Nejlepší dětská lehátka

Lehátka pro děti mají mít praktické rozměry, protože je budete přesouvat z místa na místo, dítě může sedět, ležet nebo být v polosedě, tak aby bylo pořád s vámi. Zároveň slouží jako jakási náhrada za dětskou postel, kterou máte neustále po ruce. Maminky také využívají lehátka ke krmení a modely vybavené s hračkami, melodiemi, naprogramovaným houpáním nebo zmírňujícími vibracemi se také využívají k uklidnění ke spánku. Kdy byste měli uvažovat o koupi takovéhoto lehátka? Několik opatrovníků se této pomůcky nemůže nabažit, jiní na ni vidí jen samé mínusy. 

MoMi LAMI má stabilní konstrukci z hliníku a oceli, která je lehká, takže si houpačku budete moci vzít, kamkoli budete chtít. Houpačka MoMi LAMI představuje extrémní pohodlí pro matku i dítě. Přinese vám řadu výhod a mimořádnou zábavu.

4baby lehátko Rock and Relax je elektronická houpačka, která stimuluje vývoj dítěte a umožňuje opatrovníkům minutu odpočinku. Lehátko je vyrobeno z kvalitních materiálů. Vaše dítě tak může ležet, sedět a pozorovat své okolí.

Tento výrobek představuje postýlku, kolébku, lehátko, houpačku a vysokou stoličku v jednom. Polohu změníte prakticky okamžitě. Jakmile výrobek složíte, nezabere ani moc místa. Model disponuje také 3 bodovým systémem a odejmutím vrchlíku.

Primárním problémem je, že ne každému dítěti musí takové sezení vyhovovat. Řada z nich navíc o lehátkách pochybuje kvůli jejich vlivu na zdraví. Stejně jako u chodítek nebo v současnosti mimořádně známých šátků na nošení dětí je tu jedno důležité pravidlo: „Čeho je moc, toho je příliš.“ Kojenec by rozhodně neměl být v nezměněné poloze několik hodin bez přestávky, a to ani v postýlce, ani v šátku, ani v lehátku. Nicméně v případě, že jej využijete ke krátkodobému odložení vašeho malého, například zatímco vaříte oběd nebo byste měli vyřídit telefonní hovor, nic se neděje.

Obsah článku

Jaká lehátka můžete pořídit

V lehátku je možné umístit dítě do polohy v polosedě, což dítě ocení a může tak lépe sledovat své okolí a lehátko lze použít i při kojení. Velmi oceňované je madlo, kterým je většina lehátek vybavena, takže je můžete bezpečně přenášet, a bezpečnostní pás je pak standardní součástí všech typů.

TIP: Podívejte se na dětská lehátka na eshopu Feedo.cz

1. Zcela klasická lehátka 

Klasická lehátka jsou ta, která jsou zásadně využívaná pro krátkodobý odpočinek nebo stravování a nemají vlastní baterii. Tyto základní modely mohou mít různý tvar a hmotnost, obvykle kolem 3-5 kg. Konstrukce bývá častěji kovová a pružná, opěradlo je někdy (ale nemusí být) pohyblivé a disponuje situačními pásy pro zajištění dítěte. Většina modelů má navíc ohrádku s hračkami. Pokud je klasické lehátko vybaveno i polohou pro houpání, zpravidla se jedná o běžný pohyb dítěte. Několik modelů zajistíte pomocí brzdy, u několika (zejména pak u levnějších), to obvykle není myslitelné. Vhodnými doplňky jsou stříška a madlo na přenášení.

2. Houpací lehátko

Jak je patrné z názvu, jedná se o houpací se modely lehátek. Primárním druhem jsou modely, které se dají rozpohybovat fyzicky (samozřejmě, že kojenec to zvládne sám svým tělem). Každopádně dětské houpací se lehátka mohou mít navíc své baterie a naprogramovaným houpáním. V takovém případě si nezapomeňte všímat režimů houpání. Je lepší v případě, že jich je více, abyste mohli měnit intenzitu houpání.

Samotné lehátko může být usazeno v závěsném systému nebo zabudováno do konstrukce, která stojí nehybně na zemi – což je srovnatelný princip jako u klasických houpacích se lehátek. Ostatní parametry, tj. polohovatelné opěradlo, bezpečnostní pás, hrazdička na hraní a možnost zastavení houpání, se neliší od prvního zmíněného druhu lehátka. Buď je model má, nebo nemá. 

3. Vibrační lehátka 

Vibrační lehátka musí mít svou vlastní baterii a v případě, že je to životně důležité, i síťové napojení. Budete moci zapnout vibrační režim, který zahrnuje uklidňující nebo dokonce uspávací účinky. Při výběru si konkrétně všímejte možnosti změny stupňování vibrací. Každému dítěti vyhovuje něco jiného, takže modely s příliš silnými nebo příliš slabými vibracemi se mohou ukázat jako nepřijatelné.

4. Multifunkční a intuitivní lehátka 

Multifunkčnost těchto lehátek spočívá v mnoha různých kapacitách, a navíc v nastavení polohy. Obvykle jsou připravena s automatickými houpacími a vibračními účinky. U dražších modelů na nich budete moci pouštět melodie nebo upoutat dítě různými světelnými efekty – interaktivními funkcemi. Již zmíněná hrazdička na hraní, madlo na přenášení, bezpečnostní pás a polohování jsou samozřejmostí. Pod názvem multifunkční lehátka můžete někdy narazit na modely, které lze složit do lehátka, kolébky, houpačky nebo židle na krmení. Jsou navíc často označeny jako 3 v 1, 4 v 1 nebo dokonce 5 v 1, v závislosti na konkrétním počtu nastavení.

