Zimní miminko – na co si dát pozor?

Zimní miminka to mají o něco těžší, protože teploty nejsou příjemné a počasí nahrává snadnějšímu nachlazení. Jako maminka si nemusíte zoufat, že budete mít náročný start. Stačí dodržet několik základních pravidel a užijete si děťátkem první zimu úplně v pohodě. 

Obsah článku

Jak obléct dítě v zimě

Pokud se chystáte na procházku, tak dítěti oblečte o jednu vrstvu více než sobě. Ideální složení oblečení na procházku v teplotách kolem nuly je:

  • Body s dlouhým rukávem
  • Legíny nebo tepláčky
  • Ponožky 
  • Teplá kombinéza s všitými capáčky
  • Teplé rukavičky, pokud nejsou součástí kombinézy
  • Teplá čepice nebo kukla
  • Zimní fusak
  • Deka přes fusak do velkých mrazů

Tento seznam je jen doporučený. Některým dětem může být zima a jiným budete muset jednu vrstvu odebrat. Teplotu průběžně kontrolujte na zátylku. Zpocený zátylek značí přehřátí, studený zase zimu. 

Ochrana před mrazem

Mrazivý vzduch nezpůsobuje jen prochlazení. Teploty pod bodem mrazu napáchají spoustu škod i na pokožce. Pořiďte pro miminko (i pro sebe) krém určený do zimních měsíců. Ochranné zimní krémy vytváří účinný film a ve složení nemají prakticky žádnou vodu, takže nijak pleť nedráždí a zároveň svým složením nezanáší póry. 

I zimní sluníčko vás může spálit. Přestože teploty atakují nulu, tak sluneční paprsky mají sílu. Nevystavujte obličej dítěte přímému slunci a vždy nastavujte kočárek směrem do stínu. Spáleniny od slunce jsou velmi nepříjemné a ve spánku si dítě může spálit i oční víčka.

Do vajíčka nalehko 

Nesedící děti a novorozenci patří bez výjimek do vajíčka. Přestože existují sedačky s označením 0+, tak nejsou vhodné pro novorozence. Nejbezpečnější způsob vožení dětí je protisměr po dostatečně dlouhou dobu a vajíčko. 

Přestože chcete udržet své dítě v teple, tak nikdy nepoutejte dítě do sedačky v bundě nebo kombinéze. Snižujete tím její bezpečnost, protože se při nárazu může vyvléknout z pásů (to samé platí i pro dospělé). 

Investujte raději pár stovek do fusaku, který je speciálně určený do vajíčka. Navléknete jej pod pásy a dítě zakryjete jeho cípy. Bezpečnost je stále zajištěna a miminko zůstane v teple. Stejně tak si pamatujte, že do autosedaček nepatří žádné věci, které nejsou certifikované přímo pro vajíčka nebo sedačky. 

Postupné otužování 

Skandinávci běžně chodí s dětmi ven za každého počasí. Před kavárnami zde potkáte zaparkované kočárky, přestože teploty padají hluboko pod nulu. A vy se bojíte jít s dítětem ven, jakmile začíná mrznout. Můžou děti do mrazu nebo na severu zbytečně hazardují se zdravím svých dětí?

Pravda je taková, že postupným otužováním si můžete dovolit vyrážet na procházky i ve velmi chladných dnech. Dítě však musí být zvyklé. S novorozenci buďte opatrní a zůstaňte u kratších procházek, které budete postupně protahovat. Není nic horšího než vystrčit dítě zvyklé na teplo do desetistupňového mrazu. Bude to pro něj velký šok a možná si z něj odnese i nachlazení.

Co si z dnešního článku vzít?

Zimního období se není třeba s novorozencem obávat. Budete potřebovat větší výbavu a vypravování ven vám zabere více času, ale není to nic strašného. Snažte se vždy udržet tepelný komfort svého děťátka. Postupně jej zvykejte na zimu a během pár týdnů si budete moct užívat procházek zimní krajinou. 


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.