Zvlhčovač vzduchu pro děti – ano nebo ne?

Se zvlhčovačem vzduchu se pravděpodobně setkal každý. Málokdo však ví, k čemu je tento přístroj dobrý a jak může prospět vašemu zdraví. Rýma, astma, přecitlivělost, onemocnění dýchacích cest nebo ucpaný nos souvisí s tím, co doma dýcháte, což vyčerpává a oslabuje váš organismus. V zimě je vzduch sušší – to souvisí se suchým chladným vzduchem, ale také s vytápěním bytů a domů. Zvlhčovač vzduchu vám může pomoci vyřešit alespoň část problémů souvisejících s vlhkostí. Má vliv na vytvoření lepších podmínek pro vás i vaše děti a je vhodný pro osoby trpící alergií nebo astmatiky.

Zvlhčovače vzduchu se dávno staly velkým hitem, který sebou ovšem nese i jistá rizika. Každopádně to dalo vzniknout různým difuzérům, které lze obohatit o různé aroma. Mnozí si je kupují, protože si od nich slibují lepší dýchání, vlhčí pokožku a osvěžení domácího vzduchu. Zvlhčovače vzduchu mají své výhody, ale nesou s sebou i četná rizika.

Dětský zvlhčovač vzduchu Lanaform Moony 3 v 1 disponuje světelnou projekcí. LANAFORM Moony Magická hvězda vytvoří v dětském pokoji prostředí hvězdné oblohy. Lze využít jako světlo se světelnou projekcí na stropě. Výhodou tohoto dětského zvlhčovače vzduchu je možnost využití funkcí libovolně a nezávisle, a to na základě potřeb dítěte.

Obsah článku

Kdy je nutné začít používat zvlhčovač u dětí?

Je jasné, že jako rodič se snažíte postarat o to, aby vaše dítě dýchalo čistý vzduch. V těchto případech je suchý vzduch skutečně nežádoucí:

 • vaše dítě má sklon k astmatickým záchvatům
 • trpí alergiemi nebo atopickým ekzémem

Kdy je vzduch v místnosti považován za suchý? Vzduch s relativní vlhkostí pod 40 % je považován za rizikový. Pobyt v takové suché místnosti vysušuje sliznice a kůži a snižuje jejich ochranu.

Výhody zvlhčovačů vzduchu

Zvlhčování vzduchu není dobré pouze pro vás a vaše děti, ale i pro pokojové rostliny, které mají rády více vlhkosti. Vyšší vlhkost zabraňuje praskání tapet, hromadění statické elektřiny, ale i dřevu, aby nepraskalo.

Rizika u zvlhčovačů vzduchu

Nečisté zvlhčovače jsou pro vaše zdraví velkou hrozbou. Přeměňují vodu v páru, kterou poté vdechujeme. Jeli jejich nádrž znečištěna, dýcháme i škodliviny, které znečištění způsobují. Zvlhčovač se poté stane dokonalým prostředím pro růst bakterií, plísní a různých mikroorganismů.

 • Vysoká vlhkost podporuje růst plísní i v domácnosti
 • Nadměrná vlhkost zhoršuje dýchání
 • Zhoršuje alergie
 • Může popálit kůži

Co je potřeba hlídat u dětského zvlhčovače?

U zvlhčovače vzduchu určeného pro rodinu s dětmi je jistě rozumné zaměřit se na jiné parametry než na vzhled. Mnohem potřebnější je bezpečnost a výkon zvlhčování. To rozhoduje o tom, jak zdatně je přístroj schopen zvlhčovat a jak velkou místnost může zvládnout ošetřit. Co se týče principu zvlhčování, pro děti jsou vhodné zejména ultrazvukové modely a modely se studenou párou. U zvlhčovačů s horkou párou hrozí nebezpečí, že se dítě opaří, zejména v případě, že do přístroje bouchne a ten se na něj převrhne.

