Jak vybrat sportovní kočárek?

Nevíte nic o kočárcích? Pak jste na správném místě. Máme pro vás zjištěné skutečné údaje o tom, jaké druhy kočárků existují, jak vybrat sportovní kočárek pro dítě nebo poradit, jaký typ by vám mohl vyhovovat. Dozvíte se doporučení, jak vybírat kočárky a kde koupit nejlevnější kočárky.

Velmi komfortní a praktický kočárek můžete pro dítě použít od jeho narození až do 4 let.

Kočárek, který bude dělat ideálního pomocníka pro všechny aktivní rodiče a jejich dítka.

Univerzální kočárek, který díky svému pohodlí potěší (nejen) každého malého cestovatele.

Do největších detailů propracovaný sportovní kočárek je dokonale vybavený i do terénu.

Kočárek, který díky dobrému tlumení zajišťuje pro dítko velký komfort i na nerovném terénu.

Obsah článku

Kočárek je bezpochyby jedním z nejdůležitějších prvků výbavy dítěte. Opatrovníci, kteří milují různé šátky a nosítka, se kočárku zpravidla zcela nevyhýbají. Je to pomůcka, která je v podstatě rozumná a základní. Existuje několik hlavních druhů, mezi nimiž je velmi důležitý tzv. sportovní kočárek. Je to zpravidla ten, ve kterém dítě tráví nejvíce času a nejvýraznější část svého života. Proto stojí za to věnovat mu zvláštní pozornost. Jak vybrat ten nejdokonalejší sportovní kočárek? Právě tomu se dnes budeme kompletně věnovat. Tipy a rady, které můžete objevit v našem článku, budou jistě cenné při vašem výběru.

Jak vybrat sportovní kočárek

Výběr sportovního kočárku se nejčastěji provádí kolem 6. až 12. měsíce dítěte. Nejčastějšími důvody, proč začít hledat sportovní nebo golfový kočárek, jsou pohodlí a rozšířený vývoj dítěte. Hluboká korbička běžného kočárku se stává i malou, dítě potřebuje sedět nebo již chodí a nepotřebuje strávit celou procházku v kočárku. Na výběr může být široká škála sportovních kočárků, proto je důležité se přesně rozhodnout, co od svého vysněného kočárku očekáváte. To znamená, kde a jak ho budete využívat a kolik peněz budete do kočárku muset vložit.

Budete kočárek používat zásadně ve městě nebo venku na nerovném povrchu?

Místo klasického je nutné používat sportovní kočárek kvůli výběru kol a vybavení. Kočárek s pružnými nebo nafukovacími koly a robustnější konstrukcí je vhodnější pro procházky a výlety do přírody. Překážkou takového kočárku může být jeho větší rozměr a vyšší hmotnost. Na druhou stranu malá plastová kolečka a lehká konstrukce jsou ideální do města nebo nákupních center, kde je rozhodující jednoduchá manipulace a mobilita.

TIP: Podívejte se na naše Tipy na výlety s kočárkem

Potřebujete klasický golfový kočárek, sportovní kočárek nebo sportovní kočárek se třemi koly?

Tyto tři varianty kočárků pro větší děti se liší především půdorysem. Golfový kočárek je lehký, působí menším dojmem, je častěji pohodlnější a je v podstatě navržený do města. Sportovní kočárek obsahuje silnější konstrukci a může mít větší gumová nebo dokonce nafukovací kola. Je to flexibilní kočárek do přírody i do města. Třetím druhem je sportovní kočárek se třemi koly. Tyto kočárky jsou ideální volbou pro energické rodiče. Kočárek se třemi koly je jednodušší pro manipulaci na nerovném povrchu, dobře zvládá otřesy, a navíc je pro dítě pohodlnější.

Jak často chcete kočárek skládat a jaké prostory má vaše auto pro přepravu kočárku?

Každý rodič používá kočárek jiným způsobem. Někteří jedinci nechávají kočárek rozložený v přístřešku, chodí například na procházky po okolí a skládají je, když vezmou celou rodinu na výlet autem. V takovém případě by se neměli soustředit na hmotnost, kapacitu a snadnost skládání kočárku. Důležitější je pohodlí dítěte a rodiče. Na druhou stranu rodiče, kteří bydlí v bytě nebo se často se svým dítětem pohybují autem, by měli vybrat kočárek, který se snadno skládá, je lehký a po složení se pohodlně vejde do kufru auta.

