Jak vyčistit kočárek

Kočárek je opravdu nákladný nákup a určitě jste při jeho výběru strávili podstatnou délku času. Líbí se vám, jak je krásný a nový a k tomu zářivě čistý? Ale každý kočárek se po čase stane špinavým. Projedete pár kaluží, v ulicích se zapráší a v případě větších dětí je to samozřejmé. Kojenec si svůj prostor zašpiní od jídla a pití, a to úplně. Je tedy jasné, že váš kočárek potřebuje pravidelnou péči, aby vypadal stále jako nový. Jak a čím kočárek čistit? 

Obsah článku

Čištění kočárku 

Pokud budete kočárek často čistit, nezabere vám to tolik času a výsledek bude nepochybně stát za to. Začněte s rámem. Ten a všechny plastové a látkové díly můžete očistit pomocí jemného hadříku, utěrky a jemného čisticího prostředku. Nevyužívejte žádné barvící nebo hrubé prostředky. Potahy lze běžně prát v pračce při teplotě přibližně 30 °C a bez aviváže. V případě, že začne pršet, je mnohem lepší použít nepromokavý potah, abyste si udrželi odstup od nežádoucích skvrn. Mějte na paměti, že potahy se nesmí sušit na slunci, aby nedošlo k vyblednutí materiálů a potahů kočárku.

Navíc si musíte dávat pozor na kola. Pravidelně je myjte vodou a odstraňujte z nich zeminu. Po mytí nebo v bouřlivém počasí je otřete jemným hadříkem. Nezapomeňte je po umytí pravidelně promazávat. V případě, že se na osách kol, ložiscích, brzdových lankách atd. objeví stopy rzi, může to být známkou nedostatečného promazání. Některé maminky se nemohou nabažit mytí kočárku octovou vodou, je to ekologický a další životaschopný čisticí prostředek. Každopádně většina to dělá tak, že sundá všechny potahy a hodí je do pračky při již zmíněných 30 °C. Pak umyjí konstrukci několika čisticími prostředky a vysuší utěrkou nebo hadříkem. V případě, že je to nezbytné, propláchnou ji další čistou vodou a vysuší. A nakonec zpět natáhnou vyprané a suché potahy a váš kočárek je zase jako nový.

Proč byste měli věnovat čištění kočárku pozornost? 

Na čištění kočárku byste bezpochyby neměli zapomínat. Miminka a malé děti v něm tráví značnou část dne a mají mnohem nižší hladinu imunity než dospělí. Je proto mimořádně důležité, aby vše, s čím přijdou do styku, bylo čisté a bez bakterií. Pravidelné čištění kočárku je proto nutností. Kromě toho byste měli mít na paměti, že čím déle bude kočárek špinavý, tím hůře se vám bude v budoucnu čistit. Měli byste ho proto čistit každý večer. Obvykle se jedná o odstranění bláta a velkých nečistot z koleček a o odstranění kousků a volné zeminy, které vaše dítě mohlo v kočárku zanechat. Tato každodenní péče zaručí, že kočárek nebude muset být tak často hloubkově čištěn.

Jak na hloubkové vyčištění v několika základních krocích 

Nejprve se podívejte do návodu výrobce kočárku, co předepisuje. V případě, že návod nemáte, měl by ho výrobce mít zaznamenaný na svých stránkách. Tam by měly být uvedeny informace pro péči o daný demonstrovaný kočárek. Najdete tam také návod, jak demontovat některé části kočárku, což jistě umožní důkladnější čištění. Dalším krokem je v tomto okamžiku uvolnit hrubé volné zeminy a velké kusy. Využijte k tomu vysavač. Vysajte, vyklepejte a vykartáčujte vše kompletně.

Následně použijte vodu a jemný čisticí prostředek pro kojence k vyčištění košíku uvnitř kočárku. Je bohužel pravda, že ne každou část kočárku lze prát v pračce, proto je vhodné se neustále řídit pokyny výrobce. Pokud váš kočárek zahrnuje odnímatelný potah nebo látku, vyperte ji nebo namočte do studené vody a vyčistěte kartáčem, sušte vše volně bez přímého slunečního světla. V žádném případě nepoužívejte sušičku. Rám kočárku můžete umýt zahradní hadicí. Kola kočárku myjte opravdu důkladně (bývají mimořádně špinavá). S těžko přístupnými oblastmi vám pomůže kartáček na zuby.

Pokud má kočárek kola s pneumatikami, zásadně je dofukujte. Zvažte jejich promazání, aby neskřípaly. V případě, že nemůžete kočárek umýt hadicí, umyjte jej vodou z kbelíku a na závěr jej polijte vodou. Poté, co je potah suchý, vyčistěte jej dezinfekčním prostředkem na textury v lahvi s rozprašovačem. V tu chvíli otřete obtížné části dezinfekčním prostředkem a hadříkem. To se netýká pouze rukojeti kočárku, ale také boků a v neposlední řadě i koleček. Neopomíjejte ani příslušenství. Několik z nich lze mýt v myčce na nádobí a jiné v pračce. Ještě jednou si pro začátek prostudujte informace výrobce o čištění. V případě, že není doporučeno nic konkrétního, umyjte je v pěnivé vodě a vyčistěte dezinfekčním prostředkem, který je bezpečný pro děti. V případě, že dojde k odlepení pouzdra pod kočárkem, vysuňte jej z kočárku a vysajte jej celý, abyste odstranili nejzřetelnější nečistoty. Poté se podívejte, zda je možné části kočárku prát v pračce. Pokud ne, vyčistěte jej kartáčkem na zuby a napěněnou vodou, v tom okamžiku jej umyjte studenou vodou a nechte jej uschnout rozložený na rovném povrchu.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.