Péřová zavinovačka — v čem se liší od rychlozavinovačky?

Vybrat ideální zavinovačku pro vaše miminko není jednoduché. Koneckonců je to vaše dítě a vy mu nepochybně potřebujete dopřát to nejlepší. Navíc budete vybírat z řady materiálů, velikostí a druhů. Který z nich tedy bude ten pravý pro vás? Níže vám přinášíme rady na výběr kojeneckých zavinovaček, ve kterých se bude vaše maličké cítit bezpečně a v teple.

Luxusní péřová zavinovačka nadchne nejen svým designem, ale také komfortem a pocitem bezpečí, který nabízí.

Zavinovačka z heboučkého velvetu, kterou doplňuje bavlna z vnější strany, je dokonalou volbou pro miminko.

Klasická šněrovací zavinovačka dokáže díky materiálu Outlast® udržet miminko v maximálním komfortu a teple.

Obsah článku

Proč se děti zavinují do zavinovaček?

Když kojenec přijde na svět, je to pro něj být obrovská změna. Až doposud žilo v uzavřeném prostoru, v šeru, ve stálé teplotě a bylo obaleno plodovou vodou. To, co mohlo poslouchat, byl tep matky a ruchy, které se odehrávaly v jejím těle. V současné době se musí naučit vnímat nové podněty, jako je světlo, hluk a změny teploty. Musí si také zvyknout na to, že se o něj někdo stará a že je vystaveno gravitaci. Je důležité mít na paměti, že má panickou hrůzu z pouhého vývoje svých údů, a když ho matka zvedne a někam přenese, připadá si jako na kolotoči.

Určitě by nám pomohlo, kdyby nám někdo přichystal podmínky alespoň trochu srovnatelné s těmi, ve kterých jsme žili dosud. Měli bychom dítěti nabídnout pomoc, aby se co nejlépe přizpůsobilo tomuto světu. To mu pomůže lépe se přizpůsobit novým podmínkám ve světě a uklidnit jeho obavy po narození.

TIP: Jak obléct novorozence

Zavinování dítěte má svá pravidla

Zabalení dítěte do zavinovačky má dítěti připomínat omezený prostor dělohy. I u kojence se projevuje holokinetický pohyby končetin. To znamená, že kojenec však své údy neovládá a jeho ruce si dělají, co potřebují. Zavinování je proto užitečné v tom, že se kojenec neprobudí a nelekne se mávání ručičkama. Skvělým nápadem by mohlo být překrytí malých ručiček dítěte v zavinovačce pod bradou, aby si kojenec mohl normálně dát ruce do úst.

Tato fáze je v prvních měsících rozhodující pro plánování řeči. Zabalení dítěte do zavinovačky mu pomůže uklidnit se, protože omezený prostor mu připomíná dělohu. Jakákoli zavinovačka, jak péřová, tak rychlozavinovačka, může pomoci tento stav zajistit. Zavinutí dítěte do zavinovačky se navíc skvěle hodí, když přijde návštěva a chce si dítě pochovat. Většina jedinců se obává vyžadovat miminko v náručí, protože zjistí, že je křehké. Zavinovačka pomůže miminku udržet si legitimní, útulnou polohu a bezpečí.

Dítěti nesmí být zima…

Kojenec nemá po narození termoregulační schopnosti a může mu být snadno zima. Proto děti balíme do zavinovaček, má to význam pro udržení tepla kolem jejich tělíčka. V tom má často výhodu péřová zavinovačka, která obsahuje prachové peří a husí peří. Péřové zavinovačky mají termoregulační schopnost, díky které zůstane vašemu dítěti teplo, ale nepřehřeje se. Peří má navíc ve srovnání s průmyslovými materiály schopnost postupně zadržovat tělesnou vlhkost. Vlhkost projde peřím pryč, vnitřní klima je mnohem příjemnější a kojenec se cítí v suchu.

Navzdory všem údajům o termoregulační schopnosti peří dává několik matek přednost rychlozavinovačkám na léto, protože jim nepřipadají tak teplé. Proto je dobré, že dnešní trh nabízí obrovský výběr. V tomto případě bychom doporučovali alespoň péřovou podložku do postýlky a kočárku. Péřová podložka může být mimořádným pomocníkem proti sklonu k otáčení hlavy dítěte na jednu stranu a symetrickému nebo odchylnému přetočení hlavy. Žádná jiná látka nemůže péřovou podložku nahradit.

TIP: Jak naučit dítě spát v postýlce

Další typy zavinovaček

Můžete si zakoupit rychlozavinovačku, kterou lze použít v domácnosti, a neobvyklý tvar lze navíc použít v autosedačce. Péřová zavinovačka je nestárnoucí klasikou. Její využití má mnoho výhod a rodič i babička budou moci s dítětem efektivně manipulovat.

