Nejlepší kočárek pro dvojčata

Jak vybírat kočárek pro dvojčata

Dnes už sice nebudete u porodu překvapeni, když se vám narodí dvojčata, protože díky pokročilému zdravotnictví budete mít jasno mnohem dříve, přesto vás však může zaskočit, kolik různých kočárků se pro dvojčátka nabízí. Zejména si budete muset zvolit mezi umístěním sedaček vedle sebe, nebo za sebou, dále pak vybrat kočárek do města, nebo do terénu a mnoho dalšího. Poradíme vám, podle čeho se rozhodovat a na co si dát pozor.

Sedačky vedle sebe, nebo za sebou

Asi první věc, která vás bude zajímat, je to, zda si pořídit kočárek se sedačkami vedle sebe, nebo za sebou. Kromě toho, že pokud budou děti vedle sebe, mohou na sebe vidět, zatímco pokud budou umístěny za sebou, bude vždy jedno vepředu a druhé vzadu, musíte vzít v potaz i ryze praktické záležitosti. K těm patří například šířka vašich dveří u domu, bytu či paneláku. Málokdo si při stavbě domu (zvláště pak, pokud staví ještě jako bezdětný) dopředu uvědomí, že by mohl mít dvojčata, a uzpůsobí tomu rozměry vchodových dveří. V případě, že tedy nemáte dostatečně široké dveře, budete si muset vždy vystačit s kočárkem s místy za sebou, protože je užší (podobně jako kočárek pro jedno dítě). 

Výhodou kočárku se sedačkami vedle sebe je to, že se obecně lépe skládá i se s ním lépe manipuluje. Kočárek se sedačkami za sebou je na tom o něco hůře. (Existují také kočárky se sedačkami nad sebou, které jsou ale asi nejméně praktické – k níže posazenému dítěti se musíte ohýbat, blíže k zemi je také větší zima atd.)

Hluboké, sportovní a kombinované kočárky

Jestli jste se rozhodli pro správnou volbu sedaček, určitě vás bude zajímat, jaký kočárek vybrat tak, aby vám sloužil co nejdéle. Obvykle se kočárky rozdělují na hluboké, sportovní a kombinované. Hluboký kočárek je vhodný pro miminko od novorozeněte do věku cca 8 měsíců, sportovní kočárek pak využijete od 8 měsíců do cca 3 let dítěte. Kombinovaný kočárek obsáhne celé období od narození do 3 let, ovšem musíte si rovnou na začátku koupit jak korbičku na miminko, tak nástavec na větší dítě. (V případě trojkombinace 3 v 1 budete mít i autosedačku/vajíčko.)

Na co si dát při výběru pozor

Hluboké kočárky se prodávají v mnoha verzích. Seženete například i velmi malé korbičky, které jsou vhodné pro děti od 0 do 3 měsíců. Jsou menších rozměrů a dobře skladné. Ovšem větší dítě se již do nich nevejde a brzy si budete muset koupit větší kočárek. Naopak větší hluboký kočárek bývá doplněn taškou, kterou vkládáte dovnitř, takže malé miminko se cítí útulně, a jakmile povyroste, tašku z kočárku odstraníte a kočárek vám vydrží až do těch 8 měsíců, než přejdete na sportovní variantu.

Barvy: Zdálo by se, že barvu vyberete prostě podle toho, jaká se vám líbí, nebo jaká je zrovna v módě. Musíme vás ale varovat před módní černou barvou, která zejména v létě způsobuje to, že se kočárek na sluníčku přehřívá a dítě se může dostat téměř do stavu jako v zavřeném autě – zvláště když mu zakryjete i výhled plínkou, aby na něj nesvítilo sluníčko!

Hluboký kočárek proti sluníčku jednoduše odstíníte bílou látkovou plínkou, kterou zavěsíte nad kočárek pomocí kolíčků. Sportovní kočárek už tak lehce nezastíníte, a proto vybírejte takový (nebo takovou kombinaci), kde je možné přehodit rukojeť kočárku tak, že můžete jet s dětmi posazenými jak po směru jízdy, tak i proti směru. Zařídíte se potom vždy podle toho, z které strany bude svítit sluníčko.

Sportovní kočárek by měl mít systém polohování, protože i zvědavé děti potřebují někdy usnout. Jakmile se tak stane, upravíte kočárek do polohy vodorovné nebo téměř vodorovné, vhodné pro zdravý spánek. Pro bezpečí vašeho dítěte je důležitý bezpečnostní pás, který byl měl být pětibodový, aby probuzené dítě (nebo dítě bez dozoru) z kočárku nevypadlo.

Nastavitelná rukojeť se hodí v případě, že s kočárkem bude jezdit více lidí a každý z nich má jinou výšku. Výhodná je rukojeť nastavitelná alespoň na 3 různé polohy.

