Jak vybrat kolečka ke kočárku

Jak vybrat kočárek? Existuje skutečně řada vychytávek, podle kterých si opatrovníci vybírají. Hmotnost a parametry kočárku – vejde se pohodlně do auta? Bude ho maminka schopna nést, když bude muset vyjít několik pater v domě bez výtahu?

Pro řadu opatrovníků je nezbytně důležitá látka kočárku, míra opěrky a možná navíc jeho ozdoby. Samostatnou kapitolou jsou kolečka kočárku. A právě na ně se dnes podíváme. Jaký materiál kol vybrat a na co se při výběru kol zaměřit? A zjistíte, proč se výrobci obávají nafukovacích kol!

Podle čeho si vybrat správná kolečka

Stejně jako v případě ostatních předností kočárku je důležité přizpůsobit výběr osobním potřebám každé matky. Pro začátek se podíváme na mnoho zásadních otázek, které je třeba zodpovědět před vhodnou volbou, a poté půjdeme do větší hloubky a napovíme, která kolečka jsou nejlepší. Žijete ve městě nebo na venkově?

V případě, že ve městě, jak skvělé jsou asfalty, které budete nejčastěji využívat? Potřebujete jezdit na výlety do širokého okolí, nebo budete s kočárkem spíše v „městské džungli“? Máte termín na zimu nebo na léto? Budete kočárek vozit autem a městskou dopravou?

Odpovědi na tyto základní otázky vám pomohou rozhodnout, zda chcete nafukovací nebo nenafukovací kola (gelová, pěnová nebo nafukovací) a šířku kol (čím větší je šířka kol, tím vhodnější jsou kola pro použití v terénu). Kdy byste měli tedy zvolit nafukovací kola a kdy gelová nebo elastická kola?

1. Klasická nafukovací kolečka

Nafukovací kola jsou ideální pro jízdu v terénu. Dítě se v kočárku s nafukovacími koly bude cítit opravdu pohodlně, protože kola mohou jemně přejet jakoukoliv překážku, aniž by došlo k otřesu. Díky polstrování nafukovacích kol jsou velmi výjimečnou volbou pro venkovské maminky nebo opatrovníky, kteří pravidelně jezdí na výlety do přírody. Dítě ocení přednosti nafukovacích kol skutečně i ve městě, jejich polstrování zaručí útěchu pro dítě v každé krajině. Každopádně maminky může čas od času rozčilovat propíchnutá pneumatika na asfaltu, stejně jako to, že musí občas kola nafouknout.

Jaké mají nafukovací kolečka výhody pro kočárek:

 • Kvalitní kolečka se vám moc neošoupou
 • Zvládnou i těžší terén
 • Disponují lepším odpružením

Podstatné nevýhody při využívání nafukovacích koleček:

 • Musíte neustále hlídat správné nafouknutí koleček
 • V jakémkoliv terénu může dojít k rychlému prasknutí koleček
 • Utrácení financí za nové duše nebo opravy kol

2. Pevná nenafukovací kola

Existuje několik druhů kol bez možnosti nafukování a výběr závisí v podstatě na individuálních sklonech. Kola se poněkud liší vzhledem a vlastnostmi, ale to jsou skutečně spíše detaily. Největší výhodou kol bez nafukovacího systému je, že je jednoduše nepropíchnete a ve většině případů je jejich údržba mnohem jednodušší. Některá, ať je to, jak chce, mohou příliš drnčet a dítě by se v kočárku mohlo tak trochu válet. Méně kvalitní kolečka čas od času zadržují zeminu a rychleji se sedřou, proto je dobré se dopředu domluvit na jejich případné výměně.

Praktická a více využívaná gelová kolečka

Gelová kola jsou v rámci nenafukovacích kol nejpřednější pružná kola. Nejsou pouze vhodná na projížďky do města, ale dobře poslouží i na procházce v rámci lesní obhlídky nebo na pozemní komunikaci. Vůbec ne jako jiná nenafukovací kola, nemají problém s opotřebením, takže budou i po měsících používání téměř stejně skvělá jako nová.

Výhody gelových koleček na kočárku

 • Gelová kolečka jsou lehká a nezvyšují hmotnost kočárku, takže jsou cenná, pokud má matka kočárek často nosit sama.
 • Mají dlouhou životnost, takže šetří vaše peníze
 •  Jsou vhodná pro každé území a skutečně dobře poslouží na méně udržovaných silnicích

Nevýhody gelových koleček na kočárku

 • Do několika gelových koleček se může dostat prach a zemina, takže se kočárek při chůzi trochu třese

Gumová kolečka

Pružná kola mají podobu klasické pneumatiky. Elastická kola jsou ideální volbou pro maminky, které budou s kočárkem jezdit po městě a po udržovaných silnicích.

Výhody elastických kol pro kočárek

 • Snadná údržba
 • Nemusíte se vůbec stresovat tím, že se na procházce vytočíte kvůli propíchnutí

Nevýhody elastických koleček pro kočárek

 • Gumová kolečka s největší pravděpodobností rychle doslouží
 • Při jízdě docela drncají

Tip na článek: Pěnová nebo nafukovací kola na kočárku

Pěnová kolečka

Pěnová kola lze navíc najít pod názvem EVA nebo latexová kola. Svým vzhledem a vlastnostmi jsou srovnatelná s elastickými kolečky. Ať je to jakkoli, jsou o něco jemnější než elastická kolečka a nemají k dispozici vzorek.

Výhody pěnových koleček na kočárku

 • Vysoce kvalitní polstrování, které může vašemu dítěti usnadnit odpočinek při procházce
 •  Nemusíte se stresovat kolem propíchnutí nebo se zdržovat s nafukováním

Nevýhody pěnových kol kočárku

 •  Pěnová kola často zachytávají nečistoty z cesty a špatně se čistí

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.