Velkou roli navíc hraje velikost vašeho auta nebo kufru. Mnoho opatrovníků si koupí sportovní kočárek v obchodě pouze na základě barvy, aby po příjezdu domů zjistili, že se jim do kufru nevejde. V tu chvíli ho musí vozit za předními sedadly, pod nohama dětí, což není vůbec pohodlné ani bezpečné.

Jaké parametry jsou pro vás zásadní?

Jedním z nejdůležitějších prvků sportovních kočárků je opěrka zad. Polohování je buď pomocí rámu pro změnu polohy opěradla, nebo mají kočárky dvě až čtyři polohy, kde se opěradlo zastaví. Polohování je důležité nejen pro děti, které ještě neumějí dobře sedět, ale i pro starší děti, aby mohly v kočárku pohodlně usnout. Kromě toho existují kočárky bez opěradla. Ty jsou častěji levnější a jsou rozumnější pro krátké procházky. Neopomíjejte ani nánožníky, které mohou být u dražších modelů. Přispívají k pohodlí vašeho dítěte.

ProduktVáhaKostraNosnost
THULE URBAN GLIDE11,4 kgKvalitní
Bytelná
Bezpečná
Až 34 kg
Joolz Hub22 kgKompaktní
Lehký
Ovládání jednou rukou
Do 20 kg
KINDERKRAFT All Road11,6 kgZ oceli
Velká kola s tlumiči
Do 15 kg
Petite and Mars10,3 kgVysoká variabilita
Kvalita zpracování
Elegantní provedení
Do 22 kg
Hauck Runner 211,1 kgKomfortní
Dobrá skladnost
Do 25 kg

Další nezbytnou věcí pro pohodlí vašeho dítěte, zejména v horkém létě, je zastínění a větrání kočárku. Zatímco v obchodě jsou k dispozici sluneční clony, chytře navrhnutá stříška může být mnohem pohodlnějším řešením. Stříška by měla nejen chránit před slunečními paprsky, ale navíc by měla být vyrobena z prodyšné nebo síťové látky, aby probíhalo větrání.

Při výběru sportovního kočárku se pravidelně zapomíná na komfort rodiče. Postavení rukojetí by mělo být v ideálním případě pohyblivé, aby kočárek mohli pohodlně tlačit i vysocí otcové. V opačném případě by se jim mohlo stát, že je budou zanedlouho bolet záda z neustálého předklonu. Samotná madla musí být vyrobena z příjemné tkaniny, na které se nepotí ruce nebo se po krátké době nezačne rozpadat. Sportovní kočárky jsou obvykle konstruovány pro co největší kapacitu, ale navíc je nutné, aby měly alespoň malou síťku na odkládání základních věcí nebo nákupů.

Jakou barvu a půdorys požadujete?

Sportovní kočárky se dodávají v několika provedeních a barvách, z nichž si každý rodič může vybrat tu nejlepší. Při výběru kočárku nemyslete na to, abyste ho sladili se svým sportovním oblečením, ale také na to, jak bude kočárek vypadat a jakou bude mít barvu, aby vám vyhovoval po celou dobu používání.

V případě, že kupujete kočárek pro své dítě do začátku, měl by mít nestrannou barvu. Klasickým příkladem jsou zářivě růžové kočárky, které opatrovníci kupují pro svou holčičku. Když je jejich dítětem na začátku chlapec, obvykle si kvůli barvě pořídí nový kočárek.

Jaké jsou nejoblíbenější značky?

 • Cybex
 • Kinderkraft
 • Bugaboo
 • Kunert
 • ABC design
 • Britax
 • Petite and Mars
 • Liberta
 • Thule

Jaký kočárek tedy bude potřeba?

Začneme takříkajíc chronologicky a pokusíme se objasnit, při jaké fázi je sportovní kočárek od nynějška důležitý.

Hluboký kočárek

Tento druh kočárku se vyplatí pořídit v době, kdy se dítě narodilo, a to jako součást základní výbavy. U tohoto kočárku je rozhodující vyřešit kompromis mezi prostorností korby a její praktičností a kapacitou. Nejčastěji je mimořádně cenné odpružení, které umožňuje pohodlné houpání pro uspávání dítěte.

