Letní miminko – na co si dát pozor?

Jako maminka letního dítka nemusíte řešit oblékání několika vrstev a ven se vypravíte během chvilky. Léto je pro rodiče s dětmi ideální období, přesto nezapomínejte na dodržování základních pravidel, která zajistí pohodlí i bezpečí pro vaše děťátko. 

Obsah článku

Jak oblékat miminko v létě

Letní miminka mají mnohem menší výbavičku než zimní děti. Vystačí si s pár bodíčky a legínami. Na oblékání dětí neexistuje přesný manuál, protože každé je jiné. Některá miminka jsou horkokrevná a jiná zase věčně zmrzlá. 

Kontrolovat teplotu na ručičkách nebo nožičkách není přesné. Sáhněte miminku na zátylek. Pokud je studený, tak přidejte vrstvu oblečení navíc. Pokud je naopak horký nebo zpocený, tak vrstvu odeberte. 

Pro miminka obecně se hodí prodyšné přírodní materiály, které dobře odvádí pot. Obzvlášť v létě si ušetříte trápení s opruzeninami. Vhodnými materiály pro miminka jsou:

  • Bavlna 100 %
  • Merino
  • Len
  • Bambus 

Všechny zmíněné materiály dobře sají a jsou všeobecně dobře snášeny. Má-li vaše dítě atopický ekzém, tak raději vsaďte na stoprocentní bavlnu, která nedráždí.

Vyhýbejte se slunci

Na procházky samozřejmě můžete. Mezi 11 a 15 hodinou se raději držte doma. Venku udržujte miminko ve stínu a holou kůži zakryjte lehkou plenkou. Nezapomínejte ani na bavlněný klobouček, který slouží spíše jako ochrana proti ofouknutí. 

TIP: Jak chránit dětskou pokožku před sluncem

Pozor na dehydrataci

V horku stoupá přirozená potřeba po tekutinách. Kojená miminka nepotřebují ani v parných měsících jiné tekutiny než je mateřské mléko. Kojte na požádání, v létě to bude o něco častěji. Děti na umělém mléce dostávají vodu nebo čaj a v horku je potřeba zvýšit dávkování.

Dětské tělíčko obsahuje relativně málo vody a k dehydrataci dochází velmi snadno. Dehydratované miminko je malátné, slabé, spavé a je-li dehydratace způsobena přehřátím, tak i horké. Velkou dehydrataci doma nevyřešíte a je třeba navštívit lékařskou pomoc. 

Nezapomínejte ani na sebe: Pitný režim u dospělých

Zabraňte opruzeninám 

Zapařená plenka, škrtící oblečení, neprodyšné materiály jsou skvělým prostředím pro tvorbu opruzenin a zapařenin. Některé děti jsou navíc na tvorbu opruzenin více háklivé. Pokud je to možné, tak nechte miminko s rozepnutou plenou na podložce, aby mu zadeček větral. 

Vzniklé opruzeniny pravidelně omývejte čistou vodou nebo odvarem z černého čaje či řepíku. Použijte vhodný krém z lékárny. Jedinou osvědčenou prevencí je důsledná hygiena a cirkulace vzduchu. 

Letní kočárkování

Novopečené maminky se těší na procházky s kočárkem. V létě jsou ještě krásnější, ale nezapomeňte, že v kočárku je o něco vyšší teplota než v okolí, takže není nutné miminko navlékat. Opět si pomozte sáhnutím na zátylek.

V létě budete rozhodně potřebovat UV clonu, která odstíní všechny paprsky. Nikdy kočárek nezakrývejte plenkou nebo dekou! V uzavřeném prostoru bez větrání může teplota stoupnout až k 50 stupňům, což je pro malé dítě opravdu nebezpečné. 

TIP: Jak obléknout dítě v létě

Cestování autem 

Všechna maminka a nesedící děti patří do vajíčka, přestože se některé autosedačky pyšní označením 0+, tak nejsou vhodné. Vajíčko je pro dítě nejbezpečnější a vození v protisměru by mělo být standardem po co nejdelší dobu.

Přestože je vám v autě teplo, tak nezapínejte klimatizaci naplno. Bohatě postačí teplotní rozdíl 5 stupňů a i tehdy dítě zakryjte a dejte mu čepičku. Velké rozdíly teplot jsou špatně snášeny i dospělými a novorozenec se nachladí ještě snadněji. A řešit nachlazení u malého miminka není nic příjemného.

TIP: Přečtěte si jak vybrat nebo jak upevnit dětskou autosedačku


Užívejte si letních měsíců i svého miminka. Myslete na základní pravidla pobytu na slunci a jednejte podle svého selského rozumu. Dejte si pozor zejména na nebezpečnou dehydrataci a vyhněte se přímému slunci. Všechno další už bude hračka.

Od Petr Krauz

Amatérský sportovec se skromnými výsledky, milovník zdravé výživy a kroket s tatarkou. Mimo jiné také SEO konzultant na volné noze, majitel webu Krauzovinacestách.cz a zakladatel projektu Marketingová-Plzeň.cz // Instagram | LinkedIn | Facebook