Jak naučit děti kritickému myšlení

Současný svět je přehlcený informacemi. Spousta z nich však nejsou pravdivá.  Ověřovat si data a umět se v záplavě fake news a podvodů zorientovat je těžké i pro dospělého. Naučte své děti kriticky myslet, co nejdříve. V současné době se bez této dovednosti neobejdou. 

Obsah článku

Co je vlastně kritické myšlení?

Díky kritickému myšlení zvládáme vyhodnocovat informace, které se k nám dostávají. V dnešní době vidíme na sociálních sítích, jak málo lidí je schopno správně užívat kritické myšlení. To samozřejmě nahrává dezinformacím a tvůrcům virálního obsahu. Člověk bez kritického myšlení se dá snadněji nalákat na reklamy a podvodné nabídky. 

Začněte už od mala

Děti jsou důvěřivé, ale nejsou hloupé. Už v relativně nízkém věku pochopí spoustu věcí. Při společném sledování televize s batoletem nepřepínejte reklamy, ale vysvětlete dítěti jejich pravý účel. Když reklama tvrdí, že bez akční figurky není pořádný kluk, tak nemusí být pravda.

Se staršími dětmi můžete číst články v novinách nebo na internetu a ukazovat různé dezinformační a virální weby šířící zábavný obsah pro zvýšení sdílení. Zároveň potomka poučte o bezpečném chování na internetu, protože za monitorem může sedět prakticky kdokoliv

Škola a rozvoj kritického myšlení

Náš systém vzdělání příliš nepodporuje kritické myšlení. Je zaměřen více na mechanické memorování a přeříkávání naučené látky. Správně vyhodnocovat informace se děti prakticky v žádném předmětu neučí. Stejně jako mediální výchovu nebo bezpečnost na internetu. 

Většina žáků důvěřuje internetu víc než učitelům ve škole. Je tedy na vás potomka zasvětit. Spousta dětí zvládá uživatelskou práci na internetu velmi dobře, proto pracujte s fakty a pravdivými informacemi. Jinak budete vypadat hloupě a děti vám nebudou věřit. 

Nechte děti myslet samostatně

Nesnažte se dítěti vnucovat svou pravdu. V rodinách děti přejímají spoustu stereotypů a předsudků, protože je vidí u rodičů. Dítě nemusí mít nutně stejný názor jako vy, respektujete jej a promluvte si o rozdílnosti svých názorů a zajímejte se, jak došlo k danému závěru.

Není nic horšího než dítě, které zarytě opakuje stejné chyby a není schopno změnit svůj názor, protože rodiče si to myslí takhle a musí to být pravda. 

Tip na článek: Jak naučit dítě poslouchat

Pokud se snažíte o rozvoj kritického myšlení u dítěte, tak se připravte spolknout vlastní ego. Kritickým myšlením se dítě učí zpochybňovat informace a možná dojde na situaci, kdy zpochybní i vás. Když se ukáže, že mělo dítě pravdu, tak přiznejte svou chybu. Naučíte ho tím přiznat svoje chyby, což je pro spoustu lidí velký problém. 

Tipy na rozvoj kritického myšlení

Porozumění čtení

Nechte dítě přečíst text a doplňujícími otázkami si ověřte, že jej dítě pochopilo. Předškolním dětem můžete přečíst pohádku a také se zeptat. 

Shrnutí problematiky

Po položení otázek nechte dítě zopakovat vlastními slovy děj příběhu. Můžete mu předložit krátký text a společně diskutovat o možném vyvrcholení. U menších dětí čtěte pouze kratší příběhy, které zvládnou pochopit. 

Kladení otázek

Nechte dítě ptát se. Pokud odpověď na otázku neznáte, tak neznalost přiznejte a správnou odpověď můžete společně vyhledat na internetu. Vysvětlete také, že není v silách žádného člověka, aby znal odpovědi na všechny otázky, proto je důležité vědět, kde si může odpověď vyhledat. 

Diskuze 

Diskutujte s dětmi o zajímavých tématech. Děti mají velmi bohatou fantazii, tak můžete zabrouzdat do diskuzí „co by kdyby“. Možná se od dítěte dovíte spoustu zajímavých věcí, kterými obohatíte i sami sebe

Následky 

Dítě musí znát následky svých činů. Pro lepší pochopení můžete vést rozhovory nebo hrát krátké scénky, kde si přehrajete, co se stane když (něco ukradne, přijde domů pozdě, zbije kamaráda). 


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.