Jak naučit dítě chodit

Chůze je jedním z důležitých milníků psychomotorického vývoje. Spousta rodičů se těší, až po podlaze uslyší cupitat dětské krůčky a snaží se dítě v chůzi podpořit. Důležitá je však správná podpora, protože nesprávným zásahem můžete dítěti ublížit a samostatnou chůzi oddálit. 

Zdravý psychomotorický vývoj

Z hlediska psychomotorického vývoje začíná většina dětí chodit mezi 13 a 15 měsícem. Některé děti chodí už kolem desátého měsíce. Jiné zkouší první krůčky až v roce a půl. Každé dítě je individuální a než samotná chůze je důležitější osvojení správných pohybových vzorců. 

Chůzi předchází obcházení nábytku a stoj v prostoru. Oboje vyžaduje zpevnění svalů podél páteře. Ty se nejlépe posílí při plazení a lezení. Je tedy žádoucí, aby dítě alespoň jednu z těchto fází nevynechalo.

Správný psychomotorický vývoj kontroluje váš pediatr na pravidelných prohlídkách. Pokud si nejste jistá, svěřte se mu se svými obavami a případně navštivte fyzioterapeuta specializujícího se na práci s malými dětmi. 

Motivujte k chůzi

Jakmile vaše dítko nějakou dobu obchází nábytek, ale na samostatný krůček do prostoru si netroufá, tak jej můžete motivovat k samostatné chůzi. Postavte se na dva kroky od svého dítěte a natáhněte k němu ruce, dodáte mu jistotu, že jej v případě pádu zachytíte. Pomoci může i oblíbená hračka nebo jídlo. 

Alespoň zpočátku nevoďte své dítě za ruce. Při vedení za ruku dítě drží rovnováhu jiným způsobem a zapojuje jiné svaly. Jakmile dítě pustíte, tak ztratí rovnováhu a spadne. Některé děti pak vyžadují neustálé vedení za ruce a nechtějí chodit samostatně. 

Pokud se snažíte odnaučit vodění za ruku, tak si vezměte na pomoc vařečku. Jeden konec držíte vy a druhý dítě. Po chvíli nenápadně pusťte svůj konec. Dítě se drží vařečky a má pocit opory. Po ujití několika krůčků dítěti ukažte, že chodí samo. Projevte patřičnou radost. Dítě je motivováno svými úspěchy a bude se více snažit.  

TIP na článek: Jak naučit dítě chodit na nočník

Pasivní chodítka a visítka 

Pasivní chodítka a visítka nejsou pro správný psychomotorický vývoj vhodná. Dítě v nich pasivně sedí a nožky mu visí dolů. Chodítko je opatřeno kolečky, takže se dítě může relativně snadno pohybovat a nemá potřebu chodit.  

Nechodící dítě nemá zpevněny svaly podél páteře a zavěšením v chodítku je posílí nesprávným způsobem. Při obcházení nábytku dítě zprvu našlapuje na špičky, později začne došlapovat na celou plosku nohy. V chodítku však dosáhne na zem pouze špičkami a nenaučí se správnému došlapu. V chodítku je také zvýšený tlak na nedovyvinuté kyčle a může dojít k poškození. 

Aktivní chodítka

Aktivní chodítko se podobá vozíku, který před sebou dítě tlačí. Není nikde zavěšeno a musí chodítko rozpohybovat svou vlastní silou. Při použití aktivních chodítek už dítě samostatně stojí a má nacvičeno obcházení kolem nábytku. 

Tento typ chodítek je vhodný zejména pro děti, které se bojí sami vyrazit do prostoru. I zde však dochází ke změně těžiště a je lepší učit dítě bez jakékoliv pomůcky. 

TIP na článek: Děti a úrazy: jak jim předcházet?

Jak obout na první krůčky

Pro úplně první krůčky úplně postačí protiskluzové ponožky. Máte-li studenou podlahu, tak pořiďte kožené capáčky, jsou měkké a nohu nijak neomezují. Co se týče obutí na ven, tak zde panují dva odlišné názory. 

Prvním proudem je zpevněná obuv s pevnou patou a pevným kotníkem. Podle části odborníků je nezbytná pro správný vývoj klenby. V posledních letech se rozmáhá trend bosé obuvi neboli barefoot. Vyznačuje se ohebnou podrážku, volnou špičkou i patou, která podporuje přirozený vývoj chodidla a optimální rozložení váhy celého těla. 

Na jediném správném směru se odborníci neshodnou, ale obecně je doporučeno do města volit obuv s pevnější podrážkou a do přírody sáhnout po barefoot. V terénu se nerovnosti vybalancují lépe na ohebné podrážce. Dítě lépe drží rovnováhu a zpevní si střed těla. 

Některé děti mohou mít s klasickými botami problém a trvá jim déle, než si na ně navyknou. Barefoot je také jediným řešením pro děti s širší nohou, které se do klasické obuvi neobují. 

Pozor na úrazy

Začátky chození jsou spojeny s pády. Odstraňte z domácnosti veškeré nebezpečné předměty. Na ostré rohy nalepte ochrany, zabezpečte schodiště a sundejte ubrusy.  Dítě je na sebe může strhnout a stáhnout na sebe hrnek s horkou kávou. 

Tip na článek: Jak naučit dítě spát

Pády na zem se dítě učí a není na nich nic špatného. Na vás je zajistit bezpečný prostor a případně dítěti ukázat, jak bezpečně dopadnout na zadek. Některé maminky dávají dětem na hlavu helmu, ale to v žádném případě nedělejte. Dítě se naučí, že při ráně do hlavy ho nic nebolí a nebude si dávat pozor. 

Co si z článku odnést? 

Každé zdravé dítě se dříve nebo později naučí chodit. Nepotřebuje k tomu žádnou pomůcku ani nejnovější značkové botičky. Podpořte jej ve zdravém psychomotorickém vývoji. Dohlédněte na jednotlivé fáze a užívejte si relativního klidu. Jakmile se váš drobeček naučí chodit, tak vám začne opravdová jízda. 

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.