Jak naučit dítě mluvit

Od chvíle, kdy se vaše dítě narodí, začíná vydávat části různých zvuků. To zahrnuje například žvatlání a samozřejmě pláč. A poté, jednoho dne, často ještě před koncem prvního roku života, začne vaše maličké vyjadřovat své první slovo. Ať už je to slovo „máma“, „táta“ nebo něco jiného, bude to pro vás pravděpodobně povzbuzující pocit. Jak ale naučit své miminko mluvit tak, aby dokázalo pojmenovat další věci a spojit je do vět? 

Než začnete zjišťovat, jak dítě naučit mluvit Jak se vaše dítě vyvíjí, začnete přemýšlet o tom, jak se jeho dialektové schopnosti vytvářejí ve srovnání s dětmi srovnatelného věku. Pro začátek ze všeho je skvělé mít na paměti, že každé dítě se učí mluvit osobitým tempem, aniž by to vypovídalo cokoli o jeho rozhledu nebo jiných dovednostech. Takže v případě, že vaše dítě začne mluvit později, než jeho straší příbuzní nebo jiné dítě v sousedství, pravděpodobně není důvod ke stresu. Nicméně není špatné si zapamatovat, abyste prozkoumali základní formativní průlomy, pokud jde o zajištění mateřského jazyka, a snažit se den po dni vytvářet řeč vašeho dítěte. 

Obsah článku

Jak naučit dvouleté dítě mluvit? 

Než se zaměříte na to, jak vybudovat slovní zásobu vašeho malého, je dobré si uvědomit, jak se v tomto období běžně vytváří dětská řeč. Mezi 13. a 18. měsícem věku se slovní zásoba batolete může rozšířit na 10 až 20 slov nebo více. V tomto okamžiku začíná přeříkávat slova, která poslouchá, takže je skvělé myslet na to, aby pozorovalo, co říkáte.

Ve věku 19 až 24 měsíců, tedy v době, kdy dítě dosáhne dvou let, se jeho slovní zásoba rozšíří na přibližně 50 až 100 slov. Pravděpodobně dokáže pojmenovat věci jako části těla nebo běžné osoby. V této době už může začít používat krátké výrazy nebo věty. V době, kdy jsou malému dítěti 2 až 3 roky, může jeho slovník zahrnovat 250 a více slov. Může být již schopno klást otázky, sdělit několik požadavků a přijímat další pokyny bod po bodu. 

TIP: Jak naučit dítě R a Ř

Jak naučit dítě konverzaci bez větší námahy? 

Nejlepším způsobem, jak přimět malé dítě k mluvení, je proměnit pravidelná cvičení ve vzdělávací setkání. Existuje spousta příležitostí k učení, na které může narazit v běžném životě. Vy byste je měli průběžně správně pojmenovávat.

TIP: Jak naučit dítě učit se

1. Konverzujte s dětmi co nejčastěji 

Možná si myslíte, že se svým potomkem často konverzujete. Pokud však vaše dítě stále neumí mluvit, nejspíše s ním nemluvíte dostatečně. Využijte každé příležitosti a vybídněte své dítě k tomu, aby ze sebe vydalo co nejvíce vět, i když na to nebude reagovat. Konverzujte s ním při přebalování, při večeři, při hře, při jídle atd. Budete schopni odhalit mu spoustu nových výrazů uprostřed vašeho každodenního programu. 

Pravidelně se svým malým dítětem diskutujte, i když si myslíte, že váš slovník je pro něj stále příliš složitý. Při každé činnosti si povídejte o svém a jeho dni. Ať už myjete nádobí, hrajete si s míčem, kroutíte vlasy, portrétujete nebo cokoli jiného, pokaždé připojte nějaký komentář. Děti zbožňují poslouchat zvuk vašeho hlasu a naladění na něj může být neuvěřitelným způsobem, jak si začít osvojovat moderní slovník.

