Jak vybrat kočárek do letadla

Nejlepší kočárek je určitě jednoduchý skládací golfový kočárek, který ve složeném stavu zabírá málo místa. Pro bezpečnostní kontroly by se měl vejít do rentgenového rámu. Pokud je větší, například hluboký kočárek, bude muset být zkontrolován ručním skenerem. Kočárek, na kterém vám záleží, nechejte raději doma. Pro tento případ je rozumné zvolit starší model, u kterého vám nebude vadit, že se poškrábe nebo zašpiní. Jak vybrat ideální kočárek do letadla? Dozvíte se v tomto článku!

Obsah článku

Velikost kočárku při přepravě letadlem

Rozměry kočárku pro přepravu letadlem jsou mimořádně důležité, zejména ve složeném stavu. Ať už jej budete přepravovat v zavazadlovém prostoru, nebo jej budete používat jako příruční zavazadlo, bude neustále složený. V případě, že potřebujete přepravovat skládací kočárek na palubě letadla, musíte se řídit podmínkami stanovenými jednotlivými dopravci. Každá společnost má odlišné podmínky pro maximální rozměry a hmotnost příručního zavazadla.

Ideální hmotnost a skládání kočárku

Lehký kočárek vám nesebere tolik energie. V ideálním případě je hmotnost kočárku pro cestování letadlem nižší než 10 kg. To je hmotnost pro ruční zavazadlo ve většině letadel. Jak jsme již uvedli i skládání je důležitým parametrem pro přepravu kočárku letadlem. Složit cestovní kočárek do letadla by mělo být co nejjednodušší – tedy jednou rukou nebo tlačítkem.

Pořiďte si tašku na lepší přenášení kočárků

Vak na přenášení kočárku vám usnadní péči o kočárek a předejde škodám. Některé mají přídavný popruh pro jednoduché přenášení, jiné využívají kolečka kočárku pro lehčí pohyb kočárku po zemi. Taška na kočárek je opravdu velmi praktická!

Můžete mít kočárek do letadla na palubě?

Ano, složený kočárek lze přepravovat i na palubě. V takovém případě jej budete moci buď odložit u přepážky s nadrozměrnými věcmi a poté se pohybovat bez něj, nebo jej po celou dobu používat (i v oblasti vstupu) a po nástupu do letadla jej předat personálu. Několik menších kočárků lze ve složeném stavu použít jako příruční zavazadlo.

Jak sbalit kočárek?

Skládací kočárky se často dodávají s vakem, který bezvadně padne na kočárek, umožňuje jeho pohodlné přenášení a zabezpečuje jej před poškozením. V případě, že váš kočárek nic takového nemá, pořiďte si dostatečně velký vak. Pokud neseženete vak, obalte kočárek bublinkovou fólií.

A co by měl kočárek splňovat pro cestování letadlem? Každý dopravce má své určité podmínky. Podívejte se na stránky konkrétní společnosti nebo je kontaktujte telefonicky v dostatečném předstihu před domluveným letem.

Nejlepší modely, které se běžně převáží letadlem

Babyzen je mimořádně známá, kvalitní francouzská značka kočárků. Je to jedna z pěti nejznámějších a nejlepších značek kočárků na světě. Zaměřují se na lehké, přizpůsobivé a kompaktní cestovní kočárky. Dbají na kvalitu materiálů a špičkové zboží – jako je kočárek Yoyo2, Yoyo Interface (kočárek, který se propojí s většinou kočárků Yoyo2 a vytvoří kočárek pro dvojčata).

TIP na článek: Babyzen YOYO – recenze a osobní zkušenosti

Ale ani kočárek jako je Doona Plus, Anex Air X či jim podobné nejsou k zahození. Vždy před koupí kočárku se u výrobce či prodejce zeptejte, zda je kočárek opravdu vhodný pro cestování letadlem!

TIP na článek: Oblíbené autosedačky Doona s integrovaným podvozkem

Jaké jsou vlastnosti u cestovních kočárků?

Nejmenší kočárky s malými koly nebudou zcela vhodné pro využití v terénu, pravděpodobně nebudou mít nafukovací kola ani žádné úžasné odpružení, jejich hodnota spočívá v podstatě jinde – v jejich lehkosti, skladnosti a rozměrech při složení. Ceny jsou příznivé, ale měl by splňovat normy a bezpečnost a musí být pro dítě co nejpohodlnější.

Jak vybrat kočárek do letadla?

Stejně jako všechny ostatní kočárky nebo autosedačky je třeba se pokusit vše vyzkoušet. Navštivte proto prodejnu, kde vám i poradí. Na vhodné kočárky do letadla se můžete podívat v načem blogovém článku Nejlepší kočárek do letadla? Kočárek kupte s dostatečným předstihem, aby si na něj miminko zvyklo a změny pro něj nebyly tak velké. Postavte jej několik dní před odletem někde v bytě, aby kočárek získal vůni domova a dítě se v něm cítilo bezpečněji. Většina malých dětí potřebuje objevovat svět určitým tempem, nesnažte se tyto chvíle urychlit!

Přemýšlejte o tom, co od cestovního kočárku očekáváte. Zda je to vyhovující jednorázový kočárek pro dovolenou (jako běžný levný golfový kočárek) a pro rychlou přepravu a pro těch pár týdnů cestování, nebo zda jej chcete používat i běžně. V případě, že dáváte přednost posledně zmíněnému, zvažte, na jakém terénu a kde potřebujete kočárek vozit a jak odolný, zateplený, objemný by měl být, aby zvládl chlad a další podmínky.

TIP: Podívejte se, kam můžete na výlet s kočárkem

A ještě jeden tip pro pobyt u moře na nelítostném slunci a písku nebo v blízkosti slané vody. Všechny věci, které jsme nyní zmínili, mohou váš kočárek poškodit v krátké době. Zajistěte proto svůj kočárek a jeho části před nelítostným sluncem a horkem. Tmavé potahy mohou na slunci brzy vyblednout, nafukovací kola mohou prasknout zejména v kufru auta nebo na žhavém odpoledním slunci a slaná voda není vhodná pro kovové částí. Hliník asi moc trpět nebude, ale kovové spoje na konstrukci ano… Písek na osách kol, v brzdových součástkách a v plastových částech kol udělá největší zlo. A při reklamaci je to opravdu poznat. Jedná se v podstatě o fyzikální problémy, kterým se stačí buď vyhnout, nebo je zohlednit.

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.