Nealkoholické víno pro maminky a těhotné

Nemůžete pít, ale přesto byste si rádi dali sklenku vína ve skvělé společnosti? Neztrácejte naději, otevřete si láhev vína bez alkoholu! Zlepšíte si náladu a nebudete mít pocit, že jste ztraceni.

Nealkoholické bíle víno značky Carl Jung Vás potěší svou chutí a vůní, že skoro nepoznáte, že je bez alkoholu.

Nealkoholické šumivé víno, které díky souhře křupavých jablek a perláže potěší každého milovníka bublinek.

Červené víno zbavené alkoholu, ale ne chutě ani vůně. Stále si můžete vychutnat sklenku, ale bez starostí.

Obsah článku

Pro novopečené maminky a řidiče 

Důvody, proč několik z nás nepije alkohol, se mění. Nejčastější jsou to řidiči, kteří se dostali za volant zcela v klidu úplně střízliví, těhotné nebo kojící maminky. Někteří nemohou pít alkohol z důvodů zdravotního stavu, jiní jsou zapřísáhlými abstinenty z přesvědčení. Navíc několik náboženství alkohol nepodporuje.

Výrobci občerstvení naštěstí nepochybují o konkrétních potřebách výše zmíněných skupin, a proto stále přicházejí na trh s rozšířením původně alkoholických osvěžujících nápojů, které byly zbaveny alkoholu. Začalo to nealkoholickým ležákem, kterému v počátcích dával šanci jen málokdo. Opak se však ukázal jako pravdivý – nealkoholický ležák si s oblibou dávají řidiči k obědu, řada jedinců ho pije na večírcích a zejména v horkém létě je vhodně vychlazený jemný nápoj k nezaplacení. Když se pivo ujalo, začali i vinaři přemýšlet, jak svým zákazníkům nabídnout skvělé víno, které neobsahuje alkohol. A podařilo se jim to! Nebylo to jednoduché, ale přišli na způsob, jak víno odalkoholizovat, a přitom zachovat vlastnosti, na které jsou zákazníci u klasického vína zvyklí.

Rozdíl mezi nealkoholickým vínem a hroznovým moštem 

Mnoho lidí si myslí, že nealkoholické víno je poctivou limonádou nebo hroznovým moštem. Ale to jste mimo mísu – inovace výroby nealkoholického vína je velmi složitá. Pokud je víno přesně odalkoholizováno a podáváno vychlazené na správnou teplotu, chutná téměř k nerozeznání od normálního vína. Až na ten alkohol, takže po vypití několika skleniček budete mít stále čistou hlavu a žádnou hladinu alkoholu v krvi. 

Jen tak bokem… 

Hroznový mošt je šťáva vylisovaná z mladých hroznů. Z vyzrálého hroznového moštu se v tu chvíli vyrábí víno a pouze hotové víno, které prošlo celou výrobní linkou, se zbaví likéru a stáčí se jako nealkoholické víno. Ale nebojte se, bezpochyby nebudete pít jen běžnou limonádu!

Jak vyrobit nealkoholické víno?

V současné době existují dva nebo tři způsoby výroby nealkoholického vína. Základní položkou je hotové víno, které je po zrání zbaveno alkoholu. Nejčastěji se víno zbavuje alkoholu ve vakuu. Alkohol mizí při nižší teplotě, ale zejména zachytí pachy, které se v tu chvíli vracejí zpět do vína. Někdy si zákazníci myslí, že víno bez alkoholu musí být levnější než standardní víno. V každém případě je opak pravdou – inovace výroby je velmi nákladná, zejména základní vybavení. Odalkoholizování vína je skutečně dalším krokem, který je třeba provést, aby se z hotového vína stal výrobek se zanedbatelným zbytkovým alkoholem.

Jaké víno bez alkoholu si mohu koupit? 

Záleží na tom, jaký druh vína se při odalkoholizování používá. Ať tak či onak, lze říci, že ve specializovaných obchodech (vinotékách) zakoupíte všechny nejběžnější druhy vína: bílé, červené, růžové. Ale také nealkoholické šumivé víno, ti, kteří mají rádi bublinky a perlivá vína, navíc objeví něco podle svého gusta. Vína bez alkoholu bývají sladká a polosladká, spíše podle chuti dam, kterým je bližší sladká chuť než mužské části našeho pokolení. 

Je nealkoholické víno zdravé? 

To víte že ano! Po odalkoholizování je totiž stále z přírodních produktů se všemi výhodami normálního vína. Skvělá zpráva pro nadějné maminky – ukázalo se, že v nealkoholickém víně je přítomna kyselina listová, takže je vhodné pro těhotné ženy. Nemusejí se tedy vzdát pití vína ani v těhotenství.

TIP: Vitamíny v těhotenství – jaké jsou pro Vás důležité?

Nealkoholické víno a kalorie 

Ještě jedna věc. Nealkoholické víno obsahuje o 2/3 méně kalorií než standardní víno s alkoholem! V případě, že jste v jakékoliv fázi hubnutí, zařaďte nealkoholické víno do své redukční diety. 

TIP: Přibírání v těhotenství – jak se s ním sžít?

Kdo by neměl užívat nealkoholické víno? 

I když by mohlo jít o zdravý nápoj, stále je to víno. Po pravdě řečeno, děti nebo ti, kteří se zotavují z alkoholového zlozvyku, ho zřejmě pijí, ale z velké části se to nedoporučuje. Důvod? Chuť je výjimečně srovnatelná se standardním vínem, je výjimečně jednoduché si na něj zvyknout a je možné, že se pak oslovený jedinec bude rozhlížet a přikloní se k alkoholické formě namísto nealkoholické úpravy.

TIP: Co jíst a nejíst v těhotenství

Kde nakoupit zásoby?

Základní nabídku nealkoholických vín lze nalézt v lepších řetězcích obchodů s potravinami. Rozsáhlejší sortiment najdete ve specializovaných prodejnách a e-shopech. Od milovníků, degustátorů a těch, kteří se v dobrém víně vyznají, můžeme doporučit nealkoholické Michlovské z moravských Rakvic, převažujícími značkami jsou CARL JUNG nebo VINTENSE. V určitých e-shopech a jejich speciálních kategoriích nealkoholických vín za ne zrovna špatné ceny s obvyklým pokrokem pro své klienty budete mít neustále skvělý výběr.

Tip: Abyste si víno, ať už nealkoholické, nebo to klasické, pořádně vychutnali, měli byste ho pít z té správné skleničky. Nádech luxusu každému okamžiku s vínem dodají křišťálové skleničky, které jsou dostupné ve variantách na bílé, růžové i červené víno.

Tipy na nejlepší nealkoholická vína

Nealkoholické bíle víno značky Carl Jung Vás potěší svou chutí a vůní, že skoro nepoznáte, že je bez alkoholu.

Nealkoholické šumivé víno, které díky souhře křupavých jablek a perláže potěší každého milovníka bublinek.

Červené víno zbavené alkoholu, ale ne chutě ani vůně. Stále si můžete vychutnat sklenku, ale bez starostí.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.