Kam darovat kočárek

Kočárek je velmi drahou záležitostí a do rodinného rozpočtu určitě udělá velkou díru. Rodiče mají také na starosti pořizovat i jiné a velmi nákladné věci pro miminka, tak proč trochu někde neušetřit, případně nepomoct těmto osobám? A ptáte se jak? Pokud máte doma kočárek, který už nepotřebujete, můžete jim ho dát za menší cenu nebo jej rovnou darovat. Teď už jen zbývá vyřešit otázku: Kam darovat kočárek?

Máte na chatě starší model kočárku, který by nezvládal vaši touhu po rychlé jízdě, případně se bojíte, že se nehodí do lesa? Nebo prostě už další dítě mít nechcete a kočárku se chcete prostě zbavit? Nevyhazujte jej, stále se dá použít. Každá věc má několikeré použití, a u kočárku to platí dvojnásob. Může potěšit několik generací (nebo tomu tak bývalo dříve, ještě když se hledělo na kvalitu a poctivost). Pokud je tedy váš kočárek stále pojízdný a bezpečný, můžete jej darovat. 

Obsah článku

Proč je dobré kočárek darovat?

Nákup dětského vybavení je obecně velmi drahá záležitost, proto si mnozí rodiče dítě kolikrát ani nepořídí (ač by moc chtěli). Jak moc dobře víme, děti rostou jako z vody a mnohdy ani nestačí unosit a použít všechny věci. Koneckonců, kočárek by měl opravdu vydržet několik let – vždyť za to platíte nehorázné peníze. A právě peníze hýbou světem. Jenže samoživitelky, rodiny, které postihla tragédie a další nemají peněz na zbyt. Udělejte dobrý skutek a věnujte věci z dětské výbavy těmto lidem. V případě, že vybavení dáte do charity, pomůžete hned dvakrát a ani o tom nevíte – charity totiž zaměstnávají lidi, které by jen tak někdo nezaměstnal, a tak mohou fungovat alespoň tady.

Chci darovat kočárek – aneb kde darovat kočárek?

Dětský domov nebo kojenecký ústav

Ano, i tady uděláte svým kočárkem velkou radost. Kromě toho, sem můžete odvést i nepotřebné dětské oblečení, ze kterého vaše ratolesti už vyrostly. Darováním věcí do některého z ústavů či institucí pro děti bez rodičů a domova nebo organizacím, které se snaží pečovat o matky v nouzi, poskytnete velkou pomoc. Musíte splnit pouze jedinou podmínku (která je spíše samozřejmostí), vše musí být vyčištěné a připravené k použití. Proto, než darujete kočárek, proveďte hloubkové čištění, promázněte části, které drhnou, zkontrolujte kola a dofoukněte je. Oblečení vyperte a příslušenství ke kočárku také prohlédněte. Před dovezením vybavení do ústavů a dětských domovů, nejprve danou organizaci kontaktujte a domluvte se.

TIP: Jak vyčistit kočárek

Běžte na internet, poptejte se ve školce

Nemusíte ani dlouho hledat, protože na internetu se vám ukáže hned několik serverů, které za zabývají maminkami a dětmi. Jsou zde i sekce na darování oblečení, vybavení, kočárků a tak dále. Zde je možné, jak prodávat, vyměňovat nebo se můžete inspirovat dalšími radami ohledně toho, kam můžete darovat kojenecké oblečení. Nejčastějším pomocníkem bývá facebook, kde je založená skupina Pomoc maminkám v nouzi a věci se zde darují třeba za odvoz. Na tomto místě udáte a najdete prakticky vše co potřebujete – kosmetiku, hračky, vybavení, kočárky, sedačky, dětské lahve a tak dále a tak dále…

TIP: Jak poslat kočárek

V případě, že neumíte fotit a nechce se vám fotky upravovat a vkládat na internet (to vše bazary, facebook a jiné stránky vyžadují), můžete jít i jinou a mnohem lehčí cestou – buď se vydáte k organizacím, které jsme si výše uvedli nebo se půjdete domluvit do školky. Můžete se zeptat přímo rodičů, učitelek, které vás třeba odkáží na konkrétní rodiny a dají vám na ně telefon.

Kam se ještě můžete obrátit?

  • Dary pro pěstouny
  • Aukro
  • Sousedi

Jak ušetřit peníze a planetu zároveň?

Pokud se snažíte šetřit peníze, planetu a nepatříte mezi ty, kteří rádi plýtvají, vyzkoušejte půjčovnu Bou and Slun. Najdete tady kvalitní materiál a výrobky, které se mohou klidně jen pronajmout. A pokud máte doma zbylé, zachovalé a kvalitní kousky, tato společnost je odkoupí zpět. 

TIP: Jak naučit děti finanční gramotnosti

Každoroční přebytek dětského vybavení

Nevěřili byste tomu, ale pravdou je, že dětské oblečení tvoří obrovský podíl oděvů, které se na planetě vyprodukují. Z asi 80 miliard kusů oblečení za rok se cca 11 miliard kg vyrábí pro děti. Jak dlouho vydrží vašemu dítěti dupačky nebo body? Jak dlouho vydrží tenisky? Děti nám nepomohou, to my musíme šetřit za ně. A právě darováním, výměnou nebo prodejem z druhé ruky pomalu docílíme snížení spotřeby.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.