V každém případě nebudete tyto klasické kočárky používat dlouho. Obvykle kolem šestého měsíce věku dítěte začínají ustupovat. Důvodů je hned několik. Kolébka začíná u většiny dětí vyvolávat velmi těsné pocity. Děti jsou zvědavější a aktivnější. Začínají se usazovat, v hluboké poloze se nudí a potřebují podněty. Potřebují sledovat své okolí.

Sportovní kočárek

Základní model, který se vyznačuje šikmou korbou. Dítě má místo k sezení, a může si lehnout na vysokou opěrku. Obvykle lze tuto opěrku umístit tak, aby dítě mohlo v kočárku také pohodlně odpočívat. Sportovní kočárek je poměrně dlouhodobou záležitostí. Děti v něm mohou trávit čas přibližně od 6 měsíců do 3 a více let.

Kombinovaný kočárek a golfový model

Pravděpodobně jste již slyšeli o volbě takzvaného kombinovaného kočárku. Jedná se o kočárek, který umožňuje výměnu kompatibilní korbičky. K podvozku je možné připojit buď hlubokou, nebo sportovní korbu. V tomto případě hovoříme o dvojkombinaci. V případě trojkombinace lze k rámu navíc připojit autosedačku. Na první pohled se jeví jako bezchybně rozumná volba. Zejména s ohledem na to, že jejich cena je pravidelně mimořádně příznivá.

Řada rodičů tuto kombinaci využívá a chválí, ale věc není tak samozřejmá. Objevíte i opatrovníky, kteří nebyli nadšeni touto alternativou. Pořízení kvalitního sportovního modelu, který je praktičtější, univerzálnější a rozumnější je lepší než kombinace. Ve složeném stavu může být kompaktnější. Skládání je totiž často plynulejší. Na otázku, zda je lepší kombinovaný nebo samostatný kočárek, není jasná odpověď. Záleží na tom, jak moc je pro vás kočárek potřebný. Jakou kapacitu prostoru máte atd. Při výběru kombinace mějte na paměti, aby byla snadná a bezproblémová změna korby.

Golfový kočárek je zajímavě odlehčená forma sportovního vozíku. Důraz je kladen na extrémní jemnost a nosnost. Tento kočárek je vhodnější pro použití, když se dítě prochází, ale jednou za čas se do kočárku posadí. Je vhodný pro častou přepravu. V každém případě bývá méně odolný a není výjimečně terénní.

Faktory pro výběr sportovního kočárku

Rozměry, hmotnost, nosnost

Při výběru kočárku má jistě smysl sledovat otázky, jako jsou rozměry a hmotnost a také nosnost. Pokud jde o rozměry, doporučujeme se podívat alespoň na výšku a šířku. Šířka je nezbytná v případě, že se musíte pohybovat ve stísněných prostorách, procházet dveřmi nebo nastupovat do výtahů. Hmotnost může hrát roli v případě, že potřebujete kočárek přemístit. Například při skládání do auta, přenášení atd. Sportovní kočárky váží přibližně 8 až 15 kg.

Kolečka

Za pozornost jistě stojí zpracování koleček. Dá se říci, že jsou rozhodující zejména z hlediska krajiny. Například, menší plastová kolečka budou ve městě, na příjemných cestách, chodnících, praktičtější. Vydrží jízdu přes sklo a mají malé nároky na údržbu. Vezměte ale na vědomí jejich nedostatky v trávě nebo jiném náročnějším terénu. Další volbou jsou nafukovací nebo pěnová kola.

Nafukovací vs. pěnová

Nafukovací kola mají duši, mohou se proříznout a musí se znovu nafouknout. Něco jiného je, že mají vynikající terénní provedení. Jsou pohodlná, klidná, nabízejí hladkou jízdu. Jsou určitě alternativou v případě, že jezdíte po běžných ulicích, trávě apod. Pěnová kola jsou kompromisem mezi nafukovacími a plastovými koly. Oproti plastovým zvládnou drsný terén o něco lépe. Zároveň se nemohou pořezat a jsou bezúdržbová. V každém případě v nich mohou uvíznout kameny a písek.

