Z Losiné ke zřícenině hradu Radyně

Výlet s procházkou lesem k Radyni a občerstvením pod hradem

Místo: Losiná u Plzně

Dostupnost: autem, autobusem 

Kvalita cesty: asfalt, lesní cesta

Povrch je vhodný pro pěší turistiku s kočárkem i pro jízdu na kole.

Délka trasy: 5,5 km

Občerstvení: Restaurace Pod Radyní

Výlet ke zřícenině hradu Radyně začíná v Losiné u Plzně, kam se dopravíte autem nebo autobusem. Trasa je dlouhá 5,5 km a vede po asfaltové cestě až k hradu. Je tedy vhodná pro kočárky a zdatní jedinci mohou absolvovat kopec i na kole.

Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat v Losiné na parkovišti u kulturního domu, které je na mapě označeno jako Start naší trasy.

Autobusem 440462 3, který jezdí od hlavního nádraží v Plzni a ze zastávky Slovany, se dopravíte do Losiné a můžete se snadno napojit na trasu.

K Radyni vede cyklostezka, ale cesta je do kopce, který vyjedou jen fyzicky zdatní cyklisti. Pokud byste nechtěli jít po asfaltce, můžete se vydat lesní cestou. K hradu vedou cesty z různých směrů, ale všechny nejsou vhodné pro kočárky, proto jsme vybrali pro naši trasu nejkvalitnější povrch, po kterém se ke zřícenině můžete dostat.

Přímo pod hradem se nachází parkoviště a Restaurace Pod Radyní s venkovním posezením. Restaurace byla postavena na místě, kde původně stála stará hospoda U Radouše.
Pokud byste chtěli navštívit zříceninu hradu Radyně, cesta nahoru vede po kamenech, takže s kočárkem se přímo k ní nedostanete. Hrad je otevřen od dubna do října a vstup je možný od 10 do 17 hodin. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Když poctivě vyšlápnete 114 schodů, můžete se  pokochat výhledem z hradní věže, který stojí za tu krkolomnou cestu nahoru. Na Radyni je umístěna online webová kamera.

TIP: Vyhlídková trasa Plzeň Bukovec

Zajímavosti Radyně

Hrad Radyně je typickou dominantou Plzeňska a můžeme ho spatřit ze širokého okolí. Zřícenina se nachází 567 m nad m. Hradní věž je vysoká 22 m. Nahoře na věži si můžete prohlédnout vyhlídkové mapy a k dispozici je také pozorovací dalekohled.

Děti můžete do hradu nalákat, když jim přečtete pověst o Radoušovi. V interiéru hradu bývají vystaveny velké loutky se světelnými efekty. U vstupu můžete spatřit dřevěnou sochu Radouše.

Od hradu se můžete vrátit stejnou cestou zpět nebo vyzkoušet vedlejší lesní cestu, která také vede zpátky do Losiné. Na parkovišti u kulturního domu naše trasa končí.

TIP: Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Mapa trasy

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.