Tipy na první noci s miminkem doma aneb vše, co byste měli vědět

Narození dítěte může být pro celou rodinu obrovskou událostí. Nové dítě přináší do rodiny spoustu radosti, ale také změnu režimu a obavy, aby se rodiče nedopustili nějakého průšvihu. Matky mají v dnešní době neomezený přístup k mnoha zdrojům informací. Tyto zdroje mohou být více či méně kvalitní, informace a zajištěné rady mohou být v protikladu nebo se dokonce vzájemně popírat. Moderní medicína navíc diskredituje některé tradiční rady a pověry, zejména v oblasti kojení a hygieny.

Běžná délka pobytu matky a jejího dítěte v nemocnici po porodu v České republice je 72 hodin (za předpokladu, že vše proběhlo bez problémů). Tato doba je většinou uznávána jako přiměřená k zachycení poruch v poporodní fázi (např. hyperbilirubinémie, běžně známé jako novorozenecká žloutenka). Poté musí být maminky odkázány samy na sebe.

Obsah článku

Nejdůležitější je nezanedbávat tělesný kontakt

Ke každému dítěti je třeba přistupovat jako k jedinečnému jedinci svého druhu. Existují společné vzory chování a různé fáze vývoje kojenců, ale je třeba se vyhnout různým tvrzením. Vše je mnohem méně složité než bychom si, kdy mohli myslet – jednou z nejvýznamnějších potřeb člověka je fyzický kontakt. Ten musí být vždy naplněn, protože je pro kojence běžný a nenahraditelný (při mytí, oblékání nebo nošení). Nezkušenou matku mohou znejistit rady a doporučení rodiny nebo společníků (kojení je zcela individuální záležitostí a opět je třeba spojení matky a dítěte). Vnitřní úzkost a napětí matky pociťuje i dítě a celá situace se uzavírá v kruhu úzkosti a pláče dítěte, který se často projevuje jako hlad. 

Za projev hladovění lze považovat i cucání prstu. Tento formativní jev je však naprosto typický a je zdrojem potěšení. Kojenec se jím zabývá již v průběhu nitroděložního vývoje. Je srovnatelné s hledacím reflexem. Gratulace a hlavní hosté po příjezdu z porodnice dlouho na sebe nenechají čekat. Ale před jakoukoli návštěvou, by rodiče nejprve měli začít s přizpůsobováním novému režimu, který v rodině zrovna nastal, naučit se zvládnout způsoby kojení a naučit se, co dítě potřebuje. Jeho nejvýznamnější touhou je stálá blízkost matky (pečující osoby). Nic se však nesmí přehánět. Ideálním případem je společné spaní s kojencem na jedné posteli, které se nedoporučuje kvůli riziku přehřátí dítěte apod. Lůžko na dosah postele umožní matce zachovat si blízký kontakt s dítětem.

TIP: Podívejte se na článek o Kojení miminka – jak to udělat, aby bylo úspěšné?

Péče o narozeného kojence

Období po porodu se označuje jako šestinedělí. Je to doba odpočinku a regenerace – doba, kdy by si žena měla co nejvíce odpočinout a věnovat veškerý svůj čas dítěti i sobě. Právě v této době se začíná vytvářet ten nejúžasnější vztah – matka, dítě. Kojenci v podstatě jen odpočívají, sají a kakají. Doba, po kterou jsou vzhůru, není dlouhá. Na začátku budete kojit docela často (pokud se nerozhodnete krmit umělým mlékem) – začátek kojení je opravdu výjimečně důležitý pro budoucí čas, takže se nebojte a kojte často a dlouho. Neberte ohled na hodiny a pozorování ručiček, to není vůbec důležité. Vy i dítě se to musíte naučit a kojení se nejlépe naučíte tím, že prostě kojíte. 

V porodnici vás mohou často nabádat, abyste kojila v tříhodinových intervalech – jenže každé dítě je jiné, takže se mu přizpůsobte a na tato zastaralá pravidla nehleďte. A věřte, že i dítě je třeba čas od času umýt (byly doby, kdy se doporučovalo koupat každý den). Když je čilé, povídejte si s ním. A to je v podstatě vše – přestože to vypadá jako velmi málo, uvidíte, že péče o novorozence je velmi náročná, a když se v poslední době dostanete do určité kadence a stereotypu, bude to velmi vyčerpávající. Buďte připraveni na to, že dítě potřebuje vaši péči nejen přes den, ale i v noci. Ale buďte v klidu, toto období brzy pomine a vše se usadí.

4 důležitá pravidla bezpečného koupání dítěte

  • nenechávejte dítě bez dozoru ve vodě
  • kontrolujte teplotu vody teploměrem a ponořením lokte do vody
  • nenechávejte dítě ležet na přebalovacím stole
  • nepokládejte kojence do vaničky, do které napouštíte vodu

Vůně pro kojence nebo voda a mýdlo?

Kojenci jsou nádherně voňavé bytosti. Jak pravidelně bychom jim měli dopřávat vodu a mýdlo, abychom jim neublížili? Právě teď se doporučuje, aby se novorozenci myli a mydlili jednou nebo dvakrát týdně (zásadní je třeba umýt místa, kde dochází k opruzeninám). Nebezpečí při koupání jsou následující: vysušení pokožky, zvýšení přecitlivělosti, asimilace škodlivých látek obsažených v přípravcích nebo vodě, změna pH pokožky a nebezpečí onemocnění.

Teplota vody by se měla pohybovat mezi 37 a 40 °C a okolní teplota mezi 24 a 28 °C. Předčasně narozené děti by měly být ideálně koupány bez mýdla, zatímco u normálně narozených dětí by mělo být použito mýdlo s neutrálním pH nebo olejová koupel rozpuštěná ve vodě.

TIP: Mrkněte na podrobnější článek o tom, Jak koupat miminko

Nezapomínejte pečovat i o sebe

Může to znít jako otřepaný výraz, ale těhotenství a porod způsobí vašemu tělu obrovskou zátěž, takže máte právo na odpočinek – v případě, že je to možné, na malou chvíli se vykašlete na celou domácnost. Podstatné je být uvolněná, protože, když je maminka šťastná, pak je i miminko šťastné. Opravdu v případě, že máte pocit, že byste měla stále poskakovat kolem miminka, nezapomeňte jíst a pít. Pijte více, zejména pokud kojíte. Hlídejte si pitný režim, je to mimořádně nutné.

TIP: Přečtěte si článek o tom, Jak být po porodu co nejdříve fit? Doplňte si důležité vitamíny, minerály či bílkoviny

Kromě toho musíte v šestinedělí dodržovat hygienu, zejména v případě, že jste měla porodní poranění. Lékaři doporučují osprchovat se po každé návštěvě toalety. V současné době se vyhýbejte koupání ve vaně. Přinejmenším do konce šestinedělí.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.