Rozměry kočárku

Rozměr kočárku jsme již trochu řešili v otázce polohy sedaček. Nyní se zaměříme na konkrétní míry, abyste měli představu, kam se vám kočárek vejde, jak s ním manipulovat atd. Zatímco kočárek pro jedno dítě mívá rozměry kolem 80 cm x 35 cm, u kočárku pro dvojčata (pokud budou vedle sebe) musíte počítat s rozměry okolo 80 x 80 cm. Pokud budou sedačky za sebou, nezvýší se šířka, ale zase se poněkud zvýší délka kočárku (někdy až na 150 cm). Zaměřte se také na velikost složeného kočárku, zejména budete-li často cestovat autem.

Hmotnost a nosnost

Samotný kočárek může mít hmotnost od 10 do 15 kg, s miminky pak bude dosahovat hmotnosti 16 až 21 kg a více (úměrně jejich růstu). U dvojkočárku dvojnásob platí, že budete potřebovat pomoc například při nástupu do veřejné dopravy apod. 

Nosnost kočárků se zkouší obvykle na podobných podmínkách, jaké panují ve skutečném provozu, a tak byste neměli mít problém sehnat kočárek s odpovídající nosností. Vždy překontrolujte nosnost na štítku u kočárku!

Kolečka

Samostatnou kapitolou u všech kočárků jsou kolečka. Kolik už padlo názorů, jestli jsou lepší pevná, nebo nafukovací? Obojí kolečka mají své výhody a nevýhody, záleží na tom, zda budete s kočárkem jezdil spíš po městě, nebo v přírodě. Do města doporučujeme pevná plastová kolečka, která navíc budou otočná. Lépe se tak vyhnete nerovnostem a překážkám, dobře se vám bude nastupovat do prostřední městské hromadné dopravy. Na výlety, do přírody či na vesnici si naopak zvolte kolečka gumová nebo nafukovací a raději fixovaná a čím větší, tím lepší (až 12 ´´). 

Brzda

Nedílnou součástí každého kočárku by měla být i brzda. Jaká brzda je ale nejlepší? Tady zase záleží na tom, co budete s kočárkem podnikat. Na běžné procházky rozhodně postačí brzda umístěná dole na rámu mezi kolečky. Pro sportovně založené maminky ale doporučujeme brzdu umístěnou na rukojeti kočárku. Brzdit z kopce na kolečkových bruslích a snažit se zabrzdit kočárek nožní brzdou je totiž prakticky nemožné!

Letní nebo zimní kočárek

Kočárek pro dvojčata budete používat cca 3 roky, a tak vám musí vydržet jak v létě, tak v zimě. Abyste si kočárek vylepšili na letní či zimní variantu, můžete si k něm dokoupit některé příslušenství. Na letní verzi určitě využijete pláštěnku, slunečník, síť proti hmyzu, lehký letní polštářek a peřinku s letním povlečením (bavlna, krep). Na zimní úpravu si pořiďte vnitřní tašku, fusak, rukavice pro maminku. Rovněž je vhodnější povléct polštářek a peřinku teplejším povlečením (flanel).

Ve všech variantách se hodí, je-li kočárek nepromokavý a omyvatelný

Doporučená výbava ke kočárku

Pokud si chcete rovnou ke kočárku dokoupit nějaké příslušenství, pak rozhodně neváhejte s pláštěnkou. Déšť vás může překvapit kdykoliv a pláštěnka se lehce složí pod kočárek nebo do tašky. Prochladnuté miminko, ale i větší dítko by mohlo znamenat opravdu velké zdravotní problémy. 

TIP pro mrazivé měsíce: Pokud máte neporušenou pláštěnku a dáte ji přes kočárek v mrazivém počasí, vytvoříte miminku v kočárku příjemné klima – ostatně vyzkoušejte si to sami pomocí teploměru bezpečně umístěného v korbičce kočárku (bude tam příjemných 10 °C). A můžete vyrazit na procházku – miminko oblékněte podle teploty v kočárku, nikoliv podle mrazu panujícího venku!

Dalším vhodným doplňkem je bezesporu síťka proti hmyzu. Zejména bydlíte-li v domě se zahradou a necháváte miminko spát na čerstvém vzduchu, je síťka nezbytností, abyste nemuseli dítě neustále kontrolovat (nejde například jen o komáry, ale alergie na vosy či včely může být v mnoha případech fatální). Síťka se hodí i na balkon či lodžii panelákového bytu.

A dalším doplňkem, který si můžete dokoupit, je slunečník. Připíná se pomocí úchytů po straně kočárku a slouží k tomu, aby se miminko nespálilo na sluníčku. Slunečník se hodí zejména ke kočárkům, kde nemáte přehazovací rukojeť.

