Podél Úslavy přes dětské hřiště k jezu

Procházka podél řeky kolem koupaliště, přes dětské hřiště k jezu u střelnice a zpět

Místo: Plzeň

Dostupnost: autem, MHD (autobus 30, 28) 

Kvalita cesty: asfalt, polní cesta

Povrch je vhodný pro pěší turistiku s kočárkem i pro jízdu na kole.

Délka trasy: 11,5 km

Občerstvení: občerstvení Hospůdka nad tůněmi

Čeká nás pěkná procházka dlouhá 11,5 km podél řeky Úslavy v Plzni. Cestou se zastavíme na dětském hřišti s občerstvením a můžeme se také vykoupat v přírodním koupališti v Lobzích. Trasa vede částečně po polní cestě přímo podél řeky a v druhé části naší trasy je cyklostezka vyasfaltovaná. Povrch je vhodný pro pěší turistiku s kočárkem i pro jízdu na kole. V okolí střelnice je povrch vhodný také pro kolečkové a in-line brusle. Pokud máte pejska, určitě bude vděčný, když ho vezmete s sebou.

Start na Doubravce u Husova parku

Trasa začíná na Doubravce v místě zvaném Husův park, kde stojí pomník mistra Jana Husa. Na start se dostanete snadno MHD (autobus 30, 28), které staví na zastávce s názvem Husův park. Poblíž zaparkujete také autem nebo můžete projet celou trasu na kole.

Vydáme se směrem k levému břehu řeky Úslavy, kam přijdeme branou do sportovního areálu Rapid. Pak nás čeká příjemná a dlouhá procházka podél řeky. Projdeme pod mostem Těšínská a pokračujeme dále. Ještě podejdeme most na Rokycanské a ocitneme se na cyklostezce, která vede až k jezírkům v Lobzích.

TIP: K Malesické skále v Plzni

Koupání a hřiště

Místo dostalo název Vodní plochy Lobezská louka a je možné se zde vykoupat. Dále se tu nachází dětské hřiště s prolézačkami, lanovou houpačkou a hřištěm s prvky poháněnými vodou (děti například musí pumpovat vodu, aby uvedly do chodu jednotlivé pohyblivé části).

Než se menší děti vyřádí, větší děti nebo rodiče se mohou zabavit na workoutovém hřišti (venkovní posilovně). V parku dále objevíte skluzavky a trampolíny.

Občerstvení v Hospůdce nad tůněmi

V Lobezském parku se nachází také občerstvení v Hospůdce nad tůněmi, která nabízí příjemné venkovní posezení a základní rychlé občerstvení. V sezóně by mělo být otevřeno ve všední dny 14:00 až 20:00 a o víkendech 11:00 až 20:00. Abyste si vychutnali například pivo a limču pěkně v klidu, můžete mezitím poslat neposedné děti na kolotoč (za poplatek).

TIP: Z Losiné ke zřícenině hradu Radyně

Jez s opalovačkou u střelnice v Lobzích

Když se dostatečně občerstvíte a orazíte si, můžeme pokračovat směrem ke střelnici do Lobez. Sejdeme od hospůdky zase dolů k jezírkům a pokračujeme po polní cestě. Projdeme kolem knihobudky, která slouží jako originální venkovní knihovna. Pokračujeme dál podél řeky, až dojdeme na most nacházející se na Rolnickém náměstí.

Přejdeme rušnou Lobezskou ulici a odbočíme vpravo. Pokračujeme přes most a hned za mostem odbočíme doleva. Vydáme se vyasfaltovanou částí cyklostezky, projdeme kolem golfového hřiště až se dostaneme k lávce přes řeku. Když přejdeme lávku, uvidíme jez a střelnici na druhém břehu. Před střelnicí se nachází parkoviště. U jezu je možné se za příznivého počasí opalovat nebo si odpočinout.

Zpáteční cesta po druhém břehu řeky Úslavy

Cesta zpět k pomníku mistra Jana Husa na Doubravce vede po druhém břehu řeky Úslavy. Milovníky koní jistě potěší, že cestou projdeme kolem jízdárny a koňské kaple. Když přejdeme most na Rokycanské ulici, dostaneme se po druhém břehu stejnou cestou zpět na místo Husův park, kde naše trasa začala a také končí.

TIP: Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Mapa a plán trasy na Božkovský ostrov:

Od Veronika Hudcová

Studentka marketingu, copywriterka a milovnice kávy, dobrého jídla a zábavy. Ve svém volném čase ráda sportuje, maluje obrazy a čte. Jejím životním snem je procestovat svět.