama a ženy často zapomínají samy na sebe  – a to je chyba! Protože, pokud budete fit, tak to pocítí nejen vaše okolí, ale hlavně vaše dítě. Myslete tedy na sebe a vyhraďte si 2-3 hodiny týdně na cílený pohyb, klidně i s dítětem. Nic se nemá přehánět a vy nezacházejte do extrémů. Pohyb by vás měl bavit. Řada center a studií pro ženy má v rámci vybavení dětský koutek nebo přímo cvičení s dětmi. Můžete také zařadit cvičení s kočárkem – jedná se o dynamickou chůzi, která kombinuje posilovací a kardio cviky. Výhodou je, že maminka nemusí řešit hlídání a miminko má celou dobu u sebe.

3. Pravidelný pohyb

V čem se liší pravidelný pohyb a cílená pohybová aktivita? Pravidelný pohyb je jakákoliv aktivita o délce 40 – 60 minut, kterou děláte každodenně. Jde o pohyb s nízkou intenzitou. Pro maminky to budou zejména delší procházky s kočárkem. Takže až budete příště přemýšlet, zda posedět v nákupním centru u latté, nebo se projít v parku, volte to druhé.

4. Přemýšlejte nad jídlem

Možná se budeme lehce překrývat s bodem 2, ale vypíchneme pár důležitých bodů. V první řade se zbavte zvyku z těhotenství sníst vše, na co se podíváte. Volte co nejčerstvější potraviny a domácí přípravu. A nedojídejte po dítěti! Ani si to neuvědomíte a kila půjdou nahoru. Co si budeme namlouvat. Rodičovská dovolená a klid se nerovnají. Proto vám může pomoci například krabičková dieta. Vyhnete se tím přemýšlením na jídlem, ale budete dostávat příjem kalorií přesně podle odborníků.

5. Konec kojení = čas na efektivní postup hubnutí 

Pokud už nekojíte, otevírá se vám celá řada dalších možností. Velmi dobře prozkoumanou, studiemi i praxí ověřenou cestou je skupina tzv. LED diet (low energy diet). Jedná se o postupy s rozsahem energie 800 – 1200 kcal, které jsou vhodné pro většinu lidí, pouze v případě neadekvátního zdravotního stavu jsou nutné určité úpravy. Postupy lze aplikovat jak pomocí běžné stravy, tak i formou speciálních vyvážených produktů, kdy hovoříme o tzv. formula LED. Běžnou stravu budou volit lidé preferující pouze standardní potraviny. Nevýhodou může být v rámci redukčního procesu jednostrannost, absence sladké chuti, přesné vážení a nějaký čas zabere i příprava. Nebo můžete výživového poradce, který používá redukční program The 1:1 Diet. Ten využívá postup formula LED. Jeho výhodou je, že je ověřen studiemi i praxí. Program zahrnuje široké spektrum jídel, kde nechybí sladká chuť, snadná příprava i příjem nezbytných mikronutrientů. V rámci tohoto programu lze očekávat úbytky hmotnosti v rozmezí 6 – 8 kilogramů za měsíc! Celou dobu jste navíc pod dohledem vyškoleného poradce, který vám pomůže s motivací, program přizpůsobí podle vašich potřeb a celý proces monitoruje pomocí pravidelné analýzy složený těla na speciálním přístroji.

Podle webu bezdiety.blog kojení může být přirozeným způsobem hubnutí po porodu, protože tělo využívá tukové zásoby k produkci mateřského mléka. Je však důležité konzumovat dostatek živin a kalorií, aby byla zajištěna produkce mléka a současně probíhalo hubnutí.

Další populární dietou je keto dieta, založená na nízkém obsahu sacharidů a zvýšeném obsahu bílkovin ve stravě, při které rovněž můžete spolupracovat na svém hubnutí s odborníky.


Přečtěte si také

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.