Jak vybrat golfový kočárek

Golfové kočárky, které určitě znáte i jako golfky, jsou známé díky své neobvyklé skladnosti a mimořádně nízké hmotnosti. Golfový kočárek se mimořádně rychle skládá a rozkládá, což se hodí při cestování nebo kratších přesunech po městě. Golfové kočárky jsou vhodné spíše pro starší a samostatně sedícím dětem. Přestože mají golfové kočárky mnoho zajímavých vlastností, mají také svá negativa. Kočárky golfového typu jsou méně pohodlné a nejsou vhodné pro dlouhodobé používání.

Obsah článku

Kočárek Cybex je jako stvořený pro rodiče, kteří rádi chodí na procházku po městě. Je elegantní a nabízí dokonalou funkčnost. Díky snadnému skládání a malým rozměrům je ideálním společníkem na cesty.

JOOLZ kočárek složíte jako zavazadlo do letadla. Váží 6 kg a využití najdete u dětí, do 18 kg. Je ideální na cestování nejen díky váze, ale především kvůli kompaktním rozměrům a rozložitelnosti jednou rukou.

Musca Ultimate je velmi lehký a snadno se s ním manévruje. Nabízí nejen moderní vzhled, ale i plný komfort pro vaše dítě. Jeho výhodou je rovněž možnost polohování nožiček a sklápění zádové opěrky do úplného lehu.

Kvůli malým kolečkům není možné běžně používat golfový kočárek i v terénu. Bez námahy zvládnete lehký terén, ale tento kočárek neobstojí v náročnější krajině. Při výběru vhodného golfového kočárku je vhodné zaměřit se na nosnost a prostornost kočárku. Mnohé zaujme situování nebo jiné ozdoby a alternativy kočárku. U golfových kočárků je každopádně potřeba pohlídat skladnost. Následně zkontrolujte rozměry kočárku ve složeném a rozloženém stavu. To, jak velký kočárek vám vyhovuje, souvisí s tím, jak ho používáte.

Golfové kočárky jsou vnímány jako kompaktní cestovní kočárky, které nezaberou mnoho místa v kufru auta a lze je vzít s sebou do letadla. Kočárek by mělo být proto možné složit jednou rukou. Z bezpečnostního hlediska by měl disponovat bezpečnostními šrouby, které zabrání jeho náhlému rozložení.

TIP na článek: Jak vybrat kočárek do letadla

Čeho byste si měli všímat při výběru?

Pokaždé když vybíráte něco, co sloužit několik let, je potřeba u celého procesu zvažovat řadu věcí. Není tomu jinak ani při výběru kočárků. Zde si konkrétně dejte pozor na následující parametry.

Hmotnost

Golfové kočárky, ať už zcela nové nebo repasované, se pyšní tím, že jsou lehké. Jejich nízká hmotnost je jedním z jejich nejvýraznějších stěžejních bodů. Nejčastěji se pohybuje kolem 4 až 6 kilogramů.

Skladnost

Ať už jde o volné místo v domácnosti, v kufru auta nebo pro příjemné cestování, kočárek by měl být neustále snadno složitelný, a golfové kočárky nejsou žádným zvláštním případem, právě naopak – jejich kompaktnost je dalším prvkem, pro který jsou vyhledávány. Ideálně je lze složit jednou rukou, což zabere pár vteřin. Neopomeňte zkontrolovat rozměry složeného kočárku, aby se vešel tam, kde ho budete skladovat. Další obrovskou výhodou je kostra, která umožňuje kočárek ve složeném stavu uzamknout, takže se sám „nerozbalí“ a jej jednodušší ho přenášet.

Nosnost

Nejčastěji je nosnost stanovena na 15 kg hmotnosti dítěte. V případě, že máte větší dítě, hledejte kočárek, který unese více, tj. nejméně 20 kg, aby mohl být dostatečně skladný. Pro koupi se však bezpochyby dobře domluvte s prodejcem, protože obvykle se za nosnost kočárku považuje to, kolik kilogramů kočárek unese – počítáno s maximálním využitím úložných prostor.

Kola

U levných golfových kočárků si dejte pozor na nekvalitní plastová kolečka, která neposkytují komfortní jízdu a mají středně krátkou životnost. Mnohem lepší jsou pěnová, která jsou mimořádně odolná. Počet koleček se může lišit. Existují golfové vozíky s:

 • se čtyřmi koly
 • dvě vpředu a čtyři vzadu (dvojnásobná).
 • čtyři kola vpředu a čtyři vzadu (dvojnásobná)

Větší počet kol umožňuje lepší stabilitu a zároveň zvyšuje bezpečnost, protože jedno kolo může uvíznout mezi překážkami. Pro přizpůsobení kol danému terénu je potřeba, abyste mohli zaaretovat přední kola. Další účinnou pomůckou je odpružení, které eliminuje vibrace a otřesy nejen rukojeti.

