Jak vybrat plenky?

Opravdu důležitější, než výběr správného materiálu je výběr správné velikosti. V případě, že dítě plenka tlačí, bude nešťastné a bude plakat, ale i v opačném případě to nebude zrovna hitparáda. V nejhorším případě obsah plenky nezůstane tam, kde má, a kromě přebalování budete muset uklidit i postýlku nebo kočárek. Kromě toho je dobré se rozmyslet, zda budete používat jednorázové pleny nebo klasické látkové.

Plenky Pampers jsou vhodné pro pohodlí dítěte s citlivou pokožkou. Díky systému zabezpečení ve 3 směrech, dokáže rychle absorbovat tekutinu a předchází protečení.

Jsou skvělou alternativou jednorázových plenek pro děti vážící 12-17 kg. Mají měkký pružný pás, který se přizpůsobuje bříšku a díky elastickým manžetám nedojde k protečení.

Plenky zlepší kvalitu spánku vašeho dítěte, protože zůstane v suchu po celou dobu spaní. A indikátor vlhkosti vám dá sám vědět, kdy musíte dítko přebalit.

Obsah článku

Co ještě hledat u plen?

Velikost

Nejprve vyberte plenku podle váhové kategorie dítěte. Kojenecké plenky se vybírají podle velikostního označení – například velikost 1 patří pro miminka o hmotnosti mezi 2 a 5 kg, ale odhadované označení se může mezi výrobci měnit, takže závisí na doporučované hmotnosti.

Komfort

Plenky musí dítěti dobře sedět na noze a nesmí být těsné ani příliš volné. Těsné plenky se budou stahovat kolem nohou, volné plenky nechají obsah unikat volnými okraji. Navíc musíte najít materiál, který vašemu dítěti sedne a nezpůsobí vyrážku.

Ohleduplnost

Moderní maminky si mohou vybrat mezi klasickými plenkami, jednorázovými EKO plenkami a látkovými plenkami. Každý druh má své klady a zápory. Jednorázové plenky jsou pro opatrovníky méně náročné, ale látkové jsou levnější a šetří životní prostředí.

Absorpční vlastnosti

Různé druhy plen mají různou absorpční vlastnost. Jednorázové plenky mají vyšší vnímavost než látkové plenky díky speciálním jádrům. Odsávají přítomnou vlhkost a udrží dítě déle v suchu, ale mohou zhoršit zdraví pokožky dítěte více než látkové plenky.

Vybírejte plenky podle velikosti a věku dítěte

Je důležité vybrat správnou velikost podle věku nebo hmotnosti dítěte. Úplně první, které si koupíte, jsou plenky pro novorozence. Ty jsou vhodné pro miminka o hmotnosti od 2 do 5 kilogramů. Samozřejmě existují i značky, které myslí na nedonošená miminka, takže je využijete pro miminka od jednoho kilogramu. Plenky pro novorozence se liší od ostatních nejen podle velikosti, stejně jako ve výřezu na pupík, který je u miminek citlivější a vyžaduje větší péči. Jak jsou velikosti dále rozděleny?

·        2 (MINI) – vhodné pro děti s hmotností od 3 do 6 kilogramů

·        3 (MIDI) – vhodné pro děti s hmotností od 4 do 9 kilogramů

·        4 (MAXI) – vhodné pro novorozence s hmotností od 7 do 18 kilogramů

·        5 (JUNIOR) – vhodná pro malé děti s váhou od 11 do 25 kilogramů

·        6 (XL) – vhodné pro větší děti, které neumí chodit na nočník a váží více než 16 kilogramů

V některých případech se nestačí řídit jen váhou a věkem dítěte. Jak už víte, každé dítě může být trochu jiné, a i když může mít „typickou“ váhu, může se od svých vrstevníků lišit. V takovém případě musíte začít experimentovat. V případě, že je vaše dítě baculatější, podívejte se po větších plenách a naopak.

Jak poznáte, že jste koupili správnou velikost?