2. Pojmenovávejte věci kolem sebe 

Většina malých dětí místo toho, aby se na něco zeptala, ukáže na předmět, který chce. To, co budete moci udělat, je fungovat jako překladatel vašeho dítěte a nabídnout mu pomoc, aby si to názvy určitých předmětů zapamatovalo. Například v případě, že se vaše malé dítě zaměří na krabici s mlékem, reagujte slovy: „Mléko. Potřebuješ mléko?“ Cílem je, abyste dítěti umožnili vyslovit slovo „mléko“. Takže až bude příště potřebovat něco k pití, místo pouhého naznačování se je snažte vést k tomu, aby řeklo skutečné slovo. 

Naučte své dítě mluvit správně 

Neuvěřitelným způsobem, jak rozšířit slovní zásobu vašeho dítěte, je rozšířit jeho odpovědi. Například v případě, že vaše dítě uvidí štěně a řekne slovo „pes“, budete moci začít se slovy: „Ano, to je pes.“ Tuto strategii navíc využijete v případě, že dítěti vypadne nějaké slovo ve větě a vy byste ho rádi nasměrovali, aby mluvilo přesně. Například váš potomek může říct: „pes velký,“ což vy umocníte odpovědí: „Pes je velký.“ A tak dále… 

TIP: Jak naučit dítě číst

Snažte se během dne svému dítěti číst z knihy

Čtení dítěti co nejčastěji je jedním z nejlepších kroků, kterými podpoříte rozvoj dialektu. Běžné průzkumy potvrdily, že děti si osvojují rozsáhlejší slovní zásobu, když jim opatrovníci předčítají z obrázkových knížek, než když pouze poslouchají řeč dospělých. Prozkoumání jedné knihy každý den může být užitečné, a děti budou především vystaveny o 1,4 milionu slov více než děti, které tuto techniku zkoumání doma nezažily.

Jak naučit dítě konverzovat, když se mu nechce? 

Nepotřebuje vaše dítě konverzovat i přes vaše snažení? Zjistěte, co má vaše dítě rádo, a využijte toho ve svůj prospěch. V případě, že si zamilovalo určitou postavu, hudbu, jídlo nebo hračku, věnujte mu spoustu času, aby tyto věci vidělo, poslouchalo, ochutnalo nebo si s nimi hrálo, zatímco s ním budete mluvit o tom, co děláte a jak se některé věci jmenují. Pokud vaše dítě miluje autíčka a náklaďáky, nesnažte se na něj naléhat, aby sedělo a učilo se zvuky zvířat. Využijte toho, co ho zaujme a podnítí k tomu, aby tyto věci potřebovalo pojmenovat. Bude to mnohem menší boj, pokud se zdá, že ho daná činnost zaujala. 

Dejte dítěti na výběr 

I vy můžete povzbudit své malé dítě ke komunikaci tím, že mu dáte na výběr. Řekněme, že se potřebuje napít džusu a vy máte dvě možnosti. Potřebujete tedy, aby si vaše dítě vybralo mezi pomerančovým a jablečným džusem. Zeptáte se tedy svého dítěte: „Chceš pomerančovou, nebo jablečnou šťávu?“

TIP: Jak naučit dítě jíst příborem

Naučte tříleté dítě mluvit 

Pokud vaše dítě dosáhlo věku tří let a přes veškerou vaši snahu odmítá mluvit, může mít problémy s verbální komunikací. V případě, že máte obavy, obraťte se na dětského lékaře svého dítěte. Mezi myslitelné příčiny opoždění dialektu může patřit mentální nebo sluchová porucha. Opoždění v dialektu může být také známkou extrémního nepořádku v rozsahu postižení. 

Mezi příznaky opoždění řeči patří: 

  • Dítě do 2 let vůbec nemluví 
  • Má problémy s přijímáním pokynů 
  • Má problémy s utvářením vět 
  • Má omezený slovník na svůj věk

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.