Bezpečnost

Jaké bezpečnostní prvky by měl kočárek mít? Pětibodový bezpečnostní pás je v současné době standardem. Nabízí větší jistotu než obvyklý tříbodový pás. Existují příliš inteligentní komponenty a zpravidla centrální polstrovaná rukojeť, která spolu s bezpečnostním pásem poskytuje další zabezpečení. Většina nejmodernějších sportovních kočárků má toto zařízení. Inteligentní součásti lze v případě, že je to nezbytné, doplnit různými popruhy a součástmi, které jednoduše připojíte ke kočárku.

Skládání, skladování

Pokud svůj kočárek pravidelně skladujete, bude vás zajímat skládací systém. U kvalitních kočárků lze skládání provést jednou rukou a během několika sekund. Důležité je, aby bylo skládání plynulé a mechanismus trvanlivý. To se dozvíte z průzkumů a testů sportovních kočárků. S tím souvisí i rozměry složeného kočárku. Obvykle zde přichází výhoda sportovních kočárků oproti kombinovaným. Obvykle nabízejí méně složitý, rychlejší a plynulejší skládací mechanismus, a navíc je lze složit do menšího, kompaktnějšího tvaru.

Polohování

Dražší kočárky mají v zásadě tři možnosti polohování. Nejdříve lze umístit opěradlo, poté nožní opěrky. Pro rodiče je tu polohování rukojeti. Někdy existuje více úrovní situování a opěradlo lze sklopit do rozumné polohy vleže.

Výbava a vychytávky

 • Skládací stříška (nepromokavá, s UV ochranou)
 • Odnímatelná sluneční clona
 • Moskytiéra
 • Reflexní prvky
 • Úložný prostor 
 • Vnitřní potahy pro praní
 • Pláštěnka
 • Zimní návlek na rukojeť
 • Závěsné hračky
 • Stupátko

Top sportovní kočárky

1. Cybex Balios S Lux

Velmi komfortní a praktický kočárek můžete pro dítě použít od jeho narození až do 4 let.

Je to jedno z nejlepších položek na trhu, což se odráží i v ceně. Zpracování je promyšlené a výrobci si dali záležet na tom, aby zaručili co největší pohodlí a bezpečnost dítěte. Kočárek je vhodný jak do města, tak do terénu. Pro jeho pohodlí budete moci využít pohyblivé opěrky zad a nohou. Pokud si bude potřebovat odpočinout, budete ho moci vodorovně sklopit.

Parametry
NosnostHmotnostOdpruženíCena cca
Do 17 kg11,7 kgAnoOd 12 000 Kč

Úložný prostor u nohou vám dobře poslouží. Má pogumovaná otočná kola s aretací. Sportovní kočárek je celoodpružený a rukojeť lze sejmout. Navíc umožňuje jízdu po i proti směru jízdy. Je přiměřený pro děti s hmotností do 17 kg. Bezpečnost zajišťuje 5 bodový pás.

TIP: Kočárek Cybex Balios S – recenze

KladyZápory
+ Do města i terénu– Vysoká cena
+ Polohovatelná zádová opěrka 
+ Jednoduché složení 
+ Jízda po i proti směru 

2. Hauck Runner 2

Kočárek, který bude dělat ideálního pomocníka pro všechny aktivní rodiče a jejich dítka.

Jde o sportovní kočárek, který se prezentuje jako vhodný pro běhání. A skutečně může být využíván ve městě a v menším terénu. Sportovní kočárek sice není polstrovaný, ale má nafukovací kola, která tlumí údery. Můžete ho sklopit tak, aby si dítě zdřímlo v poloze ležmo. Zastavte se v obchodě, abyste si nakoupili a naskládali nákup do kapacitní přihrádky v nohách kočárku.

TIP: Recenze kočárku HAUCK RUNNER 2 Sport Black 2022

Parametry
NosnostHmotnostOdpruženíCena cca
Do 23 kg11,1 kgNeOd 6400 Kč

Vysoká nosnost 23 kg navíc působí v jeho prospěch. Kočárek je samozřejmě vybaven opěrkami nohou a pětibodovým bezpečnostním pásem. Rukojeť lze výškově nastavit podle vašich potřeb. Navíc obsahuje stříšku s UV ochranou 50+, která je sama o sobě velmi krátká.

