Téměř každý rodič se s tímto problémem setkává. Na webu je nekonečné množství článků o zdravé výživě pro děti – co zařadit, co vyřadit, jaké úpravy výživy využít a jak kombinovat jednotlivé suroviny, tak, aby dětská strava byla vyvážená. V tu chvíli však přichází kruté probuzení do reality. Zatímco vy si myslíte, že jste připravili jídlo, které by zahanbilo i michelinskou restauraci, malý strávník s vámi spolupracovat nebude. Děti jsou vybíravé a může být velmi náročné připravit stravu, kterou ocení, a přitom dostanou všechny potřebné doplňky. Proto jsme pro vás připravili pár tipů, jak vytvořit dětem zdravější jídelníček!
Obsah článku
- Proč dbát na výživu?
- Zdravá strava pro vaše děti
- 5 tipů, jak vytvářet zdravou a vyváženou dětskou stravu
- Recept pro zdravá jídla
Proč dbát na výživu?
Zdravá výživa je důležitá v každém věku. Je to jedna z proměnných, které ovlivňují celkové zdraví člověka, a tím i jeho život. U dětí hraje ještě důležitější roli, protože je klíčová pro zdravý vývoj a růst. Dětská strava musí obsahovat nejen dostatečné množství živin, ale navíc i potřebný podíl bílkovin, sacharidů a tuků. Jídlo by mělo být pestré a rozmanité, bohaté na ovoce, zeleninu, kvalitní zdroje bílkovin (kuřecí maso, ryba, luštěniny), mléčné výrobky a celozrnné produkty.
Na druhou stranu by strava neměla obsahovat mnoho jednoduchých cukrů, jako jsou sladkosti a slazené nealkoholické nápoje, a není vhodné používat sůl a uzeniny. Je důležité mít na paměti, že zdravá výživa dětí v raném věku může výrazně ovlivnit chuťové návyky a sklony v dospělosti. Pokud je tedy dítě od útlého věku zvyklé na přesolené nebo přeslazené pokrmy, může mít v budoucnu problémy!
Zdravá strava pro vaše děti
Naučit se teorii a správné složení dětského jídla není nejtěžší část. Jakmile se pokusíte dát vše do praxe, zjistíte, že vaše malé zdravou stravu zrovna neřeší. Koneckonců, zhruba do tří let věku je jídlo pro dítě jedním z nejpřednějších nezbytných zdrojů potěšení a zábavy. Jakmile začne fáze aktivního zkoumání vnějšího světa, může zájem vašeho dítěte o výživu poklesnout.
V tomto věku začíná řada rodičů zařazovat do jídelníčku svých dětí více ovoce a zeleniny, ale pravidelně nevybírají ideální způsob. Přirozeně se smíří s tím, že dítěti nebude chutnat určitý druh potravin, a nutí ho jíst určité suroviny, nebo naopak předčasně vzdávají své snahy a mají tendenci přejít k přípravě méně zdravých pokrmů nebo opakování stejného receptu stále dokola.
5 tipů, jak vytvářet zdravou a vyváženou dětskou stravu
Co dělat v případě, že vaše dítě odmítá některé pokrmy a přiklání se k tomu, aby jedlo jiné znovu a znovu? Musíte být vynalézaví! Vždy zkoušejte nové kombinace surovina, střídejte je a snažte se ho účinně zapojit do celé přípravy. Děti jsou velmi zvědavé a zbožňují sledovat nové věci. Možná budete překvapeni, když zjistíte, že snědí zeleninu, kterou nemají rády, nebo zjistíte, jak velký rozdíl je mezi rajčetem nakrájeným na měsíčky a tím na plátky. V každém případě vybírejte potraviny a úpravy, které jsou vhodné pro věk vašeho dítěte.
1. Snažte se vymýšlet nové kombinace a úpravy
Pokud vaše dítě odmítá určitou stravu, neznamená to, že mu nechutná. Nejspíš jste mu ji nenabídli v potřebné úpravě, která mu chutná. Neměli jste úspěch s dušenou mrkví? Možná ji vaše dítě bude mít rádo syrovou. Obrovskou roli hraje i úprava pokrmu. Je možné, že v případě, že mrkev nakrájíte na kolečka, malý labužník z ní nebude nadšený, ale pokud vezmete do ruky struhadlo a nastrouháte ji najemno, dítě ji bude jíst s lehkostí. V případě, že máte na přípravu více času, budete moci zkusit vykrajovat výrazné tvary.
Pokud totiž dítě odmítá ovoce a zeleninu v několika různých variantách, budete moci po nějaké době zkusit konkrétní druh znovu nabídnout. V současné době zařaďte něco jiného. Nebojte se to zkusit i s jinými druhy výživy. Na trhu jsou k dispozici různé druhy těstovin, rýže nebo brambor. Nejdůležitější je nevzdávat se a hledat způsoby, jak připravovat výživu, tak, aby byla pro děti přitažlivá.