1. Klasická zavinovačka

Klasickou zavinovačku lze koupit čtvercovou nebo obdélníkovou. Nejčastěji se váže s pomocí několika stuh. Charakteristické jsou pro ni volánky v oblasti hlavy, které jí dodávají veselý nádech. Tuto zavinovačku lze používat přibližně do 3 až 4 měsíců věku dítěte doma i v kočárku. Je vyrobena z okouzlujících materiálů, nemusíte se stresovat žádnými otlačeninami. Budete si ji moci zakoupit v mnoha různých barevných kombinacích.

2. Rychlozavinovačka

Jedná se o jeden z nejrozšířenějších produktů. Je jich k dispozici obrovské množství a dostanete je v jakékoliv barvě a tloušťce. Budete ji moci využít i jako zavinovačku na ležení, nahradí potah pro zkušenější dítě. Ve většině případů se připevňují pomocí suchého zipu nebo v kombinaci stuhou.

3. Péřová zavinovačka

Péřovou zavinovačku nejprve poznáte v porodnici, kde se standardně používá. Její výhodou je rychle dodané teplo, které miminku poskytuje a které vydrží. Péřová zavinovačka je pevná a dítě se do ní krásně vejde. Tělo dítěte je v ideální poloze, záda jsou rovná, hlava je v prodloužení a nohy jsou poněkud zvednuté. Pěnové zavinutí se používá v kombinaci s pérovou podložkou. Podložka zaručuje stabilní polohu a způsobuje důležité prodloužení krku.

4. Zavinovačka do auta

Jedná se o tvar rychlozavinovačky, která je vyráběna s otvory. Ty lze využít k protažení pásu autosedačky. Tyto zavinovačky lze použít v kočárku v případě staršího dítěte, které musí být připoutáno. Zavinovačka se připevňuje pomocí suchého zipu.

5. Spací pytel

Nejedná se o běžnou zavinovačku, spací pytle jsou určeny pro děti starší 6 měsíců. Jsou vhodné pro miminka, která nesnesou odpočinek pod peřinkou, a jejich důvodem je poskytnout miminku teplé prostředí. Můžete si koupit spací pytel bez rukávů, spací pytel s rukávy a pro skutečně dynamická miminka spací pytel s nožičkami.

TIP: Jak uspat miminko

Materiál zavinovaček

Certifikace materiálů hraje zásadní roli. Tkanina by měla být nejen okouzlující, ale navíc zdravotně nezávadná. V případě dítěte musí být látka vybrána také s ohledem na možnou citlivost nebo kožní problémy.

Péřová zavinovačka

Péřová zavinovačka je naplněna 100 % husím peřím, potah je vyroben ze 100 % bavlny. V případě péřové zavinovačky se skutečně nemusíte stresovat myslitelnou přecitlivělostí na peří. Peří jako takové nezpůsobuje žádné alergie. Problémem je však havěť a prach, který se v něm může usadit. Ať tak či onak, se správnou péčí to lze zažehnat. Peří by se mělo často větrat a čechrat. V létě je rozumné ji zavěsit na slunce, v zimě pomůže mráz. Potah lze sundat a vyprat a budete si moci zakoupit i náhradní potahy.

Pro jiné modely zavinovaček se používají následující materiály:

  • Bavlna — to může být nejznámější a také nejpoužívanější tkanina. Koupíte si 100 % bavlnu nebo kombinaci bavlny s jinými materiály, které napomáhají zlepšovat její vlastnosti. Můžete si koupit froté bavlněné zavinovačky, které lépe odvádějí vlhkost, jsou antibakteriální a méně mačkavé. Jersey bavlna, bambusová bavlna, bambusový mušelín a další vám také poskytnou mnohem lepší vlastnosti.
  • Froté — froté zábaly předčí očekávání v hřejivosti a savosti.
  • Bambus — jedná se o tkaniny rozumné pro osoby trpící citlivostí a jsou vhodné pro děti, které trpí záněty kůže.
  • Ovčí rouno — opět obvykle tkanina s báječnými termoregulačními vlastnostmi. Tyto vlastnosti oceníte zejména u zavinovaček, které se používají pouze v autosedačce nebo kočárku. Ovčí rouno je navíc tkanina, která se běžně používá k výrobě zavinovaček.     
  • Minky — opět jeden z hřejivých materiálů. Minky je výjimečně jemný a měkký jako kašmír. Je to 100 % polyester.

Tipy na nejlepší zavinovačky

Luxusní péřová zavinovačka nadchne nejen svým designem, ale také komfortem a pocitem bezpečí, který nabízí.

Zavinovačka z heboučkého velvetu, kterou doplňuje bavlna z vnější strany, je dokonalou volbou pro miminko.

Klasická šněrovací zavinovačka dokáže díky materiálu Outlast® udržet miminko v maximálním komfortu a teple.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.