KladyZápory
+ Vhodný pro běh, do města i do terénu– Krátká stříška
+ Nafukovací kola– Horší provedení brzdy
+ Sklápění do vodorovné polohy 
+ Vysoká nosnost 

3. JOIE LITETRAX E

Univerzální kočárek, který díky svému pohodlí potěší (nejen) každého malého cestovatele.

Sportovní kočárek JOIE Litetrax E je vzhledem k ceně naprostým hitem. Nepotřebuje nic základního a je připraven se vším, co bude kojenec potřebovat. Je přiměřený pro děti s hmotností do 15 kg. Rukojeť lze podle potřeby vysunout. Pro zpevnění nohou a zad výrobci přibalili flexibilní opěrky pro tyto části těla. Kočárek je kompletně odpružený, takže malý výmol dítě neprobudí. Stříška s ochranným faktorem UPF 50+ ho chrání před vnějším nebezpečím.

Parametry
NosnostHmotnostOdpruženíCena cca
Do 15 kg9 kgAnoOd 3290,-

A ptáte se, co bude, jestli potěší i vás? Kromě toho, že získáte radost z útěchy vašeho dítěte, budete moci navíc ocenit mimořádně jednoduché skládání kočárku. Kočárek je mimořádně univerzální. K dispozici je také aretace na přední kolo a košík ve spodní části kočárku. Bezpečnost zaručuje pětibodové pásy s polstrováním. Přestože kočárek nemůžete sklopit do vodorovné polohy, budete moci připojit adaptéry, které vám otevřou cestu k montáži dětské autosedačky nebo postýlky. Předepisujeme zkontrolovat kompatibilitu s nimi.

KladyZápora
+ Jednoduché složení– Nic
+ Celoodpružení 
+ Polohovací opěrky 
+ Odnímatelné madlo 

4. Kinderkraft Sport Grande

Do největších detailů propracovaný sportovní kočárek je dokonale vybavený i do terénu.

Potřebujete svému dítěti poskytnout tu nejpozoruhodnější možnou volbu a nevadí vám, že byste si měli připlatit? Ideální volbou pro vás je sportovní kočárek Kinderkraft Sport Grande s odpruženými čtyřmi koly. Je pozoruhodný hned v několika ohledech. Už teď ohromuje svým povedeným designem a dobře zpracovanou konstrukcí. Díky mechanismu v rukojeti jej lze během chvilky složit nebo rozložit. Zadní kolečka jsou vyrobena z pevné gumy. Díky tomu se na nezpevněnou lesní cestu vydáte skutečně bez obav z jejich propíchnutí. Kola se vyznačují vysokou přilnavostí bez ohledu na druh povrchu. Díky tomu je manipulace se sportovním kočárkem mimořádně pohodlná.

Parametry
NosnostHmotnostOdpruženíCena cca
Do 15 kg11,5 kgAnoOd 4000 Kč

Dítě ocení plný komfort při jízdě. Hluboká stříška nabízí možnost rozšíření, které je možné za slunečných i bouřlivých dnů. Opěrka je pohyblivá, stejně jako opěradlo. Kromě toho je postaráno o bezpečnost. Automatický blokovací systém zabraňuje tomu, aby se kočárek během jízdy složil, a brzdy typu stop & go umožňují reagovat v okamžiku, kdy to potřebujete.

Samozřejmostí jsou pětibodové bezpečnostní pásy. Pohodlí maminky zaručuje prvotřídní rukojeť z ekokůže, držák na láhev, velkokapacitní kapsa a dostatečný košík, do kterého se skutečně vejdou základní potřeby. Sečteno a podtrženo, na kočárku Kinderkraft Sport Grande není jediná vada.

TIP: Kinderkraft Sport Grande – recenze a osobní zkušenosti

KladyZápory
+ Výborné odpružení kol– Bez zásadních výhrad
+ Odolný materiál 
+ Vhodný i do interiéru 
+ Vysoká bezpečnost 
+ Bohaté příslušenství 

5. Kinderkraft Trig

Kočárek, který díky dobrému tlumení zajišťuje pro dítko velký komfort i na nerovném terénu.

