Těhotenské nevolnosti – jak je zmírnit?

Těhotenská nevolnost může mít různé podoby – žaludeční potíže, únava, neklid, různé chutě či nechutenství v některých případech může být srovnatelná s bolestí hlavy nebo začínající střevní chřipkou. U několika žen se vystupňují až do nadýmání a neschopnosti provádět běžné aktivity. Proč k těhotenské nevolnosti dochází, jak se jí lze vyhnout a jak se s ní vypořádat, když k ní dojde? Existuje nějaký účinný lék, nebo se můžete spolehnout na babské rady?

Nevolnost v těhotenství je jedním z nejčastějších a pravděpodobně nejméně okouzlujících vedlejších účinků těhotenství. Na vině jsou často těhotenské hormony, které vaše tělo produkuje pro běžný vývoj v těhotenství. Obvykle se příznaky objevují v prvním trimestru těhotenství, ale je možné, že se budou projevovat i v dalších fázích těhotenství.

Obsah článku

Kdy zhruba začíná těhotenská nevolnost?

Ve většině případů začíná nevolnost mezi 2. a 5. týdnem a trvá do 8. až 15. týdne těhotenství, ale nejméně 20 % žen může trápit déle. Pravidelně se nevolnost může navíc objevit ke konci těhotenství a může být doprovázena výtoky a průjmem. Obvykle je to známka nadcházejícího porodu, protože vyprazdňování střev způsobí, že průchod dítěte porodními cestami je méně náročný. Těhotenská nevolnost se nejčastěji vyskytuje v ranních hodinách, proto se jí také říká ranní nevolnost. U několika žen může být těhotenská nevolnost celodenní nebo večerní. Těhotenské potíže může aktivovat téměř cokoli, například vůně, chuť, blízkost zubního kartáčku v ústech nebo určité jídlo.

TIP na článek: Jak probíhá těhotenství – týden po týdnu

Těhotenská nevolnost postihuje každou druhou ženu

Těhotenské potíže ovlivňuje cca 80 % žen a je jedním z nejčastějších příznaků raného těhotenství. Příčinou je prudké zvýšení hladiny hormonů, ke kterému dochází v těle těhotné matky. Není to nebezpečné, nevolnost a občasné zvracení během začátku trimestru těhotenství mohou být skutečně znamením, že vše je tak, jak má být. V mnoha případech dámy zažívají opravdu silné zvracení v těhotenství, kterému se říká hyperemesis gravidarum. Usilovné zvracení zasahující do příjmu potravy a tekutin, která vede k dehydrataci, špatnému přijímání minerálů, nízké váze, slabosti a nedostatku zájmu. V tomto případě je zásadní vyhledat lékařskou péči, protože tento stav může příliš negativně ovlivnit kojence.

Proč vlastně dochází ke vzniku nevolností během těhotenství?

Příčinou nevolnosti může být kombinace několika složek. Za prvé, v těle ženy silně stoupá hladina hormonů, což ovlivňuje celé tělo ­– počítáme-li i žaludek a celý žaludeční trakt. Během začátku trimestru se konkrétně zvyšuje hladina hormonu hCG – to je právě ten, který slouží k určování těhotenství z vaší moči na těhotenském testu – společně s „ženským“ hormonem estrogenem. Poslední zmíněný v oblasti žaludku zmírňuje pochody ve střevní peristaltice a může také způsobit zácpu.

Další příčinou je citlivý čich u těhotné ženy. Důvodem je obvykle zvětšení objemu krve v těle těhotné, což zvyšuje prokrvení drobných kapilárních cév v čichovém systému. To vylepší čichové receptory a zkrátka několik běžných věcí může začít ženě vonět nebo nevonět, a to skutečně až do bodu nevolnosti. V neposlední řadě může být příčinou ranního trápení také stres. Ať už bylo těhotenství plánované, nebo ne, klade to velkou psychickou zátěž a přináší strach z porodu nebo obavy o zdraví dítěte.

Jak na nevolnost v těhotenství?

Těhotenské nevolnosti lze většinou předcházet. Hormonální hladiny nelze nijak vyrovnat a samozřejmě to často není v zájmu zdravého těhotenství. Zlepšené smysly nelze prakticky vůbec korigovat, ale určitě se vyhněte pachům, které vás budou obtěžovat. Především je dobré se nepoddávat stresu, ale to mnohdy nejde. Takže nezbývá než změnit jídelníček a přijmout určitý režim. Zde je několik prokázaných tipů, jak zmírnit nevolnosti v těhotenství.