5. Lehátko do vany 

Samostatnou skupinou jsou lehátka do vany. Jsou k dispozici v mnoha tvarech. Tato lehátka fungují spíše jako bezpečné podložky a téměř ve všech případech nemají bezpečnostní pás. Nejméně náročná jsou molitanová a pěnová lehátka. Pak si ještě můžete vybrat z plastových lehátek, která jsou často vybavena protiskluzovým polštářem a díky vyvýšeným okrajům umožňují mít při koupání obě ruce volné. Dražší druhy zahrnují i polštářek ke koupání, který je vyroben z mikrovlákna. Její základní výhodou je jemnost a pocit bezpečí, což ocení zejména nejmenší děti, pro které může být mytí nepříjemnou záležitostí. Koupací polštáře lze v zásadě prát pod tekoucí vodou a poté je úplně jednoduše vyčistit a nechat uschnout. 

Podle čeho vybírat?

Konstrukce je základem

V tomto ohledu si budete moci vybrat lehátka, jejichž konstrukce je vyrobena z lehkého kovu, a v rámci těch dražších narazíte na masiv. Ať už je výrobní materiál jakýkoli, kvalitní lehátko musí splňovat evropskou normu kvality EN 12790. Bezpečnostním prvkem u těchto položek je tříbodový nebo pětibodový bezpečnostní pás.  Velmi kvalitní pás je zpevněný a jemný, aby se předešlo otlakům. Konstrukce je potažená látkou, jemné polstrování je běžné u dražších modelů. Lehátka, která lze používat ihned po narození dítěte, by měla mít polstrovanou vložku a umožňovat rovnoměrné usazení.

Pohlídejte si nosnost! 

Nosnost lehátek se nejčastěji pohybuje mezi 9 a 18 kg. Lehátka s lepší nosností by mělo být možné přestavět na křeslo. Běžné lehátko tuto funkci postrádá. Čím je dítě starší, tím více bude potřebovat prozkoumávat svět. Lehátko je jednou z pomůcek, které lze využívat od 6 do 9 měsíců. 

I napájení je důležité

Interaktivní lehátka s napájením všech tvarů vyžadují ke správnému fungování zdroj ovládání. Nejčastěji se však setkáte s lehátky, která jsou poháněna bateriemi. Toto řešení je rozumné, lehátko lze používat kdykoli a kdekoli. V případě, že se baterie vybijí, je budete možná muset u několika lehátek vyměnit, ale zakoupíte i modely s dobíjecími bateriemi. Další kapitolou je přívodní kabel, ale ten mnohdy není praktický!

Funkce 

  • Houpání
  • Vibrace
  • Melodie a světelné prvky
  • Polohování
  • Nastavení velikosti
  • Stříška
  • Popruhy

Oblíbené značky dětských lehátek

Při výběru vybavení pro malé děti nemyslete na výrobce. Kvalitní výrobce, který se soustředí na zboží určené pro děti, vám poskytne bezpečné výrobky vyrobené z certifikovaných materiálů. Mezi tyto výrobce patří značky Caretero, Fisher Cost, Zopa, Infant Blend, Chicco, Kinderkraft, Unused Infant atd.

TOP 6 produktů pro každého

MoMi LAMI má stabilní konstrukci z hliníku a oceli, která je lehká, takže si houpačku budete moci vzít, kamkoli budete chtít. Houpačka MoMi LAMI představuje extrémní pohodlí pro matku i dítě. Přinese vám řadu výhod a mimořádnou zábavu.

4baby lehátko Rock and Relax je elektronická houpačka, která stimuluje vývoj dítěte a umožňuje opatrovníkům minutu odpočinku. Lehátko je vyrobeno z kvalitních materiálů. Vaše dítě tak může ležet, sedět a pozorovat své okolí.

Tento výrobek představuje postýlku, kolébku, lehátko, houpačku a vysokou stoličku v jednom. Polohu změníte prakticky okamžitě. Jakmile výrobek složíte, nezabere ani moc místa. Model disponuje také 3 bodovým systémem a odejmutím vrchlíku.

Toto houpátko od společnosti Ingenuity disponuje speciální sklápěcí funkcí, a to hned do tří různých poloh pro co největší pohodlí dítěte. Toto nejmodernější lehátko je vyráběno tak, aby se dalo složit téměř na plocho, což usnadňuje jeho přepravu a skladování. Doma vám velmi dobře doplní celkový design prostoru.

Jedinečné lehátko na hraní, odpočinek a výživu. Hudební skříňka s výraznými melodiemi a světýlky ve spojení se závěsnými hračkami zapojuje miminko a podporuje rozvoj jeho schopností. Tímto způsobem se dítě zabaví a vy se tak můžete na chvíli věnovat jiným povinnostem.

Je bezpečné, komfortní a stylové v jednom. Nabídne pomoc při uklidnění vašeho dítěte ve výjimečně neklidných dnech. A když si bude chtít hrát – bude mít k dispozici 2 závěsné hračky. Bude se vám hodit 3stupňové nastavení opěradla, díky kterému budete moci židli efektivně přizpůsobit potřebám svého dítěte.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.