·        Miminko nemá červené fleky – otlačeniny

·        Plenka vůbec nepropouští obsah

·        Plenka je rovná a symetrická

·        Lepící proužek je přesně v úrovni pasu

Jednorázové pleny

Dnes už velmi známý klasický produkt – jednorázové pleny, mají nevýhodu v tom, že použité pleny musíte vyhodit. Spolehlivě udrží miminko v suchu, některé mají ukazatel vlhkosti, neprotečou, jsou vhodné na cestování a při použití správné velikosti dobře sedí na noze. Velmi oceňujeme široký výběr, objevíte přesně ty, ve kterých bude vaše dítě nadšené. Jsou rozumné pro novorozence, kteří se musíte přebalovat alespoň 10krát denně.

Tyto plenky vám ušetří čas při praní, ale zatěžují životní prostředí a vaši peněženku. Musíte je neustále dokupovat a hlídat ceny plenek, ale pozor i na větší zásoby – děti rostou jako z vody a přecházejí do jiné váhové kategorie.

EKO pleny

Navzdory tomu, že biologické plenky jsou postradatelné, jsou vyrobeny z lépe rozložitelných materiálů. Získáte všechny výhody klasických plen, odměnou je kvalitnější a šetrnější látka k dětské pokožce. Zejména v případě, že má vaše dítě velmi citlivou pokožku a potřebuje jednorázovou plenku, EKO plenky budou jistě cenné. Jsou pohodlné pro děti a opravdu nevytvářejí ani velký zadeček. V každém případě jsou náklady nepatrně vyšší.

Látkové plenky

Nejlevnější, kvalitní, šetrné k pokožce a životnímu prostředí – to jsou látkové plenky. Přestože látkovky nejsou tak zadržovací jako plenky jednorázové a jsou pracnější, není potřeba je stále kupovat, jsou prodyšnější a jemnější. Váha dítěte nehraje roli, nebezpečí opruzenin je sníženo a využijete i pro další děti. Jsou rozděleny podle typu materiálu na bavlnu a bambus, přičemž bambus je odolnější a rychleji schne.

Plenkové kalhotky

Když se vaše dítě začne vzpouzet nebo dokonce utíkat při výměně plenky, nejrychlejším způsobem, jak si s tím poradit, je rychle natáhnout kalhotky. Budete si moci vybrat mezi jednorázovou nebo látkovou variantou. Spodní prádlo z látkových plen se nejčastěji vyrábí z bavlny, mikrovlákna, prachového peří nebo bambusu. Mají vysokou absorpční vlastnost, dobře padnou díky jemným gumičkám a jejich velikost budete moci upravit podle váhy dítěte. Dodávají se s návleky, které zabraňují prosakování…

Plenky do vody

Při výběru plenek do vody je potřeba zohlednit hmotnost dítěte i četnost koupání. Pro výběr máte z jednorázových plenek do vody, ale také jsou tu plenkové plavky na vícero použití. Plenky do vody jsou vhodné pro děti od 3 do 15 kg.

Tipy na nejlepší plenky

Plenky Pampers jsou vhodné pro pohodlí dítěte s citlivou pokožkou. Díky systému zabezpečení ve 3 směrech, dokáže rychle absorbovat tekutinu a předchází protečení.

Jsou skvělou alternativou jednorázových plenek pro děti vážící 12-17 kg. Mají měkký pružný pás, který se přizpůsobuje bříšku a díky elastickým manžetám nedojde k protečení.

Plenky zlepší kvalitu spánku vašeho dítěte, protože zůstane v suchu po celou dobu spaní. A indikátor vlhkosti vám dá sám vědět, kdy musíte dítko přebalit.


Přečtěte si také

Od Jana Kolínková

Chovatelka domácích zvířat, pěstitelka rostlin, milovnice dobrého jídla a psaní textů. Ve volném čase ráda pečuje o zahradu, čte knihy a uskutečňuje svoje nápady — jako je učení se hrát na kytaru, stavba ze dřeva a jiné. Jejím snem je žít klidný život.