Jak vyčistit dětskou autosedačku

Jak jistě víte, miminka jsou velmi nepořádná, a může se stát, že začnou házet věcmi kolem sebe. To je prostě skutečnost, která vás během života jistě potká, když se budete chtít stát rodiči. Pokud jimi už jste, pak jistě není pochyb o tom, že jste zažili něco podobného a možná i horšího.

Určitě jste zjistili, kolik tělesných tekutin dokáže malé dítě ze sebe za den vyloučit. Nebo už máte i bohaté zkušenosti s tím, co dokáže dítě udělat s pouhou miskou a trochou jídla v ní. A hlavně, následný úklid všech zaneřáděných míst. Zdá se to prakticky nemožné, že by tak nevinné dítě, mohlo být takovým ďáblíkem, že?

Dítě na výletě

Pokud patříte mezi rodiče, kteří berou děti na různé výlety autem, pak je jisté, že víte o různých scénářích, které nastanou. Při různých cestách se autosedačka stane cílem pro zvracení, slintání a dokonce se stanou terčem pro jiné tekutiny, které se po rozlití mohou absorbovat do látky.

Tento vývoj pak pro vás a vaše dítě představuje značný problém, protože imunita u malého dítěte, zvláště novorozence, je pořád slabá. A proto autosedačka představuje po znečištění problém a tomuto tématu se věnuje spousta času. Představte si na chvíli autosedačku jako shromaždiště bakterií, plísní a různých alergenů. Zvláště jsou tyto prvky nebezpečné v horkém dni, kdy zažívají největší aktivitu.

Snažte se autosedačku udržet v čistotě. Pokud nevíte jak na to, není se čeho bát, protože jsme pro vás připravili tento článek, který vás provede nutnými úkony.

Jak vyčistit dětskou autosedačku

1. Vyjměte autosedačku z auta

První věc, kterou musíte udělat, je vyndat celou autosedačku z auta a položit ji na pokrývku, třeba na deku, ubrus nebo něco podobného. Prohlédněte sedačku a vyjměte a odepněte všechny hračky nebo různé příslušenství připojené k sedadlu.

  • Rada: Nejprve si sedačku vyfoťte v původním stavu, jak byla upevněná v autě a poté si ji vyfoťte na podlaze. Jakmile ji demontujete, bude pozdě. Pokud budete postupně sedačku rozebírat a fotit, budete mít vyfocený manuál pro poskládání sedačky!

Doporučit můžeme i nás článek jak upevnit autosedačku, kde Vám poradíme, jak se správně autosedačka umisťuje.

2. Pusťte se do čištění prachu

V této fázi se vám bude hodit vysavač, abyste vyčistili veškeré částečky prachu, špínu, jídla a dalších příměsí, které se rády usazují v meziprostoru sedadla. Pomalu postupujte až ke spodní části výrobku a nespěchejte. Některá místa raději přejeďte víckrát. Stejně tak vysajte sedadla ve vašem autě.

3. Pokračujte popruhy a látkovým potahem

Některé výrobky mají odnímatelný potah, ale spousta z nich ne, proto se podívejte do příručky, kde najdete, jestli je potah odnímatelný nebo ne. Pokud se vám potah podaří sejmout, hledejte údaje na  štítku, jestli se může prát. Dají se prát v pračce na nízký výkon, jiné se mohou pouze prát ručně, ale zbytek můžete vyčistit pouze lehce namočeným hadrem.

  • Pokud se setkáte s potahem, který můžete přemáchnout v ruce, pak postupujte následovně. Nejprve jej opláchněte, abyste se zbavili volných nečistot na látce. Poté jej omyjte studenou vodou s jemným mýdlem. Pokud máte v příručce napsáno, že ho můžete dát do sušičky, pak vězte, že to není dobrý nápad. Pokaždé nechte potah přirozeně usychat na slunci.

Popruhy nikdy nedávejte do pračky ani do vody. Tím by došlo k natáhnutí látkového popruhu a způsobily by, že postroj nebude při autonehodě příliš bezpečný. Ale nepropadejte panice, popruhy vždy můžete otřít jemným hadříkem a teplou vodou. Mýdlo používejte pouze v nejnutnějších případech. A chemikálie nebo čistící spreje vylučte rovnou. Vlhké popruhy nechte oschnout na slunci.

4. Vrhněte se s dezinfekcí na plastovou základnu

Jakmile se dostanete k základně, vezměte ji a otočte sedací část k podlaze. Poté jemně zabouchejte na dno, aby došlo k vypuzení volných částeček a zbytků jídla. Po procesu si nachystejte mýdlo s teplou vodou a otřete ji. Mějte u sebe i druhý suchý hadřík, kterým základnu vysušíte. Obzvláště se zajímejte o čištění ramenou základny, protože ty bývají nejšpinavější a nejmastnější.