Čistá voda a nový vzduch

Skvělou myšlenkou výrobců je antibakteriální zajištění vody ve zvlhčovači. To zpravidla využívá dezinfekčních vlastností stříbra, které se přidává do základny přístroje. A v případě, že žijete v oblasti s tvrdou vodou, doporučujeme používat model se změkčovacím filtrem. Přístroje, které umožňují ošetření na bázi vůně, jsou dobře známé. Éterické oleje s větrovou vůní mohou nabídnout pomoc při problémy s ucpaným nosem během nachlazení. U citlivých osob a zejména u astmatiků je třeba používat esence opatrně, protože látky mohou alergiky dráždit.

Jak postupovat při zvlhčování vzduchu v dětském pokoji

Vlhkost vzduchu v místnosti by měla být udržována na zdravé úrovni mezi 40 a 60 procenty. Některé zvlhčovače vzduchu jsou vybaveny hygrostatem (regulátorem vlhkosti), který umožňuje udržovat vámi nastavenou vlhkost vzduchu. Pokud máte zvlhčovač bez hygrostatu, je dobré zkontrolovat skutečnou vlhkost pomocí vlhkoměru nebo klimatické stanice. Okna a vchody by měly zůstat při zvlhčování zavřené, aby se zabránilo úniku vlhkosti z místnosti.

Větrání by mělo být zajištěno krátkým otevřením okna. Pokročilejší zvlhčovače jsou zpravidla vybaveny ukazateli nebo světelnými ukazateli. V případě, že displej nelze v noci vypnout, je vhodné přístroj otočit tak, aby displej nezářil do obličeje dítěte a nesnižoval kvalitu jeho odpočinku. A nezapomínejte přístroj pravidelně udržovat. Čištění provádějte podle pokynů výrobce, aby se předešlo vzniku bakterií a usazování vodního kamene. Pokud v přístroji zůstala voda několik hodin nebo dní nádobku vyčistěte a dolijte čistou vodu a po nějaké době zvlhčovač zase spusťte.

TOP 3 produkty pro každého

LANAFORM Moony ultrazvukový zvlhčovač

Dětský zvlhčovač vzduchu Lanaform Moony 3 v 1 disponuje světelnou projekcí. LANAFORM Moony Magická hvězda vytvoří v dětském pokoji prostředí hvězdné oblohy. Lze využít jako světlo se světelnou projekcí na stropě. Výhodou tohoto dětského zvlhčovače vzduchu je možnost využití funkcí libovolně a nezávisle, a to na základě potřeb dítěte.

 • Nízký stupeň – 100-120 ml/h (kontrolka svítí zeleně)
 • Střední stupeň – 150-180 ml/h (kontrolka svítí modře)
 • Nejvyšší stupeň – 200-250 ml/h (kontrolka svítí červeně)

BABYMOOV Zvlhčovač vzduchu Hygro

Programovatelný a mimořádně klidný ultrazvukový zvlhčovač vzduchu. Používání tohoto přístroje pomáhá zmírnit kašel, zánět spojivek, bronchitidu, zánět nosní sliznice a podráždění sliznice. Objem nádržky na vodu činí 2,5 l. Dokáže pracovat až 22 hodin. Co se vám bude líbit?

 • Nastavitelný výstup studené páry v rozsahu 360°
 • Nastavitelná úroveň vlhkosti
 • Programovaná úroveň vlhkosti pro požadovanou hodinu
 • Noční barevné osvětlení = až 7 barev
 • Klidný provoz = až 25 dB
 • Ovládání pomocí osvětleného dotykového displeje
 • 5 úrovní intenzity výdeje páry
 • Měření teploty v místnosti
 • Vhodné pro místnosti o velikosti 8-20 m3
 • Naprogramované vypnutí v případě nedostatku vody

LANAFORM Aroma Bali difuzor vůní

Základní olejový difuzér v sobě spojuje inovaci, uvolnění a design. Tento výjimečně tichý přístroj vám umožní současně vytvářet chladivou voňavou mlhu a zároveň se nechat něžně rozptylovat okouzlujícím modrým světlem. Je velmi jednoduché k použití, stačí jej naplnit vodou a přidat pár kapek esenciálního oleje přímo na povrch. Po zapnutí vytvoří jemnou mlhu, která provoní celou domácnost vůní esenciálního oleje. Světelný systém reaguje podle tvorby mlhy a vytváří okouzlující modré světlo. Difuzér se následně vypne, když v nádržce dojde voda nebo se vyprázdní ze základny.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.