Polstrovaný sportovní kočárek střední třídy je od společnosti KinderKraft. Všechny opatrovníky nadchne zejména to, jak je kočárek bezpečný. Bezpečnost dítěte je zaručena pětibodovým pásem a extra ochranným pásem mezi nohama. Kromě toho je terénní kočárek připraven s dvojitým zabezpečením proti náhodnému pádu, když je dítě uvnitř kočárku. Ke kočárku je navíc možné dokoupit ochrannou dětskou rukojeť, která je vyrobena z ekologické kůže a lze ji bez výhrad nasadit a opět sundat.

Parametry
NosnostHmotnostOdpruženíCena cca
15 kg9 kgAnoOd 3000 Kč

Budete překvapeni, jak jednoduché je kočárek složit. Systém je naplánován tak, abyste mohli kočárek skládat pouze jednou rukou. Drobnou překážkou kočárku je to, že je poměrně těžký, takže se s ním například špatně chodí do schodů. Prostorné pouzdro pod nohama pro dítě budete moci využít k uložení nákupu a tašky na kojení.

Kola, která jsou celoodpružená, jsou navíc u tohoto sportovního kočárku vysoce kvalitní. Opravdu se nemusíte stresovat téměř žádným píchnutím, protože jsou připravena na běžné nástrahy asfaltů a cest. Zadní kola mají centrální brzdu, kterou můžete jednoduše kdykoli použít. Přední kola lze přišroubovat v případě, že chcete zastavit na svahu.

KladyZápory
+ Snadné a rychlé skládání– Vysoká váha
+ Prostorný koš pod sedadlem 
+ Pětibodové bezpečnostní pásy 
+ Kvalitní kola s centrální brzdou 
+ Nízká cena 

Tipy na nákupy kočárku

 • Průběžně zvažujte výhody a nevýhody daného modelu ještě před samotnou koupí
 • Přečtěte si zkušenosti jiných klientů – na internetu jich je celá řada
 • Zeptejte se sami sebe, co potřebujete (trojkombinaci, dvojkombinaci, sportovní verzi)
 • Stanovte si strop nákladů
 • Zjistěte, jak kočárek reklamovat a jak si zajistit náhradní díly
 • U několika modelů skutečně nejsou náhradní díly potřeba — kočárek se nerozbije
 • Pokud dáte přednost kočárku z druhé ruky, jděte se podívat po bazarech
 • Zjistěte si, v jakém terénu můžete kočárek používat — ve městě, v terénu, v parku. Stejně tak vybírejte i podvozek

Na co se zaměřit při koupi kočárku?

 • Vejde se kočárek do výtahu, do kufru auta a do dveří?
 • Jak dlouho budete používat kočárek?
 • Budete mít jeden nebo více modelů?
 • Jak se kočárek skládá?
 • Můžete prát potahy, sedačku a vnitřek korbičky?
 • Kde zakoupit příslušenství?
 • Co je zahrnuto v ceně mnou zvoleného modelu? Kočárek, pláštěnka, deštník, obal, podložka do kočárku?
 • Jaká jsou kola? Vydrží, neojedou se rychle? Neprorazí se?
 • Jak skvělé je odpružení? Několik kočárků nemá odpružení!

Kde se podívat po kočárcích?

Rozhodující roli hrají náklady a také správa e-shopu. V případě, že se vám kočárek rozbije a vy ho pošlete na reklamaci, budete bez něj nějakou dobu. Několik e-shopů nabízí kočárek k zapůjčení po dobu reklamace, ale obvykle to není pravidlem. Kočárky si budete moci zakoupit například v Malvíně. Budete moci zajít do prodejny a kočárek si vyzkoušet (za předpokladu, že si na vás personál udělá čas, což nebývá pravidlem).

Opravdu skvělý přístup k nakupování můžete objevit například v Babiez nebo Krteček.cz. Internetový obchod Pinkorblue má nejnižší ceny za vybrané modely (Thule, Britax, Hauck, Osann, Baby Jogger, ABC Design). Pravidelně se zde objevují různé akce. Na Feedo.cz najdete skvělé slevy na kočárky — je to zásadně na Black Friday, obrovské povánoční nabídky, které začínají po 26. prosinci, obrovská letní nabídka v červenci a jsou tam i výhodné nabídky v květnu.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.