Nikdy nenamáčejte celou základnu do vody, aby nedošlo k poškození jejího mechanismu. Pokud jste zajistili dítěti hračky, které se dají připevnit k autosedačce (což úplně není dobrý nápad, protože by se během havárie mohly stát pro dítě velkým nebezpečím), budete je muset otřít mýdlem a vodou. Některé můžete i vyprat v pračce, ale kvůli možným alergenům, by nebylo od věci je vyvařit.

5. Čas pro sestavení autosedačky

Vaše cesta je skoro u konce. Teď přišel čas pro smontování sedačky (a právě teď také přijde čas na vodítka z fotografií). Pak autosedačku nainstalujte zpátky do auta podle návodu k autosedačce. Vždy zkontrolujte všechny segmenty, jestli sedí a drží, jak mají. Při instalování sedačky zpět do auta postupujte pomalu a také vše kontrolujte, jde o život vašeho dítěte!

6. Tip jak čistit kožené autosedačky

Nenechte zbytečně koženou autosedačku trpět při znečištění spoustou zaschlého jídla, politím a jiných skvrn mezi jednotlivým čištěním. Pokud budete často používat chemické čisticí prostředky, abyste autosedačku vyčistili, tak si sami zakládáte na škrábance, blednutí barvy a založíte další skvrny.

Takovouto sedačku pořádně vysajte a odstraňte drobečky a vše, co by mohlo poškrábat kožený potah. Připravte si roztok, který se skládá ze dvou dílů octa a jednoho dílu vody. Aplikaci provádějte pomocí hadříku nebo rozstřikovače. Ať tak či tak, nepoužívejte ho příliš. Přebytečnou vlhkost poté osušte hadříkem a následně nechte vše uschnout na vzduchu a slunci. A nakonec autosedačku nainstalujte zpět do auta.

Tipy na preventivní čištění

Je prakticky nemožné udržovat neustále autosedačku vašeho miminka čistou. Existuje ale mnoho věcí, které můžete běžně provozovat, abyste ji co nejvíce chránili před jistými katastrofami. A věříme, že následují rady, se vám budou určitě hodit:

1.   Pořiďte si dětské ubrousky do auta a mějte je po ruce: Může se to zdát jako samozřejmost, ale místo toho, abyste prohrabávali tašky, mějte balíček na konkrétním místě. Také zkuste hravou formou dětem ukázat, jak by je mohli používat samy od sebe.

2.   Zásoby jednorázových sáčku na zvracení: Existují dokonce sáčky, které eliminují zápach z natráveného a vyzvraceného obsahu ze žaludku. A hlavně jsou nepropustné. Bývají poměrně levné a představují obrovskou záchranu zejména na dlouhých cestách.

3.   Mějte vše nachystané v nádobách pro svačinu: Vyrábí se speciální nádoby, které jsou upraveny pro věkový limit vašeho dítěte. Dokáží zabránit zbytečnému rozlití tekutin.

4.   Předem si nachystejte čistící cestovní sadu: Do takovéto tašky patří rozhodně ručník, papírové utěrky, balená voda a dětské mýdlo. Takto budete moci uklízet různé katastrofy při cestování autem.

Rada na závěr

Nikdy nečekejte, až bude autosedačka drsná a opravdu špinavá. Nejlépe po každé cestě prohlédněte sedačku a přetřete vlhčenými ubrousky. Při velkém znečištění postupujte tak, jak je psáno výše. Pamatujete, čím déle necháte nepořádek zasychat, tím složitější bude ho odstranit a dáváte tak příležitost ke vzniku různých problémů.

Také minimálně jednou za měsíc vysajte potahy pod sedačkou a ostatní místa v autě. To že vaše auto není znečištěné drobky nebo jídlem, ještě neznamená, že zde není prach. Někdy se stane, že i po pečlivém čištění začne sedadlo zapáchat. Stáhněte okénka vozu a nechte působit slunce a vzduch. Poté vyneste autosedačku ven a důkladně ji umyjte a nechte uschnout na přímém slunci a vzduchu. Věnujte velkou pozornost tomu, jaké čistící přípravky chcete použít. Zaprvé, některé chemikálie způsobují kožní problémy a jiné zase ruší schopnosti impregnace autosedačky.

Tato impregnace působí v případě autonehody, kdy dojde k požáru. Chemikálie uvnitř sedačky zpomalují hoření a agresivní čisticí prostředky mohou tuto ochranu zničit, což by mohlo mít drastický dopad na dítě.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.