Jste na rodičovské a nic nestíháte? Zapracujte na time managementu

Říká se, že hlavně matky jsou ty nejlepší manažerky. Umějí si rozvrhnout čas tak, aby věci šly podle plánu, nemají problém delegovat úkoly a vše perfektně promyslí. Jenomže každá matka byla někdy na začátku a tyto dovednosti si musela nejdřív osvojit. Zvládnete to taky.

Běžný den vyčerpané matky. Poznáváte se?

Máte malé dítě, v noci se o spánku příliš mluvit nedá, ještě v pyžamu běžíte do kuchyně a připravujete snídani. Během snídaně je jídlo na židličce, na zemi i na oblečení. Rychle všechno stíráte, dítě převlékáte a chvilku si s ním pohrajete. Do toho se snažíte uvařit oběd a poklidit hračky. Už bude poledne, a vy jste stále v pyžamu. Jdete to rychle napravit, ale dítě už brečí a vám je jasné, že je třeba jít ven a uspat ho v kočáru. To se i stane, jenomže jakmile přejedete práh u dveří, dítě je opět vzhůru. Přebalíte ho, převléknete a je čas na svačinu. Občas upijete studenou kávu z rána a snažíte se uklidit. Aha, už je večer. Zase jste nic nestihla.

Základem úspěchu je dobrý plán a rutina

Buďte úplně v klidu. Tento a jemu podobné scénáře znají asi všechny matky. Tajemství úspěchu spočívá v nastavení priorit a rozdělení dne do menších časových úseků, přičemž se snažte dodržet rutinu, která je pro malé dítě obzvlášť důležitá. Co přesně to znamená?

  1. Ráno vstávejte ve stejnou hodinu.
  2. Nejprve se převlékněte a upravte vy, pak převlékněte dítě.
  3. Jakmile se nasnídáte (dítě i vy), naplánujte si domácí práce a vyhraďte si na ně určitou dobu. Například hned po snídani vytřete byt a zapnete pračku. Neodbíhejte od jedné činnosti ke druhé.
  4. Najděte si recepty na rychlá jídla, která zvládnete připravit do 30 minut. Nemá smysl stát půl dopoledne u sporáku.
  5. Po obědě dávejte dítě spát ve stejnou hodinu. Bude vám i lépe usínat. Zatímco dítě spí, odpočívejte i vy. Buď si běžte opravdu lehnout, nebo si něco přečtěte, dejte si relaxační pleťovou masku na obličej, kávu, zkrátka cokoli, po čem se budete cítit odpočinutá.
  6. Odpoledne určitě věnujte čas procházce. Čerstvý vzduch prospěje nejenom dítěti, ale především vám samotné.
  7. Večeře i večerní rituály jako koupání, pohádka na dobrou noc atd. by měly rovněž probíhat ve stejnou dobu. Pro vás jako pro dospěláka to sice může být trochu ubíjející, ve finále vám to ale pomůže udržet režim.

Přečtěte si také

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.