Brzdy

Brzdy na kočárku jsou důležité nikoliv kvůli pohodlí, ale především kvůli bezpečnosti. Golfové kočárky jsou vybaveny centrální brzdou, která zabraňuje rozjezdu kočárku.

Nastavitelnost opěradla

Protože i větší dítě si potřebuje odpočinout, je vhodné, aby se opěradlo kočárku dalo sklopit až do úplného lehu. V každém případě není samozřejmostí, že golfové kočárky budou mít tuto vychytávku. Existují modely, které tuto možnost nemají a jsou určeny výhradně k sezení.

Ovládání opěradla:

 • páčka na zadní straně sedáku
 • tlačítka po stranách
 • pomocí popruhu

Polohovatelnost opěrky nohou

Polohovací opěrky nohou nejsou u všech kočárků, ale rozhodně zvyšuje pohodlí dítěte. Dítě si díky tomu může pohodlně natáhnout nohy, aniž by mu visely přes okraj kočárku – což nebývá příliš pohodlné!

Stříška

Stříška kočárku je potřebná v drsném podnebí, když prší nebo fouká vítr, a také jako ochrana proti slunci. Stříška je někdy součástí kočárku a někdy ji musíte dokoupit. Stříška, kterou lze rozložit rozepnutím zipu je nejpraktičtější, protože poskytuje větší bezpečnost než základní provedení. Stříška by nejlépe měla být vybavena kšiltem pro lepší stínění a stejně tak by měla mít průhledové okénko, které vám umožní kontrolovat, co vaše dítě v kočárku dělá. Její otevírání je trojího druhu:

 • magnetické
 • suchý zip
 • klasický zip

Prostor na uložení věcí

Golfové kočárky nenabízejí tolik kapacitního prostoru jako klasický kočárek. Skutečně tomu tak je, řada modelů má koš, do kterého budete moci dát deku nebo přebalovací materiály a jiné vybavení – nosnost tohoto koše je kolem 2 kilogramů.

Další informace o golfových kočárcích naleznete v našem blogovém článku Nejlepší golfový kočárek – recenze a tipy!

TIP na článek: Nejlepší kočárek do letadla? TOP 5 nejlepších kočárů

Golfky pro dvojčata?

Golfový kočárek opravdu můžete pořídit i ve variantě pro dvojčata. Může mít i rukojeť, která je rozdělaná na dvě a disponuje běžnými kolečky pro golfky. Vzhledem k dvojnásobné šířce je v každém případě nezbytné si před koupí vyzkoušet manipulaci s kočárkem, ideálně i se zátěží.

Vyplatí se pořídit si kočárek z bazaru?

V případě, že se rozhodnete pro nákup kočárku z druhé ruky, buďte při výběru opravdu obezřetní. Doporučujeme zvolit si osobní přístup, kočárek si vždy prohlédněte a vyzkoušejte, až pak jej kupujte. Nechejte si od majitelů předvést, jak se skládá a rozkládá a jak se s ním manipuluje.

TIP na článek: Létání letadlem v těhotenství

Na co byste se měli zeptat prodejce, než kočárek koupíte?

 • Jaký je přesný název a rok značky kočárku, parametry?
 • Byl to nový kočárek, nebo už byl v bazaru?
 • Jak dlouho byl využíván a kolik dětí v něm jezdilo?
 • Je kočárek ještě v záruce?
 • Proběhly nějaké opravy? Jsou díly stále dostupné?
 • Má manuál?
 • Zahrnuje cena jen kočárek nebo i příslušenství?
 • Jaký je důvod nabídky kočárku?
 • Je z kuřáckého prostředí?
 • V jakém stavu jsou kola?
 • Jak je řešena brzda, podvozek a polohování?

3 TOP kočárky

Kočárek Cybex je jako stvořený pro rodiče, kteří rádi chodí na procházku po městě. Je elegantní a nabízí dokonalou funkčnost. Díky snadnému skládání a malým rozměrům je ideálním společníkem na cesty.

JOOLZ kočárek složíte jako zavazadlo do letadla. Váží 6 kg a využití najdete u dětí, do 18 kg. Je ideální na cestování nejen díky váze, ale především kvůli kompaktním rozměrům a rozložitelnosti jednou rukou.

Musca Ultimate je velmi lehký a snadno se s ním manévruje. Nabízí nejen moderní vzhled, ale i plný komfort pro vaše dítě. Jeho výhodou je rovněž možnost polohování nožiček a sklápění zádové opěrky do úplného lehu.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.