Výlet s kočárkem do Vranova nad Dyjí

Hrad Vranov, založený roku 1100, patřil znojemským panovníkům a byl součástí pevnostního systému zajišťujícího Moravu proti Rakušanům – jeho rakouským partnerem byl hrad Hardeck, stojící 5 km jihovýchodně na stejném břehu vodního toku Dyje. Nejzachovalejší část Vranova pochází z přelomu 13. a 14. století, jeho zachovalejší či dokonce ojedinělý tvar je již stěží rozeznatelný. Hradní centrum, sestávající z královského sídla, okrouhlé věže a věže s kaplí, stálo na nejzazším místě výběžku nad Dyjí. 

Z rozsáhlého opevnění zbyly především předsunuté body – strážní věž na východním výběžku, vodní věž na severní skále nad vodním tokem. Vranov byl původně zeměpanským majetkem. Ať tak či onak, v roce 1323 jej Jan Lucemburský postoupil i s příslušenstvím Jindřichovi z Lipé výměnou za Tachov. O něco později získali hrad moravská markrabata, ale na sklonku 14. století získali léno páni z Lichtenburka.

Vranovská továrna

Oblíbený vranovský závod na výrobu kameniny založil v roce 1799 Josef Weiss. V roce 1816 jej koupil majitel zámku a majitel vranovského panství Stanislav Mniszek, který do něj získal moderní pracovníky, rozšířil sortiment a technologie zkvalitnil. V roce 1828 získal elitní povolení dodávat nové druhy Wedgwoodu a kolem roku 1832 představil levnou, úžasnou a poté elegantní strategii tištěné dekorace. Třicátá a čtyřicátá léta 20. století byla pro výrobní závod obdobím největšího rozkvětu. Vznikla široká škála výrobků, které se masově rozšířily do domácností i na vzdálené trhy. 

Asi 80 pracovníků, kteří měli k dispozici mlýn na hlínu, 4 pece a 25 kruhů, využilo ročně 2 400 sáhů dřeva a 10 000 q hmoty, z nichž dodali přibližně sedm a půl tisíce kusů keramiky výjimečné dokonalosti a kvality. V té době dosáhla bohatství a úspěchu na domácím i zahraničním trhu. Na konci čtyřicátých a v padesátých letech začaly problémy s výrobou a obchody, které způsobeny konkurencí ze sousedního závodu v Kravsku a konkurencí se stále potýkaly se zlevňující výrobou porcelánu. Na konci 70. let 20. století se situace dostala na bod zlomu. Nepomohla ani generace užitkového nádobí nižší hodnoty ani odesílání předmětů do Turecka a Itálie. Továrna byla uzavřena v roce 1882.

Prohlídkové trasy

Hlavním okruhem jsou interiéry, kde si prohlédnete přepychové vestibuly a seznámíte se s historií rodiny Althannů, která v 17. a 18. století iniciovala nádhernou ornamentální rekonstrukci a klasicistní úpravy hradu. Uvidíte například barokní apartmá s budoárem, toaletou a dámskou ložnicí, salón, jídelnu a velkolepý Sál předků, který svým stavebním půdorysem a nápaditým vylepšením patří k nejvýznamnějším ornamentálním doplňkům ve střední Evropě.

Okruh nazvaný jako Soukromé pokoje vás seznámí s osudy vranovského zámku a jeho majitelů, polských hrabat Mniszků a Stadnických, na přelomu 19. a 20. století. Prohlédnout si můžete mimo jiné empírovou ložnici se zajímavou postelí na vyvýšeném pódiu a baldachýnem, pracovnu, hostinský a zednářský pokoj, ale i čítárnu a knihovnu. Kromě toho můžete zahlédnout předměty z vranovské kameninové továrny. Součástí této prohlídky je navíc návštěva kaple Nejsvětější Trojice, ke které se dostanete po točitém schodišti a propojovací chodbou. Bez průvodce budete moci vystoupat na středověkou věž s vyhlídkou na okolí.

Trasa k Zámku Vranov nad Dyjí

K zámku Vranov nad Dyjí se dostanete dvěma způsoby. Pokud jedete autem a máte s sebou méně pohyblivou osobu, můžete vyjet až nahoru k zámku, tam se otočit a nechat vystoupit spolucestující a jet zaparkovat. Nebo rovnou zaparkujete na parkovišti před kopcem (zde se před opuštěním parkoviště platí 100 Kč). Každopádně k zámku se dostanete pěšky lesní cestou. Cesta je bezpečná, a ze začátku schůdná i pro kočárky. Ale. Pak půjdete do prudkého kopce, který je zakončen asi 20 schody. 

Čím se sem dostanete?

Autem

  • Od Znojma po silnici I/38 až na tzv. kasárenskou křižovatku (5 km), kde odbočíte na silnici vlevo. Pokračujte po silnici II/408 do obce Lesná (11 km), kde pokračujte rovně do Vranova nad Dyjí po silnici II/398 (7 km). Ve Vranově projedete náměstím, přejedete most přes řeku Dyje, na křižovatce u benzinové pumpy odbočte a jeďte nahoru do kopce 400 metrů k parkovišti pod zámkem.
  • Z Jihlavy odbočte vpravo z ulice E 59 na území Vranovské Vsi a pokračujte po silnici II/398 přes obce Šumná a Lesná do Vranova nad Dyjí.

Autobus

Ze Znojma pojedete spojem 816, vystoupíte na zastávce Vranov nad Dyjí, Zámecká lodžie, na tomto místě půjdete pěšky necelých 15 minut. Ze zastávky Vranov nad Dyjí, Zámecký hotel jede několikrát denně spoj 831 směr Uherčice do zastávky Vranov nad Dyjí, Zámek. Zastávka se nachází přibližně 100 metrů nad zámkem.

Vlak

Nejbližší železniční stanici najdete na trati 241 Znojmo – Okříšky v obci Šumná, která je od zámku vzdálena asi 8 km po silnici, nebo pěšky Švýcarským údolím přibližně 6 km.

Mapa


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.