Jak pečovat o miminko v zimě

Většina maminek si přeje letní miminko, protože je s nimi méně práce. Péče o dítě v zimě však není o nic více náročná než v létě. Stačí si zapamatovat několik základních doporučení a vy i vaše miminko si zimní měsíce užijete na sto procent. 

Dostatečný tepelný komfort

Novorozenci a malá miminka nemají plně vyvinutou termoregulaci, navíc se nehýbou a jsou tak náchylnější k prochladnutí. Oblékejte své dítě dostatečně a myslete také na zvýšení teploty v domě. Pokud pokládáte dítě na podlahu bez vytápění, tak jej podložte teplou podložkou. Hodit se Vám určitě bude i článek výbavička pro zimní miminko.

Na vycházku s kočárkem doporučujeme kolem nuly obléct následující oblečení:

 • Body s dlouhým rukávem
 • Legíny nebo tepláčky
 • Mikina s dlouhým rukávem
 • Teplé ponožky
 • Zimní kombinéza 
 • Čepička
 • Rukavice a capáčky pokud nejsou součástí kombinézy
 • Zimní fusak + nánožník + deka do velké zimy

Na zimním vybavení se rozhodně nevyplatí šetřit. Nepotřebujete několik kombinéz a fusaků. Když dítě z kočárku neleze ven, tak zůstanou čisté. Investujte raději peníze do jednoho kvalitního kusu zejména, bydlíte-li na horách. 

Myslete také na to, že děti nejsou univerzální a některým je větší zima než jiným. Kontrolujte pravidelně teplotu na zátylku. Končetiny nejsou dobrým indikátorem, protože bývají studenější než zbytek těla a snadno dítě přehřejete. 

Správná péče o pokožku 

V zimě se mohou ve větší míře objevovat kožní neduhy jako je atopický ekzém nebo suchá neekzematická místa. Dbejte na pravidelné promašťování pokožky po koupání. Pořiďte dítěti kvalitní krém nebo olej, který je hypoalergenní. 

Tip na článek: Zimní miminko – na co si dát pozor

Než vyrazíte na procházku, tak v mrazivém počasí dítěti namažte obličej ochranným krémem proti mrazu. Tyto krémy neobsahují vodu a neštípají. Na pokožce vytvoří film a kůže zůstane v bezpečí. Navíc dítěti bude pobyt venku mnohem příjemnější. 

Předcházejte nachlazení

Snažte se miminko nevystavovat náhlým změnám teploty. Pokud se vám náhodou dítě zpotí, tak jej ihned převlékněte a nenechávejte jej v mokrém oblečení, snadno se nachladí. A řešit ucpaný nos u novorozenců nebo miminek není nic příjemného. 

Do výbavičky nejen pro zimní dítě pořiďte do boje proti ucpanému nosu a nachlazení:

 • Odsavačku na vysavač
 • Cestovní odsavačku na baterie
 • Teploměr
 • Čípky na snížení horečky, pro větší děti sirup
 • Kapky do nosu 

Číslo na pediatra mějte uložené v telefonu, abyste jej v případě potřeby nehledali. První nachlazení u dítěte je stresující pro celou rodinu a je lepší se poradit s lékařem, který vás zároveň uklidní a poučí, co dělat v případě přetrvání obtíží. 

Bezpečná cesta autem 

Nesedící děti patří vždy do vajíčka. Některé sedačky mají označení 0+, ale to z nich nedělá sedačku vhodnou pro novorozence. Dítě by mělo jezdit co nejdéle v protisměru, který je při nárazu bezpečnější. 

Do autosedačky nepatří nic, co není pro sedačky vytvořeno. I v zimě usazujte děti do sedaček bez bundy jen v bodíčku nebo tenké mikině. Přes bundu se pás plně nedotáhne a při nárazu se dítě může vyvléknout. Jako ochranu proti zimě použijte fusak do vajíčka, který dítě chrání zespodu i shora. 

Co si z dnešního článku odnést?

Některé maminky se kvůli zimě bojí s dítětem vůbec vyjít ven. Když své miminko budete postupně zvykat na pobyt v zimě, tak si během pár dní užijete procházky s kočárkem. Pečujte o své dítě s láskou bez ohledu na roční období a vychutnávejte si společné chvíle. 

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.