Přebalovací taška na kočárek je u některých kočárků samozřejmostí. Měli byste si ji pořídit zcela určitě. Všechny potřebné propriety pro přebalování, krmení, náhradní oblečení se totiž do takové tašky pohodlně vejdou a vy je budete mít neustále po ruce. Navíc taška prodávaná přímo s kočárkem bude ke kočárku ladit, a kromě toho ji můžete použít i samostatně – například na návštěvu u lékaře, když pojedete autem. Některé dvojkočárky mají jednu tašku, některé dvě. Dvě tašky mohou být výhodné třeba pro maminky, které nemohou (plně) kojit. Do jedné tašky dáte klasické potřeby na přebalování, do druhé lahvičky na pití, termosku s horkou vodou na ohřívání mléka, hrneček atd., a tak se vám přebalovací věci nepolijí.

Fusaky do sportovního kočárku na větší děti asi budete muset dokoupit zvlášť, ale je to velmi dobrá pomůcka, aby děťátku nebylo zima. Uvědomte si, že dítě, které sedí, tj. nehýbe se, potřebuje být více oblečené než dítě, které běhá. A fusak nebo nánožník na nožičky rozhodně lépe vypadá a je mnohem praktičtější než třeba deka, která neustále padá na zem.

Pro maminku, která bude s kočárkem jezdit v zimě, jsou výbornou a pohodlnou pomůckou rukavice nebo rukávník. Ač se to nezdá, držet v mrazu rukojeť kočárku není žádný med!

Nejčastější otázky

Jaký kočárek pro dvojčata je vhodný do terénu?

Chystáte-li se nejčastěji s kočárkem do terénu – les, hory, ale leckdy i některé vesnice mají spíš terénní úpravu – bude se vám hodit kočárek s gumovými, pěnovými nebo nafukovacími koly, nejlépe o průměru 10 až 12 ´´. U nafukovacích kol nezapomeňte na pumpičku. (Obvykle se kočárky s nafukovacími koly prodávají i s náhradní duší, která se vejde do přebalovací tašky nebo košíku pod kočárek.) Kolečka by měla být čtyři a kočárek by měl být dobře odpružený

Samozřejmostí pro terénní kočárky je pevný a robustní rám a co nejméně kloubů, které by mohly v náročném terénu prasknout (popř. klouby vyrobené z kovu nebo pevného plastu). 

Rozhodně vybírejte kočárek nepromokavý a omyvatelný. Na trhu najdete takové kočárky jak v hlubokých variantách, tak i ve sportovní úpravě nebo kombinované. 

Terénní kočárky jsou poněkud dražší než varianty do města, zato ale mají delší životnost

A jejich hlavní výhoda? Můžete je použít i ve městě, zatímco s městským kočárkem v terénu neprojedete.

Jaký kočárek pro dvojčata je vhodný do města? 

Do města, kde čekáte rovné chodníky a časté ježdění městskou hromadnou dopravou, se hodí kočárek s pevnými koly, která můžou být i menší (do 10 ´´). Počet kol může být čtyři i tři (ovšem dvojkočárek se třemi koly se prakticky nevyskytuje). Kočárek nemusí být odpružený, i když u hlubokého to spíše doporučujeme – kvůli houpání při uspávání miminek.

Otočná kolečka: Ohledně otočných koleček panuje shoda v tom, že vám mohou ulehčit jak jízdu v terénu, tak třeba nástup do dopravního prostředku. V jiných situacích ale mohou spíš ztížit ovládání kočárku. Proto by kočárek s otočnými kolečky vždy měl mít možnost aretace (tj. zajištění koleček proti nechtěnému pohybu).

Za kolik pořídím kvalitní kočárek pro dvojčata?

Záleží na tom, zda budete chtít hluboký kočárek, kombinovaný kočárek či sportovní kočárek. Ve všech variantách najdete levnější i dražší kočárky. Cenově se pohybují od 8 000 Kč do několika desítek tisíc, přičemž nejdražší automaticky neznamená nejkvalitnější. Terénní varianty jsou o něco dražší. Dejte na recenze na internetu, reference od svých známých, mnoho srovnání nabízí například server Heureka.cz nebo dTest. 

A proč se vyplatí koupit kvalitní kočárek? Jednak pro vás bude prakticky jediným dopravním prostředkem nejméně po 3 roky (kromě autosedačky do auta). A za druhé: kvalitní kočárek, navíc ověřený vlastním používáním, se vám bude po využití lépe prodávat další mamince, čímž se vám alespoň část financí vrátí zpět.

TIP: Pokud potřebujete na kočárku ušetřit, můžete si jej koupit již použitý, anebo některé obchody kočárky i půjčují.


Přečtěte si také

Od Vašek Brynda

Od mala se věnuje sportu, především sjezdovému lyžování a karate. Potom se zamiloval do lezení, ale uvědomil si, že mu na bříšku něco během studia na vysoké škole narostlo, a tak začal ještě běhat. Mimo to se věnuje přes čtyři roky linkbuildingu na webových stránkách jako je Testado.cz, či třeba Modio.cz a další. Hlavním cílem je dodělat školu a stát se ředitelem vesmíru.