2. Nebojte se zapojit děti do přípravy výživy
Jedním z hlavních způsobů, jak zahrnout potraviny do jídelníčku dětí a zároveň je naučit zdravým stravovacím návykům, je zahrnout je do přípravy stravy. Začněte tím, že je necháte v obchodě vybrat ovoce nebo zeleninu, které chtějí. Kromě toho jim můžete dát za úkol najít něco nového nebo neobvyklého, co byste mohli podniknout společně. Děti jednoduše milují pocit důležitosti, který jim přináší účast na činnosti dospělých, a potravu, kterou si samy vybraly, určitě sní.
Podobné pravidlo budete moci využít i v kuchyni. Nechte děti míchat přísady nebo krájet přísady (pod dohledem a s ohledem na věk dítěte). Tímto způsobem si osvojí základní kuchařské dovednosti a budou mít pocit uspokojení, že nějak přispěly. Dalším způsobem, jak zapojit dítě do přípravy, je vypěstovat si vlastní bylinky nebo zeleninu. Nejenže se naučí něco o pěstování rostlin, ale navíc budou mít možnost ochutnat plody své práce. Dítě tak získá pocit, že bylo zapojeno do celého procesu od začátku až do konce.
3. Zařaďte vitamíny a minerály
V případě, že váš malý strávník odmítá nějakou výživu nebo trpí citlivostí či nesnášenlivostí, může být rozumné zařadit do jídelníčku doplňky stravy. Při výběru dbejte na kvalitu a bezpečnost výrobku. Vyhněte se levným a neověřeným značkám a sáhněte po produktech od prověřených výrobců.
Zvažte, jaký druh doplňku zvolíte. Zatímco vitamíny C, D a železo mohou zvýšit počet kalorií dítěte, několik přípravků je nepřijatelných. Proto se shánějte po doplňcích, které jsou určeny zejména pro děti, nebo zkontrolujte zadní stranu etikety, abyste zjistili, zda mohou položku užívat. Doporučujeme se také poradit se svým lékařem nebo odborníkem na výživu.
4. Schovejte zdravou výživu do oblíbených pokrmů
Jedním z dalších způsobů, jak nabídnout dětem zeleninu, je zakomponovat ji do pokrmů, které mají rády. V případě, že těstoviny s omáčkami jsou pro vás právě teď hnacím motorem, udělejte zeleninovou omáčku. Zeleninu uvařte a smíchejte se zeleninovým vývarem, rostlinným mlékem a droždím. Pokud má dítě rádo sladké buchty a koláče, obalte v nich zeleninu. Při přípravě použijete méně mouky, navíc bude těsto mnohem vláčnější.
5. Připravte zábavný pokrm
I my jíme očima, a pro děti to platí dvojnásob. Hravá prezentace stravování může působit zázračně, když se snažíte přesvědčit své děti, aby ochutnaly něco nového nebo zdravého. Jistě jste již přišli na to, že klíčem k vítězství je představivost, a v tomto případě jí budete potřebovat velkou dávku. Podívejte se na inspiraci na internetu a zkuste naskládat jídlo na talíř, aby vypadalo jako obličej s širokým úsměvem nebo jako pohádková postava.
Recept pro zdravá jídla
Pokud chcete své dítko potěšit se vším všudy, zkuste mu udělat tyto veselé pokrmy!
Veselé zvířátkové toasty
Jak jsme již psali, dětí nejí pouze ústy, ale také očima. A tyto toasty se zvířátky jsou jasnou odpovědí na to, co poskytnout dětem k zakousnutí. Jak to udělat?
· toastový chléb
· formičky ve tvaru zvířátek
· šunka
· nakrájený sýr
· zelenina
· pomazánkové máslo
Kousek toustového chleba namažte pomazánkovým máslem (může být i pomazánka, pokud ji máte). Použijte formičky na vykrajování šunky a nakrájeného sýra. Zvířátko položte na toast a ozdobte zeleninou (proužky papriky, kolečka mrkve, pórku nebo okurky, olivy, pažitka).
Vlastnoručně vyrobený pribináček
Připravit pribináček zabere 10 minut a můžete se spolehnout, že se na něj nebude prášit. Jak ho vyrobit?
· 250 g sýra bungalov
· 1 vanilkový cukr
· 1 smetana ke šlehání
· ovoce na zdobení
· piškoty
Všechny ingredience vložte do mixéru a rozmixujte je dohromady. V případě, že je směs příliš hustá, zeslabíte ji mlékem. Dávejte si pozor na mléko, aby pribináček nebyl nakonec příliš řídký. Do sklenice vložte vrstvu piškotů a přelijte ji pribináčkem. Tímto způsobem připravíte alespoň 2 vrstvy. Ozdobte jahodovými plátky, malinami nebo borůvkami.