1.  Najezte se před tím, než ráno vstáváte z postele – Vstávejte postupně, pro začátek se jen posaďte.

2.  Jezte tak, abyste neměli hlad – V případě, že váš žaludek není nikdy zcela o hladu, žaludeční kyseliny nebudou tolik dráždit žaludeční stěny a nebudou mít tendenci k refluxu. S ohledem na nabírání hmotnosti volte nízkokalorické svačiny, jako jsou banány.

3.  Omezte potraviny, které běžně dráždí žaludek – Velmi pálivé nebo mastné pokrmy, citrusové plody, sem tam rajčata nebo papriky, velké množství dezertů, perlivé nápoje nebo káva mohou žaludek hodně rozdráždit

4.  Jezte pravidelněji a menší porce – Přeplněný žaludek škodí i jedincům, kteří nejsou těhotní. Samozřejmě, že střídmost dokáže prospět vašemu přibírání na váze v průběhu těhotenství. Rozdělte si jídlo do několika menších porcí v průběhu celého dne.

5.  Žvýkejte žvýkačku

6.  Dopřejte si dostatek odpočinku

7.  Choďte na procházky a doma větrejte

Co koupit na těhotenskou nevolnost v lékárně?

Například vitamin B6 prokazatelně snižuje projevy nevolnosti. Multivitaminy pro těhotenství nejlépe pomáhají s doplňováním vitaminu B6, protože i ony nabízejí pomoc při doplňování nedostatku jiných vitaminů a minerálů, jejichž přísun může být omezen v důsledku sníženého příjmu potravy nebo zvracení. I zázvor například ve formě lízátek nebo pastilek k cucání, dokáže zmírnit nevolnost a zvracení. Také se vyrábí tablety se zázvorovým extraktem, které se užívají ráno a večer v průběhu těhotenství. U zázvoru si dávejte pozor na dávkování, nepřekračujte doporučované množství!

TIP na článek: Vitamíny v těhotenství – jaké jsou pro Vás důležité?

A jestli rádi pěstujete bylinky, určitě si pořiďte mátu peprnou – zklidňuje nevolnost a je součástí některých čajů pro těhotné ženy. Do lékárny si můžete skočit pro volně prodejné léky proti nevolnosti s aktivní látkou metoclopramid lze v těhotenství užívat až po poradě s lékařem. V případě, že vás navíc trápí reflux, využijete běžné přípravky na zklidnění žaludku, které neutralizují žaludeční šťávy. Při užívání léků na snížení tvorby žaludečních šťáv se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Těhotenství, které není provázeno nevolnostmi

Určitá část žen se vůbec nesetkává s nevolností nebo nadýmáním uprostřed těhotenství. V žádném případě to však neznamená, že je s těhotenstvím něco v nepořádku. Pokud jste nedávno byla těhotná a necítila jste se dobře, neznamená to, že další těhotenství proběhne stejně. Každé těhotenství je odlišné. Zdravé těhotenství může být doprovázeno nevolností a zvracením nebo bez nich.

Určitě jste také slyšela, že mírná nevolnost může ukázat, že čekáte chlapce. Tato hypotéza vychází z přesvědčení, že hladina těhotenských hormonů je při očekávání dívky vyšší, což může způsobit větší nevolnost. Ať je to, jak chce, tato hypotéza se zatím neprokázala, takže budete muset počkat na ultrazvukové vyšetření…

Kdy byste měli jít za doktorem?

Navzdory tomu, že nevolnost má své místo v těhotenství, existují okolnosti, kdy je nezbytné vyhledat potřebnou péči. Pro odbornou radu si zajděte v případě, že se setkáváte s následujícími příznaky:

  • Hyperemesis gravidarum – stav charakterizovaný neovladatelným zvracením po příjmu tekutin, nevolností a nechutenstvím, které extrémně omezují příjem potravy. Tento stav může nepříznivě ovlivnit zdraví matky a vývoj plodu.
  • Neschopnost provádět typické každodenní aktivity
  • Krev ve stolici, slabost a únava, horečka nebo hubnutí

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.